Coraz mniej gabinetów współpracujących z NFZ-em
Dziennikarze serwisu Prawo.pl dotarli do raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego wynika, że liczba gabinetów stomatologicznych współpracujących z Funduszem spadła z 6992 w 2019 r. do 6190 w 2021 r. – Ostrzegaliśmy przed taką sytuacją od lat – mówi dr Andrzej Cisło, były wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jak wynika z raportu, w 2019 r. w Polsce było 6992 gabinetów stomatologicznych współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia. W 2020 r. liczba ta spadła do 6704, a w 2021 r. było ich już tylko 6190. Długie są także kolejki do poradni specjalistycznych – najdłuższe do poradni ortodoncji dla dzieci (ponad 3 miesiące w sytuacji „przypadków stabilnych”), ortodoncji oraz chirurgii stomatologicznej.
– Ostrzegaliśmy przed taką sytuacją od lat. Ekstrakcję zęba NFZ wycenia na 30 zł (…). Dla porównania – szczepienie na COVID-19, czyli ukłucie w dużo mnie ukrwiony region, NFZ wycenia na ponad 60 zł. Lekarze dentyści wycofują się z realizacji świadczeń ze środków NFZ, bo obecna wycena nie pozwala na bilansowanie kosztów, a dodatkowo jest przecież związana z obowiązkami sprawozdawczymi, kolejkowymi – mówi w rozmowie z serwisem Prawo.pl Andrzej Cisło, były wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Stomatolodzy czekają na wprowadzenie w życie wyższych wycen procedur z zakresu periodontologii i chirurgii stomatologicznej, nad którymi prace toczą się od wielu miesięcy. Na etapie procedowania jest także projekt rozporządzenia zakazujący wykonywania wypełnień amalgamatowych. Według NRL, kluczowa będzie odpowiednia wycena świadczeń usuwania takich wypełnień oraz zapewnienie pieniędzy na wypełnienia nowocześniejsze. Na razie NFZ chce na to przeznaczyć 21 mln zł. – Wskazana kwota w przeliczeniu na jedno wypełnienie będzie skutkowała niewielkim lub wręcz kosmetycznym wzrostem finansowania tego świadczenia i nie zapewni niezbędnej opłacalności udzielania świadczeń, a co za tym idzie rentowności kontraktów stomatologicznych – uważa NRL.
– Stomatologów zepchnięto do rynku prywatnego. Nie ma presji na lepsze finansowanie publicznej stomatologii – mówi Dariusz Paluszek, przewodniczący komisji ds. lekarzy dentystów OIL w Warszawie, pytany o przyczyny wciąż zbyt niskich nakładów NFZ na leczenie stomatologiczne.
Źródło: https://www.prawo.pl
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






