Pierwsze certyfikaty ZUS dla lekarzy tracą ważność
Pierwsze certyfikaty ZUS - służące m.in. do elektronicznego podpisywania przez lekarzy i lekarzy dentystów zwolnień lekarskich - po pięciu latach tracą właśnie ważność. W takiej sytuacji należy wystąpić o nowy certyfikat.

Certyfikat ZUS to narzędzie przeznaczone dla lekarzy i lekarzy dentystów, które pozwala na elektroniczne popisywanie e-zwolnień lekarskich, a także innych dokumentów:
- ZUS FZLA (wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich),
- AZLA (anulowanie zwolnienia),
- UZLA (unieważnienie pobranych wcześniej numerów - pustych druków ZLA do wypełniania w razie braku możliwości wystawiania elektronicznego),
- ZUS PR-4 (wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS).
Pierwsze certyfikaty ZUS były przyznawane na początku grudnia 2017 r. - są one ważne pięć lat, więc mogą być już nieaktywne. Po upływie tego okresu można wnioskować o ponowne wydanie certyfikatu.
Jak uzyskać certyfikat ZUS?
Jeżeli lekarz chce korzystać z certyfikatu z ZUS, musi mieć profil na portalu PUE ZUS. Lekarz może wysłać wniosek o certyfikat poprzez portal - otrzyma go w ciągu kilku minut. Aby podpisać e-ZLA i inne dokumenty certyfikatem, trzeba podać hasło, które lekarz ustala sobie sam.
Certyfikat pobiera się z portalu PUE ZUS tylko raz. Można go zachować w komputerze lub przenieść na nośnik zewnętrzny (np. pendrive).
Aby podpisywać dokumenty certyfikatem ZUS, musi być on dostępny na urządzeniu, na którym się je wystawia. Ten sam certyfikat można zainstalować na wszystkich urządzeniach, z których się korzysta.
Zwolnienia lekarskie czy recepty w wersji online, coraz więcej cyfrowego sprzętu medycznego w gabinetach. Odwrotu już nie ma - cyfryzacja zadomowiła się w polskich praktykach stomatologicznych. Jak oceniają ją lekarze dentyści? Jakie widzą korzyści, a jakie trudności?
Źródło: https://www.zus.pl/
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze






