Coraz bliżej zakazu sprzedaży energetyków niepełnoletnim
W piątek Senat przyjął z poprawkami ustawę wprowadzającą zakaz sprzedaży tzw. energetyków osobom do 18. roku życia. Jedna z poprawek przesuwa wejście przepisów w życie na 1 lipca 2024 r.

Prace nad ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży tzw. energetyków osobom do 18. roku życia trwają od kilku tygodni. W połowie lipca br. przyjął ją Sejm.
Zgodnie z ustawą, jako tzw. energetyk rozumie się napój, w którego „składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna – z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”. Przyjęta przez posłów nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym wprowadza całkowity zakaz sprzedaży tzw. energetyków osobom niepełnoletnim na terenie placówek oświaty (np. szkół), a także w automatach. Zrezygnowano natomiast z zakazu promocji i reklamy napojów energetycznych.
W miniony piątek ustawą zajął się Senat, który przyjął ją, ale z poprawkami. Jedna z nich przesuwa wejście przepisów w życie na 1 lipca 2024 r. Inna zakłada, że zakaz sprzedaży ma nie dotyczyć automatów usytuowanych w miejscach niedostępnych dla osób poniżej 18. roku życia.
Energetyki szkodliwe nie tylko dla zębów
O szkodliwości tzw. energetyków od dawna alarmuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. – Składniki zawarte w napojach energetycznych mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci. Kofeina stanowi podstawowy składnik tych napojów, nie jest przy tym zalecana w diecie dzieci, gdyż ma działanie psychoaktywne. Wzrost jej spożycia przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała na dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci – czytamy w komunikacie.
Picie dużych ilości napojów energetyzujących może mieć również bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej u dzieci. Po pierwsze, napoje tego typu mają w sobie duże ilości cukru, a po drugie – zawierają kwasy osłabiające szkliwo i mogące prowadzić do kwasowej erozji szkliwa.


