Cukrzyca typu 2, higiena jamy ustnej a poziom glukozy
Pacjenci, którzy chorują na cukrzycę typu 2, a przy tym wykazują prawidłowe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej, mają niższy poziom glukozy we krwi. Tak wynika ze wspólnego badania przeprowadzonego przez ekspertów Centrum Badań Klinicznych Minami Diabetes oraz firmę Sunstar. Wyniki badania zostały zaprezentowane na 66. dorocznym spotkaniu naukowym Japońskiego Towarzystwa Diabetologicznego, które odbyło się w maju tego roku.

W przekrojowym badaniu poddano ocenie poziom higieny jamy ustnej oraz wskaźniki kontroli glikemii u uczestników. Ustalono, że dobre nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej, obejmujące – poza szczotkowaniem i nitkowaniem zębów – również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, przekładają się na lepszą kontrolą glikemii u osób z cukrzycą typu 2.
Wykazano, że z punktu widzenia lepszej kontroli glikemii w przypadku osób z cukrzycą typu 2 ważne są również regularne wizyty u dentysty. Potwierdzono również, że prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej pomaga zapobiegać utracie zębów .
Badanie to potwierdza związek zachodzący pomiędzy wahaniami poziomu cukru we krwi a liczbą zębów u pacjentów z cukrzycą. Z kolei liczba zachowanych zębów własnych pozostaje w związku z oczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych oraz nawykami żywieniowymi, które przekładają się na utrzymanie zdrowia jamy ustnej.
Chociaż wyniki badania nie ujawniają bezpośredniego związku przyczynowego, autorzy zakładają, że włączenie regularnych wizyt u dentysty i oczyszczania przestrzeni międzyzębowych do rutynowych zabiegów higieny jamy ustnej pomoże zapobiegać utracie zębów oraz utrzymać ogólny dobry stan zdrowia chorych na cukrzycę.
Środowisko wzywa do podjęcia pilnych działań
Organizacja charytatywna Diabetes UK wzywa decydentów do „podjęcia pilnych działań” po tym, jak jej raport z maja 2023 roku ujawnił katastrofalny wpływ stanu opieki diabetologicznej na zdrowie chorych w Anglii. Ankieta dotycząca opieki diabetologicznej wśród mieszkańców Anglii ujawniła, że mniej niż połowa osób zmagających się z cukrzycą ma zapewnioną niezbędną opiekę.
Podano również, że liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii umierających na cukrzycę wzrosła o około 7000 rocznie. Eksperci Diabetes UK przypuszczają, że ten dramatyczny wzrost należy wiązać z zaległościami w rutynowej opiece nad osobami z cukrzycą, spowodowanymi przez pandemię COVID-19.
T.H.






