Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz OECD: antybiotyki w Polsce wciąż mocno nadużywane

OECD: antybiotyki w Polsce wciąż mocno nadużywane

Aleksandra

Polska jest krajem, w którym mocno nadużywa się antybiotyków – czytamy w raporcie OECD. W krajach UE/EOG średnio zużywa się 16,4 dobowych dawek (DDD) antybiotyków na 1 000 mieszkańców dziennie, w Polsce – 22 dawki.

OECD: antybiotyki w Polsce wciąż mocno nadużywane

Szczegółowy raport na temat oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR) w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym (UE/EOG) przygotowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) we współpracy z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności i Europejską Agencją Leków.

Polska zawyża europejską średnią

Jak czytamy w raporcie, spożywanie antybiotyków u ludzi wyrażane jest w dobowych dawkach (DDD) na 1000 mieszkańców dziennie. W 2020 r. w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego wynosiło ono – zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i pozaszpitalnym – 16,4 DDD. Najwięcej antybiotyków przyjmuje się na Cyprze (28,9 DDD), najmniej – w Holandii (8,5 DDD). Polska ze stosowaniem antybiotyków na poziomie 22 DDD znajduje się powyżej europejskiej średniej.

Pozytywny jest na pewno fakt, że w latach 2014-2020 stosowanie antybiotyków w krajach EOG i UE spadło o 23% – z poziomu 21 DDD w 2014 r. do 16,4 DDD w 2020 r. Z drugiej strony, w 2020 r. konsumpcja antybiotyków o szerokim spektrum działania była 3,5 razy wyższa niż spożycie antybiotyków o wąskim spektrum działania, które powinny być terapią pierwszego rzutu.

Nadużywanie antybiotyków przyczyną antybiotykooporności

Nadużywanie i niewłaściwe stosowanie antybiotyków to jedna z głównych przyczyn rosnącego zjawiska antybiotykooporności. Z powodu infekcji bakteriami antybiotykoopornymi na świecie umiera 2 mln osób rocznie, a w 2050 r. - jeżeli rynek farmaceutyczny dalej nie będzie nadążał w gonitwie za mutacją bakterii - będzie z tego powodu umierało 10 mln osób rocznie.

Jak wynika z opublikowanego w 2019 r. raportu Najwyższej Izby Kontroli, w Polsce, z uwagi na brak danych źródłowych, liczbę wieloopornych zakażeń szacuje się od około 300 tys. do około 500 tys. Roczne koszty bezpośrednie ponoszone przez świadczeniodawców w związku z przedłużeniem hospitalizacji z powodu zakażeń szacuje się na około 800 mln zł.

Stomatolodzy nie bez winy

Niestety zwiększająca się antybiotykooporność jest również efektem nadużywania antybiotyków w stomatologii. We wrześniu 2019 r. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w specjalnym komunikacie przyznało, że lekarze dentyści są współodpowiedzialni za ten jeden z największych problemów współczesnej medycyny. – Podanie antybiotyku może mieć na celu albo zapobieganie zakażeniom miejsca operowanego czy zakażeniom odległym (profilaktyka antybiotykowa), albo leczenie istniejącego już zakażenia, którego punkt wyjścia znajduje się w obrębie jamy ustnej. Należy z całą mocą podkreślić, iż w profilaktyce zakażeń w stomatologii podstawowe znacznie ma właściwa higiena jamy ustnej i zachowanie odpowiednich zasad aseptyki i antyseptyki okołozabiegowej, natomiast w leczeniu zakażeń zębopochodnych – miejscowe leczenie przyczynowe. Stosowanie antybiotyków nie jest substytutem któregokolwiek z powyższych postępowań – podkreślono.

Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów europejskich, w których przyjmuje się najwięcej antybiotyków. Często są one zalecane niewłaściwie i zamiast pomagać, szkodzą. Szacuje się, że co roku z powodu odporności bakterii na antybiotyki w Europie umiera kilka tysięcy mieszkańców.

Źródła: https://pulsmedycyny.pl/

https://pts.net.pl/

https://info.newseria.pl/

Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem

Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze

Proponowane

Zabiegi z użyciem botoksu – tylko u lekarzy i lekarzy dentystów Zabiegi z użyciem botoksu – tylko u lekarzy i lekarzy dentystów

Zabiegi z użyciem botoksu – tylko u lekarzy i lekarzy dentystów

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniał, że w Polsce preparaty z toksyną botulinową mogą być podawane wyłącznie przez osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty. Ma to związek z serią zanotowanych w Wielkiej Brytanii zatruć po tego typu zabiegach. W połowie lipca brytyjski organ odpowiedzialny za kontrolę nad produktami leczniczymi poinformował o serii co najmniej 38 zatruć u osób, u których przeprowadzono zabiegi z zakresu medycyny estetycznej […]
Ministerstwo zdrowia chce skrócić staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów Ministerstwo zdrowia chce skrócić staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów

Ministerstwo zdrowia chce skrócić staż podyplomowy lekarzy i lekarzy dentystów

Resort zdrowia rozważa skrócenie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów o pół roku. Pomysł, który od lat budzi sprzeciw środowiska medycznego, tym razem wrócił przede wszystkim z powodów finansowych. Dyskusja o ograniczeniu lub całkowitej likwidacji stażu podyplomowego nie jest nowa. Już w latach 2010-2012 – za czasów minister Ewy Kopacz – trwały prace nad reformą zakładającą przeniesienie całości przygotowania praktycznego na etap studiów. Argumentowano wówczas, że skróci […]
MZ: Medycyna estetyczno-naprawcza wyłącznie dla lekarzy i lekarzy dentystów MZ: Medycyna estetyczno-naprawcza wyłącznie dla lekarzy i lekarzy dentystów

MZ: Medycyna estetyczno-naprawcza wyłącznie dla lekarzy i lekarzy dentystów

Resort zdrowia wydał oficjalny komunikat, w którym potwierdził, że procedury z zakresu medycyny estetyczno-naprawczej są świadczeniami zdrowotnymi, do wykonywania których uprawnieni są wyłącznie lekarze oraz lekarze dentyści. W stanowisku jednoznacznie wykluczono możliwość przeprowadzania zabiegów m.in. z wykorzystaniem botoksu, kwasu hialuronowego czy laserów przez kosmetologów oraz kosmetyczki. Najnowszy komunikat Ministerstwa Zdrowia wprowadza i sankcjonuje termin „medycyna estetyczno-naprawcza”, który zastępuje dotychczasową nazwę „medycyna estetyczna”. Jak podkreśla resort, zmiana ta ma uzasadnienie prawne i merytoryczne – działania te wykraczają […]
Trwa dyskusja o skróceniu stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów Trwa dyskusja o skróceniu stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów

Trwa dyskusja o skróceniu stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów

Czy pół roku wystarczy, by młodzi lekarze i lekarze dentyści byli gotowi do samodzielnej pracy? To pytanie stało się osią gorącej debaty o przyszłości stażu podyplomowego. Propozycja skrócenia go z 13 do 6 miesięcy w przypadku lekarzy oraz z 12 do 6 miesięcy w przypadku lekarzy dentystów podzieliła środowisko medyczne. Jedni widzą w niej krok w stronę nowoczesnego modelu kształcenia, inni – ryzyko dla jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów. W piątek 13 lutego […]

Najnowsze

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Fluoryzacja wody zmniejsza nierówności zdrowotne

Badania australijskich naukowców wskazują, że fluoryzacja wody pitnej nie tylko skutecznie ogranicza próchnicę u dzieci, ale także przyczynia się do zmniejszania nierówności zdrowotnych. Największe korzyści obserwuje się wśród dzieci pochodzących z rodzin o niższym statusie społeczno-ekonomicznym. Fluoryzacja wody od lat uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych populacyjnych metod zapobiegania próchnicy. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland, Institute of Science Tokyo oraz University of Adelaide dostarcza jednak nowych […]
Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych? Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość: Zamykanie kanalików czy zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych?

Nadwrażliwość zębiny to dolegliwość zgłaszana przez wielu pacjentów. Ból pojawiający się podczas spożywania zimnych lub gorących pokarmów, picia kwaśnych napojów czy nawet szczotkowania zębów może znacząco obniżać komfort życia. Współczesna stomatologia dysponuje jednak wieloma metodami łagodzenia tych objawów, choć opierają się one na dwóch odmiennych strategiach. Pierwsza polega na hamowaniu przewodnictwa bodźców bólowych poprzez wpływ na pobudliwość zakończeń nerwowych zęba, a druga […]
Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Zadania higienistek u pacjentów po leczeniu protetycznym

Wykonanie dopasowanego do potrzeb pacjenta uzupełnienia nie oznacza końca leczenia protetycznego. Zaczyna się wówczas tzw. okres okołozabiegowy, który w dużej mierze decyduje o długoterminowym powodzeniu całej terapii. Wówczas opiekę nad pacjentem sprawuje przede wszystkim higienistka stomatologiczna. – Rolą higienistki jest wtedy m.in. uświadomienie pacjentowi jego własnej roli w utrzymywaniu efektów leczenia i nauczenie go, że to on bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie. To od niego zależy, czy będzie cieszył się piękną […]
Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu? Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu?

Periimplantitis: czy problem zaczyna się jeszcze przed wszczepieniem implantu?

Implanty zębowe należą do najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii odtwórczej. Wysoka skuteczność leczenia sprawiła, że dla wielu pacjentów stały się one standardem odbudowy utraconych zębów. Mimo to coraz więcej uwagi poświęca się powikłaniom biologicznym, wśród których szczególne miejsce zajmuje periimplantitis. Choć kluczową rolę w jego rozwoju odgrywa biofilm bakteryjny, coraz więcej uwagi poświęca się czynnikom jatrogennym, które mogą zwiększać podatność tkanek […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.