Niemcy: chcesz kupić gabinet stomatologiczny? Jest coraz drożej
Jak donosi berliński serwis stomatologiczny ZM-Online, średnia cena gabinetu dentystycznego, który został przejęty w 2020 roku w Niemczech, wzrosła o 18% w porównaniu z rokiem poprzednim. Co piąta zakupiona za Odrą praktyka stomatologiczna kosztowała więcej niż pół miliona euro.

Mimo trudnych warunków związanych z pandemią COVID-19, ceny przejęcia gabinetów stomatologicznych w RFN osiągnęły w 2020 roku nowy rekord: średni koszt zakupu praktyki był o 18% wyższy niż w roku poprzednim, a uśredniona cena praktyki, która zmieniła właściciela, wyniosła 208 000 euro.
Natomiast całkowita inwestycja w jedną praktykę, obejmująca jej zakup, niezbędne prace remontowe, dostosowawcze, komputeryzację itp., wiązała się w 2020 roku z kosztem średnio 376 000 euro. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez ApoBank (Deutsche Apotheker und Ärztebank) – bank, który jest zaangażowany we wspieranie inwestycji w obszarze służby zdrowia.
– Pomimo niepewności spowodowanej przez pandemię COVID-19, nie zauważyliśmy w minionym roku żadnego poważnego wpływu na wielkość inwestycji przy zakupie gabinetów. Wzrost cen transakcji pokazuje, że praktyki, które są dobrze ugruntowane i mają dobre podstawy finansowe, pozostają wciąż interesujące dla następnej generacji stomatologów – powiedział Daniel Zehnich, dyrektor ds. strategii Grupy i Rynku Ochrony Zdrowia w ApoBank.
Gabinety zmieniają właścicieli, ale powstaje mało nowych praktyk
Niezmienny jest też trend w kierunku poszukiwania dobrze prosperujących, choć drogich praktyk. Podobnie jak w roku 2019, także rok później około 1/5 gabinetów została kupiona za więcej niż 500 000 euro. Jednocześnie w roku 2020 udział najtańszych gabinetów (cena poniżej 100 000 euro) w ogólnej sprzedaży spadł do zaledwie 2%.
Jednak nowe gabinety powstają stosunkowo rzadko: w praktyce indywidualnej ich udział w 2020 roku wyniósł 6%, a w przypadku BAG (Berufsausübungsgemeinschaft – praktyk grupowych tworzonych przez lekarzy) tylko 5%. Jak podano, z największymi kosztami trzeba liczyć się w przypadku spółki typu BAG – w ciągu ostatnich trzech lat inwestycje w założenie nowej praktyki tego rodzaju ustabilizowały się na poziomie około pół miliona euro.
Przejęcie pozostaje tańszą alternatywą
Zakup już działającego gabinetu jest z reguły tańszą opcją w porównaniu z utworzeniem nowej praktyki. Dotyczy to również kooperacji – w przypadku przyłączenia się do już istniejącej spółki typu BAG za udział w praktyce w wysokości 1/3, założyciele nowego gabinetu zapłacili w 2020 roku średnio 193 000 euro. Przy dalszych inwestycjach niezbędnych do uruchomienia gabinetu koszt ogólny wzrastał o 62 000 euro – do kwoty 255 000 euro.
Natomiast przejęcie kompletnego BAG-a było znacznie droższe: udział obejmujący 50% wartości praktyki stomatologicznej kosztował średnio 276 000 euro lub 410 000 euro po wliczeniu wszystkich dodatkowych kosztów.
Ceny gabinetów poza dużymi miastami wyraźnie niższe
Porównanie obszarów miejskich i wiejskich w ciągu ostatnich trzech lat pokazuje, że 40% nabywców wyraźnie preferuje duże miasta. Jednak odsetek gabinetów na obszarach wiejskich, które zmieniły właściciela, również nieznacznie wzrósł – z 6% w 2018 roku do 9% w 2020 roku. W 2020 roku średnia cena zakupu gabinetu na terenie wiejskim wyniosła 138 000 euro.
– Nawet jeśli w ustalaniu ceny istotną rolę odgrywa wiele różnych czynników, często widzimy ścisły związek pomiędzy ceną zakupu a dotychczasowym obrotem praktyk. Gabinety dentystyczne na obszarach wiejskich często przynoszą niższe dochody niż na innych obszarach, ale z drugiej strony koszt ich zakupu jest najczęściej niższy – powiedział Daniel Zehnich z ApoBanku.
Koszty prowadzenia praktyki stomatologicznej wzrosły. Podnosić ceny dla pacjentów czy nie? Jak to zorganizować? Dodatkowa opłata epidemiologiczna czy wyższa cena za całość usługi? Jak i czy rozmawiać z pacjentami o wyższych cenach? A jeśli nie chcemy podnosić cen - jak zadbać o rentowność praktyki stomatologicznej w dobie pandemii? Na te pytania odpowiada specjalnie dla czytelników Dentonetu Michał Katarzyński, trener rozwoju praktyk stomatologicznych.
T.H.
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






