Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz COVID-19 przestał paraliżować świat, ale jest zagrożeniem

COVID-19 przestał paraliżować świat, ale jest zagrożeniem

Aleksandra

Co z tymi szczepionkami przeciwko COVID-19 po trzech latach od wybuchu pandemii? Czy zapobiegają zakażeniu? Redukują transmisję? Chronią nas? Pyta wirusolog prof. Krzysztof Pyrć i odpowiada: COVID-19 przestał paraliżować świat, ale pozostaje zagrożeniem dla jednostek.

COVID-19 przestał paraliżować świat, ale jest zagrożeniem

Zdaniem specjalisty szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż są potrzebne. – Rok 2022 był czasem stabilizacji i nieco nerwowego oczekiwania, czy nie pojawi się nowy wariant. Natomiast teraz weszliśmy w kolejny etap, kiedy należy sytuację normalizować, a szczepienia wprowadzić do rekomendacji – stwierdza na Twitterze.

Dla kogo piąta dawka?

Minister zdrowia Adam Niedzielski niedawno zarekomendował w naszym kraju piątą dawkę szczepienia przeciwko COVID-19. Przeznaczona jest ona dla tych, którzy otrzymali cztery dawki tego preparatu (dwie dawki podstawowe i dwa tzw. boostery – dawki przypominające). Przy czym czwarta dawka została podana w szczepionce starszego typu, tzw. jednowalentnej, opracowanej na początku pandemii i wprowadzonej na przełomie 2020 i 2021 r.

Dodatkowym warunkiem przyjęcia piątej dawki jest ukończenie co najmniej 60 lat. Zakwalifikowano do niej także osoby z upośledzoną odpornością lub zatrudnione w ośrodkach medycznych, których pracownicy są szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19.

Wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć przypomina, że szczepionki po badaniach klinicznych trzeciej fazy zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków pod koniec 2020 r. Obecnie szczepionki mają pełną autoryzację Europejskiej Agencji Leków (EMA) i podano ponad 13 mld dawek. – Można spokojnie powiedzieć, że są to jedne z najlepiej przebadanych produktów medycznych – zaznacza.

Dodaje, że jesienią 2022 r. wprowadzono w Polsce nową szczepionką dwuwalentną chroniąca przed nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2 (Omikron oznaczony jako BA.4/5). – Na początku 2021 r. nie wiedzieliśmy, na ile szczepionki redukują transmisję i ryzyko zakażenia, dlatego na początku kolejki do szczepionek stanęły osoby z grup najwyższego ryzyka, w tym osoby starsze. Osoby, które najczęściej przenosiły wirusa (młodsze) musiały poczekać. Na całym świecie gra toczyła się o ratowanie życia, a nie o odporność zbiorową. Jednocześnie już wtedy mówiłem, że odporność po szczepieniu będzie z czasem spadała – tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć.

Szczepienia redukują transmisję wirusa

Ekspert stwierdza, że równolegle naukowcy na całym świecie prowadzili badania, które jasno wykazały, że szczepienia redukują transmisje poprzez zmniejszenie zakaźności osób chorych oraz zmniejszenie ryzyka zakażenia. – Efekt ten utrzymał się przez cały 2021 rok, również przy wariancie Delta – dodaje.

Przyznaje, że później nastąpił spadek efektywności szczepień w wyniku ewolucji wirusa SARS-CoV-2, konieczność przyjmowania dawek przypominających i pojawianie się nowych jego wariantów. – Pojawiły się wtedy uzasadnione pytania - co nas czeka? Gdzie idziemy? Czy mamy zniszczyć nasz świat, czy lepiej zaryzykować? Czy czeka nas życie w piwnicach? Przedstawiłem wtedy scenariusz, w którym wzrost immunizacji po szczepieniach i po przechorowaniu sprawia, że większość infekcji jest łagodniejsza. Przy zmniejszonym ryzyku zaczynamy funkcjonować normalnie a wirus z czasem staje się kolejnym wirusem sezonowym. Tak jak miało to miejsce w przypadku grypy Hiszpanki 100 lat temu – zwraca uwagę prof. Krzysztof Pyrć.

Jego zdaniem prognozy te sprawdziły się, a zimą 2022 r. zaczął dominować omikron, przy którym ochrona przed zakażeniem i redukcja transmisji po szczepieniach była minimalna, ale skuteczność szczepionek względem ciężkiej choroby i śmierci utrzymana. – W efekcie 2022 rok powitał nas zmniejszeniem liczby hospitalizacji i zgonów, przy jednoczesnym drastycznym wzroście liczby przypadków. Sama charakterystyka wariantu też nam pomogła – twierdzi wirusolog.

