NRL apeluje: czas na debatę o publicznej stomatologii
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała o przeprowadzenie na forum sejmowej komisji zdrowia debaty nad stanem lecznictwa stomatologicznego w Polsce.

NRL od wielu lat podkreśla, że w polskim społeczeństwie narastają problemy zdrowotne dotyczące uzębienia - dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych przez ministerstwo zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” pokazują, że 99,9% Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę. Niewiele lepsze statystki dotyczą stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży.
- Nieleczona próchnica zębów i jej następstwa prowadzą do powstawania procesów patologicznych w obrębie jamy ustnej, które mogą leżeć u podłoża wielu chorób ogólnych. Dlatego też konieczne jest podejmowanie kompleksowych działań zwiększających zarówno świadomość prozdrowotną społeczeństwa w tym zakresie, jak również działań polegających na zapewnieniu szerokiej dostępności do leczenia stomatologicznego w ramach świadczeń gwarantowanych - informuje NRL w komunikacie.
Jednym z największych problemów jest zbyt niskie finansowanie stomatologii w Polsce. - Dramatycznie odbiegająca od realiów działalności leczniczej wycena świadczeń stomatologicznych powoduje, że w chwili obecnej placówki stomatologiczne utraciły możliwość należytej opieki stomatologicznej w ramach świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Samorząd lekarski od dłuższego czasu alarmuje również o wyraźnie widocznym zjawisku marginalizowania znaczenia stomatologii publicznej, a przedstawiciele innych dziedzin medycyny, chcąc zasygnalizować „wypychanie ich” poza system świadczeń gwarantowanych, używają pojęcia „stomatologizacji” jako synonimu zastępowania publicznej opieki zdrowotnej prywatną - dodaje samorząd.
Skutki pozbawienia Polaków realnej podstawowej opieki stomatologicznej mogą być odczuwane przez wiele lat. Stąd apel o przeprowadzenie na forum sejmowej komisji zdrowia debaty nad stanem lecznictwa stomatologicznego w Polsce.
Przed kamerę Dentonetu zaprosiliśmy wybitnych ekspertów ze świata stomatologii oraz chorób zakaźnych. Zapraszamy do wysłuchania krótkiej debaty na temat covidowej stomatologii. Tematy poruszane w trakcie spotkania to m.in. organizacja pracy gabinetu, problemy pacjentów oraz mutacje wirusa. W rozmowie udział biorą stomatolodzy prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, dr hab. Wojciech Bednarz oraz specjalista chorób zakaźnych prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon.
Źródło: https://nil.org.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





