Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Będą zmiany standardów kształcenia stomatologów

Będą zmiany standardów kształcenia stomatologów

Aleksandra

Dobiegły końca prace zespołu zajmującego się przygotowaniem zmian w standardach kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza dentysty. W rozmowie z oficjalną stroną wrocławskiego UMED-u o czekających studentów zmianach opowiedział przewodniczący zespołu - prof. Tomasz Konopka.

Będą zmiany standardów kształcenia stomatologów

Przypomnijmy - w marcu 2021 r. Kolegium Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych powołało zespół ds. opracowania zmian w standardach kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza dentysty. Inicjatorami projektu byli naukowcy związani z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Na czele zespołu stanął prof. Tomasz Konopka, prodziekan ds. kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Celem prac zespołu było opracowanie osobnych standardów kształcenia dla stomatologii, w których będzie wzięta pod uwagę specyfika tego kierunku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wśród proponowanych przez zespół zmian znalazło się m.in. zmniejszenie efektów z nauk prawno-organizacyjnych, zwiększenie obszaru przedklinicznego, dodanie efektów dotyczących onkologii ogólnej oraz głowy i szyi. - Chodziło nam między innymi o poszerzenie części stomatologicznych zajęć przedklinicznych odbywanych w warunkach symulacji medycznej, ponieważ porównując standardy europejskie z naszymi wyraźnie widać różnice w liczbie godzin i punktów ECTS. W modelach tych zauważalne jest odchodzenie od nauczania przedmiotowego na korzyść modułowego i są takie uczelnie, które zamiast 80 przedmiotów mają 17 modułów, łącznie z modułem naukowym na kilku latach studiów - mówi prof. Konopka w rozmowie z oficjalną stroną wrocławskiego UMED-u.

Stomatologia cyfrowa, lasery, komunikacja z pacjentem

W planach jest wprowadzenie do programu studiów stomatologicznych elementów, które stają się codziennością w pracy lekarza dentysty, np. stomatologii cyfrowej albo wykorzystania laserów stomatologicznych. Zespół na początku listopada wysłał propozycję zmian do ministerstwa edukacji i nauki oraz do KRAUM. Jednocześnie własną propozycję zmian standardów na kierunku lekarskim i kierunku lekarsko-dentystycznym przygotowało ministerstwo zdrowia, które powołało także komisję ds. zmian standardów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, a prof. Konopka został jej członkiem.

Jakie były efekty pracy komisji? Postanowiono m.in. nie zmieniać struktury podziału zajęć na te ogólnomedyczne (1/3 zajęć) i stomatologiczne (2/3 zajęć), co jest zgodne z europejskimi standardami. Ministerstwo zaproponowało zmniejszenie czasu poświęcanego na nauki morfologiczne i naukowe podstawy medycyny i przeznaczenie go na zajęcia praktyczne. - W trakcie prac zespołu ministerialnego pojawiła się ciekawa koncepcja zwiększenia efektów wiedzy i umiejętności w zakresie profesjonalnej komunikacji lekarskiej (…).Również w naszym standardzie poszerzyliśmy te zagadnienia w zakresie wiedzy w naukach behawioralnych na pierwszych latach studiów oraz umiejętności za zajęciach klinicznych - dodaje prof. Tomasz Konopka.

Nowe standardy już za rok?

Z końcem lutego prace zespołu zostały zakończone, a teraz z propozycjami zapoznaje się ministerstwo. - Mamy zapewnienie ze strony ministerstwa zdrowia, że te standardy kształcenia wejdą w życie od 1 października 2023 r. Pozostaje jeszcze otwarta kwestia, czy zostanie utrzymany staż podyplomowy - mówi prof. Konopka.

- W naszym poprawionym standardzie to Uczelnia będzie tworzyła przedmioty lub moduły na podstawie przedłożonych efektów kształcenia. Stwarza to doprawdy nowe możliwości edukacyjne, tworzenia awangardowych programów kształcenia uwzględniających specyfikę uczelni. Daje to możliwość zrewidowania nieraz nieco zastałej konstrukcji dydaktycznej- np. powtarzania pewnych przedmiotów licealnych czy likwidacji przedmiotów, dla których nie ma efektów. Z drugiej strony, można tworzyć wielospecjalistyczne moduły edukacyjne sprofilowane na stomatologię, pod warunkiem oczywiście posiadania odpowiedniej kadry, która będzie się chciała temu poświęcić. Ale nadchodzi czas na wizjonerów edukacyjnych, którzy przez mądre programy kształcenia będą ściągali na uczelnię najbardziej zdolną i ambitną młodzież i chcę wierzyć, że ta propozycja zmian w standardach nauczania daje taką możliwość - podsumowuje.

Średnia liczba zębów u Polaków w wieku 65-74 lata to 14. To jeden z najniższych wyników w Europie. Odsetek bezzębia w naszym kraju to aż 29%. - To pokazuje, że zupełnie inaczej, niż np. w Norwegii, powinniśmy prowadzić kształcenie studentów stomatologii - mówi prof. dr hab. Tomasz Konopka, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Źródło: https://www.umw.edu.pl

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Podwójna specjalizacja podczas rezydentury? NRL proponuje zmiany w kształceniu podyplomowym Podwójna specjalizacja podczas rezydentury? NRL proponuje zmiany w kształceniu podyplomowym

Podwójna specjalizacja podczas rezydentury? NRL proponuje zmiany w kształceniu podyplomowym

