Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Błędy lekarskie: powstanie system szybkich rekompensat

Błędy lekarskie: powstanie system szybkich rekompensat

Aleksandra

Usprawnienie dochodzenia rekompensat z tytułu różnego rodzaju błędów medycznych jest jednym z celów procedowanej w ministerstwie zdrowia ustawy o jakości w ochronie zdrowia. Z pierwszych, przedstawionych w ubiegłym roku propozycji resortu wynikało, że obecne wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych ma zastąpić system obsługiwany przez Rzecznika Praw Pacjenta i specjalny fundusz kompensacyjny. – Bardzo ważne byłoby także, żeby w ustawie znalazły się zapisy wprowadzające system no blame, czyli niewinienia osób, które uczestniczyły w zdarzeniach niepożądanych, po to, żebyśmy mogli je analizować, podejmować działania zapobiegawcze i uczyć się na nich – mówi Michał Bedlicki, zastępca dyrektora​ Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Błędy lekarskie: powstanie system szybkich rekompensat

Światowa Organizacja Zdrowia postawiła sobie za cel, aby do 2030 r. całkowicie wyeliminować zdarzenia niepożądane. Natomiast w praktyce wyeliminowanie błędów medycznych jest bardzo trudne, takie zdarzenia są elementem systemu opieki zdrowotnej, choć oczywiście powinniśmy robić wszystko, żeby zmniejszyć ich liczebność i szkodę dla pacjenta. Podejmujemy w tym kierunku wiele działań, począwszy od edukacji personelu, wskazywania rozwiązań, które minimalizują ryzyko takich zdarzeń – mówi agencji Newseria Biznes Michał Bedlicki.

Poszkodowani pacjenci mogą dochodzić swoich roszczeń pozasądowo w ramach jednej z 16 wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Według danych GUS-u podawanych przez ministerstwo zdrowia w ocenie skutków regulacji pierwszego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (z lipca 2021 r.) w 2019 r. skierowano do takich komisji 861 wniosków, z których aż 1/5 dotyczyła śmierci pacjenta.

Model dochodzenia roszczeń – do zmiany

W ocenie skutków regulacji MZ wskazuje, że obecny model pozasądowego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przez pacjentów za szkody związane z leczeniem wymaga gruntownej zmiany. Komisje wojewódzkie, które działają od 2012 r. miały bowiem odciążyć sądy powszechne od orzekania w sprawach związanych z odszkodowaniami za błędy medyczne oraz stanowić szybszą i tańszą alternatywę dla procesów cywilnych. W praktyce ich efektywność okazała się znikoma: w 2019 r. w Polsce doszło do zawarcia raptem 25 ugód, a poszkodowani pacjenci – nawet jeżeli skorzystali z trybu postępowania przed komisją – w większości i tak dochodzili potem swoich roszczeń odszkodowawczych na drodze sądowej, inicjując trwające wiele lat postępowania. Przykładowo w 2018 r. prokuratura wszczęła 2217 spraw o błędy medyczne, a do sądów cywilnych wpłynęło 857 pozwów w sprawach o naprawienie szkody wyrządzonej przez służbę zdrowia.

Dziś pacjenci mogą zwrócić się do komisji ds. oceny zdarzeń niepożądanych i w oparciu o jej analizy wystąpić później o postępowanie odszkodowawcze na drodze cywilnej. Jednak w nowej ustawie o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, która jest procedowana w ministerstwie zdrowia, przewidywane są rozwiązania związane z tzw. no fault, czyli natychmiastowa rekompensata dla pacjenta i wypłacenie odszkodowania za pewne kategorie zdarzeń niepożądanych – mówi zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Rekompensaty bez procesu?

Model zaproponowany przez MZ zakłada, że w przypadku wystąpienia niepożądanego zdarzenia – zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo zgonu, będących następstwem udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu – pacjent otrzyma rekompensatę w określonej kwocie bez procesu orzekania o winie, podczas którego ustalane jest, czy w danej sprawie doszło do zdarzenia medycznego oraz jaka wysokość świadczenia należy się wnioskodawcy z tego tytułu

Kultura no fault w ochronie zdrowia zachęca do uczenia się na błędach w celu zapobiegania takim błędom w przyszłości. To oczywiście wymaga też dużych zmian w otoczeniu prawnym z punktu widzenia lekarskiego, raportowania błędów medycznych, z punktu widzenia zarządzania zdarzeniami niepożądanymi. To na pewno jest krok w dobrym kierunku. Nie jest to takie proste do wprowadzenia, natomiast z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta, z punktu widzenia bezpieczeństwa personelu medycznego takie rozwiązanie bez dowodzenia winy na pewno byłoby dla personelu dość ciekawym rozwiązaniem – mówi Piotr Daniluk, dyrektor ds. medycznych Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych

W połowie maja minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta przeszedł etap konsultacji i został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów. Wedle wcześniejszych zapowiedzi nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać od początku 2023 r.

Generalnie najważniejszy w tej propozycji ustawowej jest zapis, na podstawie którego pacjenci będą mogli składać do Rzecznika Praw Pacjenta wniosek o wypłacenie roszczenia. To jest największa zmiana. Wtedy rzeczywiście konieczne byłoby określenie pewnych kategorii zdarzeń i wysokości wypłaty, jakie mogą uzyskać pacjenci. W ten sposób zostałoby zminimalizowane postępowanie sądowe, czyli wypłata odszkodowania następowałaby szybciej. Czy to się stanie, zobaczymy po zaprezentowanym przez ministerstwo zdrowia ostatecznym kształcie ustawy – mówi Michał Bedlicki.

Świadczenia szybciej i sprawniej

Świadczenia mają być wypłacane nie tylko szybciej, ale i sprawniej niż w postępowaniach przed komisjami wojewódzkimi lub w postępowaniach sądowych, na poziomie akceptowalnym społecznie (niższym niż w postępowaniach sądowych, wyższym niż w systemie komisji wojewódzkich, w ramach którego pacjentom proponuje się nierzadko odszkodowania na poziomie 1 zł lub 100 zł). W OSR ministerstwo wskazało, że wysokość takiego świadczenia kompensacyjnego wyniesie w przypadku zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia – od 2 tys. do 200 tys. zł, zaś w przypadku śmierci pacjenta – od 20 tys. do 100 tys. zł. MZ zakłada, że w pierwszym roku na wpłatę takich świadczeń odszkodowawczych trzeba będzie zarezerwować kwotę 15 mln zł, w drugim – 30 mln, a w kolejnych – 39 mln zł.

Projektowane zmiany dotyczące systemu odszkodowawczego są dla pacjentów korzystne i powinny zostać wprowadzone. Natomiast brakuje w tym rozwiązaniu systemu no blame, który pozwalałby pracownikom medycznym zgłaszać niepożądane zdarzenia w sposób anonimowy i który nie wiązałby się z postępowaniem karnym wobec nich – wskazuje zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. – Życzyłbym sobie tego, abyśmy tworzyli kulturę bezpieczeństwa, która nie szuka winy, ale rozwiązań na przyszłość i wyciąga wnioski z popełnionych błędów. To pozwoliłoby na to, aby tych błędów było mniej, aby kolejni pacjenci nie byli na nie narażeni. To byłby największy benefit takiego rozwiązania, tzn. z jednej strony no fault i system odszkodowawczy, a z drugiej strony system no blame, który wspierałby gromadzenie i analizowanie danych dotyczących zdarzeń niepożądanych.

Mamy w tej ustawie dużo dobrych elementów, bo zakłada ona rzeczy, które my już teraz robimy ze szpitalami, które ubezpieczamy, czyli zarządzanie zdarzeniami niepożądanymi: rejestracja takich zdarzeń, analizowanie i wyciąganie wniosków na przyszłość, tak żeby uniknąć takich niekorzystnych dla pacjenta zdarzeń. I to wszystko jest wreszcie zapisane w tej ustawie, w związku z tym wydaje się, że z punktu widzenia ubezpieczyciela i z punktu widzenia pacjenta jest to krok w dobrym kierunku – podkreśla Piotr Daniluk.

- Zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do gabinetu stomatologicznego z żądaniami zwrotu kosztów leczenia, twierdząc, że doszło do błędu lub powikłania. Przestrzegam przed negocjowaniem z pacjentem - mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Paweł Strzelec.

Źródło: https://biznes.newseria.pl

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Kredyty dla lekarzy na rozpoczęcie działalności – co musisz wiedzieć? Kredyty dla lekarzy na rozpoczęcie działalności – co musisz wiedzieć?

Kredyty dla lekarzy na rozpoczęcie działalności – co musisz wiedzieć?

Jesteś lekarzem i planujesz otworzyć własny gabinet? Możesz skorzystać z kredytu na start działalności. Finansowanie jest dostępne już od pierwszego dnia prowadzenia firmy. Kwota nawet do 500 tys. zł, bez zabezpieczeń rzeczowych. Zobacz, jakie warunki możesz uzyskać i jak krok po kroku przejść przez proces wnioskowania o kredyt dla lekarza w Credit Agricole. Na jakie warunki finansowania możesz liczyć w ramach kredytu dla lekarza? Wszelkiego rodzaju kredyty dla […]
Świadczenia zdrowotne dla Ukraińców – zmiany od 1 października Świadczenia zdrowotne dla Ukraińców – zmiany od 1 października

Świadczenia zdrowotne dla Ukraińców – zmiany od 1 października

1 października 2025 r. uległy zmianie zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na rzecz obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, uzyskali w Polsce ochronę czasową i z tego tytułu korzystali m.in. z uprawnień do opieki zdrowotnej. Nie będą oni mieli już dostępu m.in. do leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej, programów zdrowotnych oraz leczenia stomatologicznego. Od 1 października br. obywatele Ukrainy po ukończeniu 18. roku […]
W 2026 r. ruszą prace nad aktualizacją programów specjalizacji W 2026 r. ruszą prace nad aktualizacją programów specjalizacji

W 2026 r. ruszą prace nad aktualizacją programów specjalizacji

Z początkiem 2026 r. ruszą prace nad aktualizacją 86 programów specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Zapowiedź taka padła podczas spotkania kierownictwa ministerstwa zdrowia z konsultantami krajowymi, które odbyło się w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. 10 grudnia w siedzibie CMKP odbyło się spotkanie minister zdrowia Jolanty Sobierańskiej-Grendy oraz wiceminister Katarzyny Kęckiej z blisko 100 konsultantami krajowymi w dziedzinach lekarskich, lekarsko-dentystycznych, pielęgniarskich, farmacji oraz innych obszarach ochrony zdrowia. W rozmowach […]
Nie będzie specjalizacji „nauka o żywieniu” Nie będzie specjalizacji „nauka o żywieniu”

Nie będzie specjalizacji „nauka o żywieniu”

Ministerstwo zdrowia nie planuje utworzenia nowej specjalizacji lekarskiej „nauka o żywieniu” – wynika z odpowiedzi na interpelację posła Bartosza Romowicza. Resort argumentuje, że zagadnienia żywieniowe są już obecne w systemie kształcenia lekarzy oraz w ramach innych dziedzin, w szczególności zdrowia publicznego i dietetyki. Przypomnijmy – na początku listopada poseł Bartosz Romowicz (Trzecia Droga) skierował do ministerstwa zdrowia interpelację, w której postulował utworzenie nowej specjalizacji lekarskiej pod nazwą „nauka o żywieniu”. Parlamentarzysta wskazywał […]

Najnowsze

Klasa II: pierwszy krok w diagnozie – czy problem jest bardziej szkieletowy czy zębowy? Klasa II: pierwszy krok w diagnozie – czy problem jest bardziej szkieletowy czy zębowy?

Klasa II: pierwszy krok w diagnozie – czy problem jest bardziej szkieletowy czy zębowy?

Prawidłowe zróżnicowanie podłoża wady klasy II to punkt wyjścia do stworzenia skutecznego planu terapii. Dr n. med. Katarzyna Potoczek-Wallner wyjaśnia, dlaczego analiza cefalometryczna jest kluczowym badaniem, które pozwala jednoznacznie określić, czy pacjent wymaga ingerencji kostno-szkieletowej, czy leczenia zębowego poprzez dystalizację.
G. V. Black – ojciec nowoczesnej stomatologii zachowawczej G. V. Black – ojciec nowoczesnej stomatologii zachowawczej

G. V. Black – ojciec nowoczesnej stomatologii zachowawczej

Nazwisko Black jest znane każdemu lekarzowi dentyście. Większość kojarzy je z klasyfikacją ubytków próchnicowych, która od ponad stu lat pozostaje elementem edukacji stomatologicznej na całym świecie. Dorobek Greene’a Vardimana Blacka jest jednak znacznie większy. To właśnie on pomógł przekształcić stomatologię z rzemiosła w dziedzinę opartą na nauce, badaniach i standaryzacji procedur klinicznych. Nie bez powodu do dziś nazywany jest „ojcem stomatologii zachowawczej”. Greene Vardiman Black (1836-1915) urodził się w stanie […]
Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki

Śląski Uniwersytet Medyczny z patentem na system wspomagający operacje twarzoczaszki

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach uzyskał patent na system dynamicznej nawigacji stosowany w zabiegach ortognatycznych – poinformowała PAP uczelnia. Rozwiązanie ma umożliwiać bardziej precyzyjne przemieszczanie i stabilizację kości twarzoczaszki podczas skomplikowanych operacji rekonstrukcyjnych. Autorami opatentowanego rozwiązania są inżynierowie firmy Ortolab oraz prof. dr hab. n. med. Iwona Niedzielska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Za projekt badaczka otrzymała nagrody przyznane przez Naczelną Izbę Lekarską oraz kapitułę konkursu „Zdrowa przyszłość – […]
Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN? Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN?

Cyberbezpieczeństwo w gabinecie. Czego uczą nas nowe regulacje z RFN?

Właściciel gabinetu przychodzi rano do pracy i uruchamia komputer. Na ekranie zamiast terminarza wizyt pojawia się komunikat informujący, że wszystkie dane zostały zaszyfrowane. Nie można otworzyć dokumentacji medycznej, sprawdzić harmonogramu wizyt ani uruchomić programu do obsługi zdjęć RTG. W poczekalni czekają pacjenci, telefon nie przestaje dzwonić, a personel nie wie, jak kontynuować pracę. Jeszcze kilka lat temu taki scenariusz kojarzył się głównie z dużymi korporacjami. Dziś […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.