Co dalej z profilaktyką stomatologiczną dzieci i młodzieży?
Ministerstwo zdrowia odpowiedziało na interpelację posła Kazimierza Matusznego, który pytał o to, jakie programy profilaktyczne oraz edukacyjno-zdrowotne dotyczące opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą są realizowane lub planowane przez resort. Ministerstwo opisało co prawda realizowane programy, ale o dalszych planach nie wspomniało ani słowem.

Poseł Kazimierz Matuszny skierował do ministra zdrowia pytanie, jakie programy profilaktyczne oraz edukacyjno-zdrowotne dotyczące opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą są realizowane lub planowane przez resort. Ministerstwo w odpowiedzi poinformowało m.in. o ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami, której celem jest podejmowanie działań w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych oraz rozpoznanych czynników ryzyka dla zdrowia uczniów danej szkoły, z uwzględnieniem zdrowia jamy ustnej oraz profilaktyki próchnicy zębów.
- Organ prowadzący szkołę zapewnia uczniom możliwość korzystania z gabinetu dentystycznego. Jeśli w szkole nie ma gabinetu dentystycznego, organ prowadzący szkołę zawiera porozumienie z podmiotem udzielającym świadczeń stomatologicznych dla dzieci, finansowanych ze środków publicznych, tzw. podmiotem współpracującym. Uzupełniającym sposobem zapewnienia dostępności świadczeń stomatologicznych jest dentobus, zwłaszcza w miejscowościach, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do świadczeń stomatologicznych w gabinetach stacjonarnych - poinformowano.
Jednym z elementów programu polityki zdrowotnej "Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r." - oprócz wyposażenia szkolnych gabinetów dentystycznych w sprzęt stomatologiczny - było obligatoryjne zrealizowanie projektów edukacyjnych mających na celu podniesienie poziomu wiedzy uczniów i ich rodziców oraz kształtowanie umiejętności i nawyków dbania o zdrowie jamy ustnej. W każdej szkole uczestniczącej w programie przeprowadzone zostały szkolenia, wykłady, warsztaty itp. dla uczniów oraz ich rodziców.
- Obecnie, w czasie epidemii COVID-19, kwestia zapewnienia dostępności gabinetów stomatologicznych w szkołach została uwzględniona w wytycznych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w celu umożliwienia uczniom realnego korzystania z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych - dodano.
O planowanych działaniach profilaktycznych w odpowiedzi ministerstwo nie poinformowało.
- Endodoncja dziecięca to bardzo duży dział stomatologii dziecięcej. Moim zdaniem, mamy dużo trudniej niż w endodoncji dorosłych - opowiada prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
Źródło: https://www.sejm.gov.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






