Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Apel o zmianę formuły egzaminów końcowych dla przyszłych medyków

Apel o zmianę formuły egzaminów końcowych dla przyszłych medyków

Aleksandra

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej oraz studentów kierunków medycznych. Jego tematem był poziom nauczania i przygotowania zaplecza dydaktycznego na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Obie strony zgodziły się, że zmian wymagają również formuły egzaminów LEK i LDEK. Obecnie nie pozwalają one na weryfikację jakości kształcenia.

Apel o zmianę formuły egzaminów końcowych dla przyszłych medyków

Przypomnijmy – na mocy ustawy przygotowanej przez rząd, kierunki medyczne mogą otwierać także szkoły wyższe niebędące uniwersytetami medycznymi. Zdaniem ministerstw zdrowia i nauki, zwiększenie liczby studentów kierunków medycznych poprawi sytuację kadrową w polskiej ochronie zdrowia i pozwoli wykształcić lekarzy, którzy uzupełnią luki pokoleniowe wśród specjalistów.

Zgodę na uruchomienie kierunków medycznych otrzymało już kilkanaście uczelni, także tych specjalizujących się dotąd w kształceniu zawodowym. Sprzeciwia się temu samorząd lekarski. – Rozwiązania, które miałyby przeciwdziałać brakom specjalistów w publicznej ochronie zdrowia, nie mogą skutkować obniżeniem jakości kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Nieważne, czy te uczelnie zatrudnią 12 nauczycieli akademickich, jak to przewiduje ustawa – nadal nie będą miały odpowiedniego zaplecza, właściwych warunków studiowania. Poza tym nikt nie zastanowił się czy dla absolwentów tych kierunków będzie zapewnione niezbędne w zawodzie lekarza kształcenie podyplomowe – czy będą miejsca na stażu podyplomowym, miejsca rezydenckie? Krótko mówiąc rząd wprowadza na nowo felczerów – twierdzi NIL.

Spotkanie samorządu lekarskiego ze studentami

W minionym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej oraz studentów kierunków medycznych. Jego tematem był poziom nauczania i przygotowania zaplecza dydaktycznego na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Studenci również opowiadają się utrzymaniem kształcenia medyków na najwyższym poziomie, bo tylko odpowiednio wykwalifikowani lekarze będą mogli dbać o bezpieczeństwo pacjentów.

Dyskutowano również o koniecznych zmianach w formule przeprowadzanych egzaminów końcowych dla absolwentów kierunków medycznych (LEK i LDEK). Obie strony twierdzą, że obecnie nie dają one oczekiwanych rezultatów. – W sytuacji gdy egzaminy te przeprowadzane są w formie pisemnych testów składających się z 30% nowych pytań i 70% pytań wybranych z jawnej bazy, zawierającej jedynie około 2000 pytań, a do uzyskania pozytywnego wyniku tego egzaminu wystarczające jest zdobycie 56% maksymalnej liczby punktów, egzaminy te nie sprawdzają ani wiedzy zdających, ani też nie pozwalają na weryfikację jakości kształcenia na uczelniach kształcących studentów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym – czytamy w komunikacie.

Prezydium NIL zaapelowało więc o opracowanie nowej formy weryfikowania wiedzy przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów, służącej poprawie bezpieczeństwa pacjentów oraz jakości kształcenia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

– Jeśli lekarz dentysta ma na głowie mniej formalnych obowiązków związanych z wykonywanym zawodem, ma więcej czasu dla pacjentów. Będziemy dążyć, by lekarze mogli skupić się na wykonywaniu własnego zawodu, bo dziś jest mnóstwo zadań, które lekarz musi wypełnić urzędowo – mówi przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej i wiceprezes NRL dr Paweł Barucha.

Źródło: https://nil.org.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

1200 zarzutów dla dentystki za wyłudzenie pieniędzy z NFZ-u 1200 zarzutów dla dentystki za wyłudzenie pieniędzy z NFZ-u

1200 zarzutów dla dentystki za wyłudzenie pieniędzy z NFZ-u

Policjanci z Nysy – we współpracy z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu – ujawnili proceder wieloletniego wyłudzania pieniędzy z NFZ-u za fikcyjne świadczenia stomatologiczne. Obecnie 79-letnia dentystka w ciągu 5 lat wyłudziła w ten sposób 114 tys. zł. Kobieta usłyszała blisko 1200 zarzutów. Grozi jej kara do 12 lat więzienia. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Nysie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nysie […]
USA: Dentystka pod wpływem alkoholu podczas zabiegu u 8-latka USA: Dentystka pod wpływem alkoholu podczas zabiegu u 8-latka

USA: Dentystka pod wpływem alkoholu podczas zabiegu u 8-latka

W połowie lutego w Sherman w stanie Teksas doszło do wydarzenia, które jest szeroko komentowane w amerykańskim środowisku stomatologicznym. 36-letnia Kelly Buck, stomatolog specjalizująca się w leczeniu dzieci, została aresztowana i oskarżona o popełnienie ciężkiego przestępstwa polegającego na wykonywaniu zabiegu stomatologicznego pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Do zatrzymania doszło po zgłoszeniu przez personel przychodni, który zaalarmował policję o nietypowym zachowaniu lekarki w trakcie pracy. Według komunikatów lokalnej policji, incydent […]
Podlasie: dentyści masowo rezygnują ze współpracy z NFZ-em Podlasie: dentyści masowo rezygnują ze współpracy z NFZ-em

Podlasie: dentyści masowo rezygnują ze współpracy z NFZ-em

30 czerwca 2025 r. w województwie podlaskim wygasło ponad 30 umów dotyczących leczenia stomatologicznego w ramach NFZ-u. Pacjenci nie będą już mogli korzystać z publicznych świadczeń ogólnostomatologicznych, świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz świadczeń ortodoncji dla dzieci i młodzieży. Jak wynika z komunikatu białostockiego NFZ-u, 30 czerwca 2025 r. wygasły 34 umowy dotyczące leczenia stomatologicznego w regionie. Od lipca pacjenci nie skorzystają już z finansowanych przez Fundusz świadczeń ogólnostomatologicznych […]
Leczenie ortodontyczne na NFZ do 18. roku życia? Leczenie ortodontyczne na NFZ do 18. roku życia?

Leczenie ortodontyczne na NFZ do 18. roku życia?

Posłanka Joanna Wicha skierowała do ministerstwa zdrowia interpelację, w której zapytała, czy możliwe jest wprowadzenie leczenia ortodontycznego refundowanego przez NFZ dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Obecnie refundacja obejmuje wyłącznie dzieci do 12. roku życia, co – zdaniem posłanki – wyklucza znaczną grupę pacjentów, którzy dopiero w wieku nastoletnim otrzymują diagnozę. Posłanka Lewicy Joanna Wicha – z zawodu pielęgniarka – wystosowała do ministerstwa zdrowia interpelację, […]

Najnowsze

Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Gdy skuteczność leków słabnie. Stomatologia wobec oporności drobnoustrojów

Przez dziesięciolecia antybiotyki i środki antyseptyczne należały do najważniejszych narzędzi wspierających leczenie stomatologiczne. Dzięki nim możliwe stało się skuteczne ograniczanie zakażeń, bezpieczne przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych oraz kontrolowanie stanów zapalnych. Jednak w obliczu narastającej oporności drobnoustrojów na leczenie przeciwdrobnoustrojowe poważnym wyzwaniem współczesnej medycyny, w tym także stomatologii, staje się odpowiedzialne korzystanie z dostępnych obecnie metod. Antybiotykooporność przez wiele lat była kojarzona przede wszystkim z leczeniem szpitalnym […]
Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę? Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę?

Nowa fala uzależnienia: dlaczego kilkunastolatki sięgają po nikotynę?

Choć przez lata palenie tytoniu było szczególnie popularne wśród mężczyzn, najnowsze dane wskazują na wyraźną zmianę tego trendu wśród nastolatków. W wielu krajach Europy to właśnie dziewczęta coraz częściej sięgają po papierosy i e-papierosy. Zjawisko to nie tylko budzi niepokój epidemiologów, ale ma też bezpośrednie konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej, z którymi lekarze dentyści będą spotykać się coraz częściej w codziennej praktyce. Z analiz przywoływanych przez WHO wynika, że w części państw […]
Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Są ludzie, których pamięta się nawet po wielu latach, nie dlatego, że zdobyli tytuły naukowe czy zajmowali wysokie stanowiska. Pamięta się ich dlatego, że od początku wyróżniali się pasją, ciekawością i konsekwencją w działaniu. Jedną z takich osób był Marcin. Pamiętam Marcina jeszcze jako studenta stomatologii w Łodzi. Już wtedy wyróżniał się aktywnością naukową i zainteresowaniem tematami wykraczającymi poza program studiów. Nie przypuszczałem wówczas, jak znaczącą postacią dla polskiej […]
Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie? Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Nieprzyjemny, wysoki dźwięk urządzeń stomatologicznych to dla wielu pacjentów główne źródło stresu i powód unikania wizyt u dentysty. Nowe badania pokazują jednak, że problemu nie da się rozwiązać wyłącznie przez obniżenie głośności. Kluczem jest jakość dźwięku – i jej naukowa optymalizacja. Lęk przed leczeniem stomatologicznym sprawia, że wielu pacjentów rezygnuje z regularnych wizyt w gabinecie. Jednym z najczęściej wskazywanych czynników wywołujących niepokój jest charakterystyczny, wysoki dźwięk urządzeń […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.