Nowa biwalentna szczepionka przeciw SARS-CoV-2

Ostatnio Komisja Europejska dopuściła do użycia nową biwalentną szczepionkę przeciw SARS-CoV-2. To pierwsza szczepionka biwalentna (dwuskładnikowa) z rekombinowanym białkiem przeciwko COVID-19, którą dopuszczono w Unii Europejskiej. Z informacji przekazanej PAP wynika, że preparat hiszpańskiej firmy biotechnologicznej HIPRA zapobiega chorobie u osób w wieku 16 lat i starszych.

W 2022 r. dopuszczono do użycia dwie szczepionki dwuwalentne przeciwko COVID-19 w technologii mRNA (dostosowanych do wariantu BA.4/5) firm farmaceutycznych Pfizer i Moderna. Początkowo były one stosowane w tzw. dawkach przypominających - podawane po szczepieniu podstawowym (w dwóch dawkach). Europejska Agencja Leków (EMA) w grudniu minionego roku zarekomendowała te preparaty do stosowa również w szczepieniach podstawowych zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Producenci szczepionek zapowiadają, że być może już przed kolejnym sezonem jesienno-zimowym będzie dostępna połączona szczepionka chroniąca przed COVID-19, jak i grypą sezonową. Obecnie prowadzone są intensywne badania nad takim preparatem. Jego wprowadzenie ułatwiło zaszczepienie większej grypy osób w szerszym zakresie ochrony przed tymi najczęściej występującymi zakażeniami układu oddechowego.

Źródło: https://naukawpolsce.pl

Proponowane

Polscy seniorzy spędzają mniej lat w dobrym zdrowiu niż inni mieszkańcy UE Polscy seniorzy spędzają mniej lat w dobrym zdrowiu niż inni mieszkańcy UE

Polscy seniorzy spędzają mniej lat w dobrym zdrowiu niż inni mieszkańcy UE

Polacy po 65. roku życia spędzają mniej lat w dobrym zdrowiu niż przeciętny mieszkaniec UE – oceniają eksperci think tanku Medyczna Racja Stanu. Aby poprawić te wskaźniki, konieczne są kompleksowe zmiany w organizacji systemu ochrony zdrowia i skuteczniejsze leczenie chorób przewlekłych. Z danych GUS-u cytowanych w informacji prasowej przesłanej PAP wynika, że niemal nieprzerwanie od 2012 r. utrzymuje się spadek liczby ludności Polski. W końcu 2025 r. wynosiła […]
UK: „Pacjenci czekają na wizytę, dentyści pracują w fast-foodach” UK: „Pacjenci czekają na wizytę, dentyści pracują w fast-foodach”

UK: „Pacjenci czekają na wizytę, dentyści pracują w fast-foodach”

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię (31 stycznia 2020 r.) – ogłaszane przez zwolenników brexitu jako „czas wyzwolenia” – przyniosło wiele nieprzewidzianych konsekwencji, które w mniejszym lub większym stopniu zaburzyły funkcjonowanie wielu sektorów i utrudniły codzienne życie Brytyjczyków. Problem nie ominął stomatologii. Jak się szacuje, w 2025 r. na rynku pracy w Zjednoczonym Królestwie brakuje ponad 2700 lekarzy dentystów. Jednocześnie w pełni wykwalifikowani specjaliści z zagranicy są zmuszeni […]
Stacjonarnie i zdalnie: dentyści dla pacjentów z Amazonii Stacjonarnie i zdalnie: dentyści dla pacjentów z Amazonii

Stacjonarnie i zdalnie: dentyści dla pacjentów z Amazonii

Jak podano w komunikacie prasowym Dentsply Sirona, firma ta we współpracy z brazylijską organizacją pozarządową o nazwie Project 32 zrealizowała przed miesiącem projekt, którego celem było zapewnienie bezpłatnego i wysokiej jakości leczenia stomatologicznego mieszkańcom Amazonii. Połowa biorących udział lekarzy była na miejscu, pozostali służyli swoją wiedzą i doświadczeniem zdalnie. Projekt ten zrealizowano w pierwszym tygodniu czerwca w ramach programu zrównoważonego rozwoju pt. „BEYOND: Taking Action for a Brighter World”. […]
Podlasie: dentyści masowo rezygnują ze współpracy z NFZ-em Podlasie: dentyści masowo rezygnują ze współpracy z NFZ-em

Podlasie: dentyści masowo rezygnują ze współpracy z NFZ-em

30 czerwca 2025 r. w województwie podlaskim wygasło ponad 30 umów dotyczących leczenia stomatologicznego w ramach NFZ-u. Pacjenci nie będą już mogli korzystać z publicznych świadczeń ogólnostomatologicznych, świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz świadczeń ortodoncji dla dzieci i młodzieży. Jak wynika z komunikatu białostockiego NFZ-u, 30 czerwca 2025 r. wygasły 34 umowy dotyczące leczenia stomatologicznego w regionie. Od lipca pacjenci nie skorzystają już z finansowanych przez Fundusz świadczeń ogólnostomatologicznych […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.