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej proponuje istotną zmianę w zasadach odbywania rezydentury – chodzi o umożliwienie lekarzom i lekarzom dentystom uzyskania drugiej specjalizacji w trybie rezydenckim. Warunek? Co najmniej jedna z nich musiałaby należeć do dziedzin priorytetowych. To odpowiedź na narastające braki kadrowe i niewystarczającą skuteczność dotychczasowych zachęt. W nawiązaniu do propozycji przedstawionych przez ministerstwo zdrowia w zakresie zmian w kształceniu podyplomowym, prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wskazuje na konieczność nowelizacji art. 16ea […]
Tempo utraty zębów a ryzyko śmierci u seniorów Tempo utraty zębów a ryzyko śmierci u seniorów

Tempo utraty zębów a ryzyko śmierci u seniorów

Najnowsze badanie przeprowadzone w Chinach pokazuje, że tempo utraty uzębienia przez osoby starsze może być prostym wskaźnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci. Wyniki analizy zespołu naukowców z Uniwersytetu Syczuańskiehgo opublikowano na łamach czasopisma „BMC Geriatrics”. Czy liczba utraconych zębów może powiedzieć coś o długości życia? Według naukowców z Uniwersytetu Syczuańskiego – zdecydowanie tak. Badanie opublikowane w czasopiśmie „BMC Geriatrics” dowodzi, że szybka utrata zębów u osób starszych wiąże […]
USA: Methemoglobinemia i środki znieczulające przyczyną śmierci dziecka u dentysty USA: Methemoglobinemia i środki znieczulające przyczyną śmierci dziecka u dentysty

USA: Methemoglobinemia i środki znieczulające przyczyną śmierci dziecka u dentysty

Matka 9-letniej dziewczynki, która zmarła po podaniu znieczulenia i przeprowadzeniu zabiegu stomatologicznego w jednej z praktyk stomatologicznych w Kalifornii, wniosła pozew przeciwko tej placówce oraz kilku lekarzom dentystom, zarzucając im błąd w sztuce medycznej. Itzel De Jesus, matka Silvanny Moreno, złożyła 29 grudnia pozew w Sądzie Najwyższym stanu Kalifornia w hrabstwie San Diego przeciwko Dreamtime Dentistry Dental Group z siedzibą w Vista, dr. Ryanowi Watkinsowi, dr Kyung Lee Boen oraz kilku innym […]
Od bólu do komfortu pacjenta – krótka historia znieczuleń w stomatologii Od bólu do komfortu pacjenta – krótka historia znieczuleń w stomatologii

Od bólu do komfortu pacjenta – krótka historia znieczuleń w stomatologii

Jeszcze 150 lat temu konieczność leczenia stomatologicznego była traumatycznym doświadczeniem. Leczenie zębów bez znieczulenia, w większości przypadków ograniczone do  ekstrakcji, kojarzyło się z bólem trudnym do zniesienia, a osoby wykonujące zabiegi (prawie wyłącznie niedentyści) jawiły się bardziej jako kaci niż lekarze. Przełom nastąpił w XIX w., kiedy po raz pierwszy zaczęto stosować środki uśmierzające ból, które całkowicie odmieniły charakter stomatologii. Pierwszym środkiem, […]

Najnowsze

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Eksperci: dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu

Dezinformacja medyczna weszła do głównego nurtu. Funkcjonuje na styku mediów, platform społecznościowych, polityki, prawa, marketingu i codziennych wyborów pacjentów – wynika z raportu „Dezinformacja medyczna” przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i Mediaboard. Uczelnia poinformowała w czwartek w komunikacie, że przeanalizowano ponad 32 tys. publikacji w mediach tradycyjnych, blisko 350 tys. wpisów w mediach społecznościowych. – Jako lekarz, ale też jako naukowiec, nie mam wątpliwości, że wiedza to dziś za mało. Kluczowe […]
Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Pacjenci chcą wiedzieć, jak dbasz o ich bezpieczeństwo w gabinecie

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Dental Assisting National Board (DANB) wskazuje, że pacjenci bardzo doceniają kontrolę zakażeń w praktykach stomatologicznych. Jednocześnie wielu z nich chciałoby uzyskać więcej informacji na temat stosowanych procedur bezpieczeństwa. Choć od początku pandemii COVID-19 minęło już ponad pięć lat, nie oznacza to, że pacjenci obecnie mniej obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas leczenia stomatologicznego. Z badania przeprowadzonego wśród 1000 osób wynika, […]
NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

NRL przeciw zmianom w kształceniu medyków. Ostra krytyka propozycji MZ

Naczelna Rada Lekarska ostro skrytykowała projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Samorząd lekarski sprzeciwił się m.in. skróceniu stażu podyplomowego, zmianom w systemie specjalizacji oraz nowym ograniczeniom dotyczącym egzaminów. W przyjętym 12 czerwca 2026 r. stanowisku NRL zaapelowała o wstrzymanie dalszych prac nad projektem. Przypomnijmy – kilka dni temu ministerstwo zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wśród zaproponowanych […]
Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy z destrukcją przyzębia w strefie estetycznej

Obwodowy ziarniniak olbrzymiokomórkowy (ang. peripheral giant cell granuloma; PGCG) jest reaktywną zmianą rozrostową wywodzącą się z tkanek dziąsła lub błony śluzowej wyrostka zębodołowego. Nie jest on zmianą nowotworową, ale odpowiedzią tkankową na przewlekłe podrażnienie miejscowe. Do czynników etiologicznych zalicza się przede wszystkim obecność płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, urazy mechaniczne, a także czynniki jatrogenne, w tym źle dopasowane wypełnienia czy protezy. Klinicznie PGCG manifestuje się […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.