Apel o uproszczone procedury dla lekarzy dentystów z Ukrainy

Związek Pracodawców Stomatologii apeluje do ministra zdrowia o "niezwłoczne opracowanie i wdrożenie uproszczonej procedury umożliwiającej kontynuację pracy w Polsce lekarzom dentystom oraz medycznemu personelowi pomocniczemu przybywającym do Polski, którzy z przyczyn osobistych lub formalnych zmuszeni zostali opuścić teren objętej wojną Ukrainy".
Jak czytamy w piśmie podpisanym przez zarząd związku, ZPS wyraża pełną gotowość do realnego wsparcia prawnego oraz zawodowego w tym zakresie.
Dokument jest w swoim przekazie bardzo mocny, są nawiązania do ludobójstwa organizowanego przez hitlerowskie Niemcy czy krytyka społeczności międzynarodowej, która "nie jest w stanie odrzucić części własnych interesów gospodarczych i nałożyć na Federację Rosyjską, Białoruś oraz związanych z nimi oligarchów, firm i polityków realnie dotkliwych sankcji, które powstrzymałyby agresję na Ukrainę oraz zbrodnie wojenne".
- Obywatele Ukrainy uciekający przed bandycką napaścią Federacji Rosyjskiej powinni mieć możliwość rozpoczęcia na tyle normalnego życia, na ile jest ono możliwe po wojennej traumie. (...) Przywołana wyżej uproszczona procedura powinna objąć również personel medyczny z Białorusi i Rosji, który nie zgadza się z panującymi tam reżimami i w obawie o własne życie i zdrowie szuka bezpieczeństwa w naszym kraju. Wzywamy do opracowania takiej procedury, która nie będzie, jak pokazała dotychczasowa praktyka, narażać na upokorzenie ukraińskich, białoruskich i rosyjskich medyków ani czynić z nich przedmiotu wewnętrznych sporów korporacyjnych Naczelnej Izby Lekarskiej, konsultantów krajowych i wojewódzkich - czytamy w dokumencie podpisanym przez Artura Wanarskiego, prezesa zarządu ZPS oraz wiceprezesa Piotra Grudzińskiego.





