Będą szybsze odszkodowania za błędy medyczne
Na początku września wejdzie w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą pacjenci będą mogli otrzymać odszkodowania za błędy medyczne na szybkiej ścieżce pozasądowej. Będzie to jednak dotyczyło tylko zdarzeń medycznych, do których dojdzie w szpitalu.

W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Wejdzie w życie 6 września. Zakłada ona, że pacjenci, u których dojdzie do błędu medycznego, będą mogli dochodzić swoich roszczeń na nowej ścieżce pozasądowej.
Poszkodowany pacjent będzie mógł złożyć wniosek o rekompensatę do Rzecznika Praw Pacjenta. Po rozpatrzeniu wniosku odszkodowanie będzie wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych – ale tylko wtedy, gdy do zdarzenia medycznego doszło podczas udzielania świadczeń w szpitalu.
Do 200 tys. zł rekompensaty
Jak określono w ustawie, wysokość świadczenia kompensacyjnego będzie wynosić:
– w przypadku zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym od 2000 zł do 200 000 zł,
– w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia od 2000 zł do 200 000 zł,
– w przypadku śmierci pacjenta od 20 000 zł do 100 000 zł.
Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać w terminie roku od dnia dowiedzenia się o zdarzeniu medycznym, jednak nie dłużej niż do trzech lat od wystąpienia zdarzenia.
Fundusz Kompensacyjny Świadczeń Medycznych będzie zasilany przede wszystkim ze składek na ubezpieczenie zdrowotne.
– W ostatnim czasie mamy do czynienia z dużą intensyfikacją działań prokuratury związanych z kwestiami medycznymi – mówi w rozmowie z Dentonetem radca prawny Paweł Strzelec. Dodaje, że w prokuraturach powstały specjalne działy zajmujące się kwestią błędów medycznych.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze




