Ponad 100 mln wystawionych e-ZLA od grudnia 2018 r.
Od 1 grudnia 2018 r. zaświadczenia lekarskie są wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Od tego czasu lekarze wystawili ponad 100 mln e-ZLA.

Jak powiedział cytowany w komunikacie Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u, kilka lat funkcjonowania e-ZLA potwierdziło korzyści płynące z tego rozwiązania. - Chodzi tutaj przede wszystkim o lekarzy, ale także o pracodawców oraz ubezpieczonych pracowników - podkreślił.
E-ZLA jest wystawiane w sposób zautomatyzowany (po wpisaniu numeru PESEL pojawiają się pozostałe dane ubezpieczonego z systemu ZUS. Wystarczy podać okres niezdolności do pracy, rozpoznanie oraz wskazania lekarskie. E-ZLA może być wystawiane w aplikacjach gabinetowych funkcjonujących w placówkach medycznych.
Lekarze korzystają z darmowych certyfikatów ZUS i metody podpisu elektronicznego dla e-ZLA . Mogą upoważnić asystentów medycznych do wystawiania w ich imieniu e-ZLA. Przy wystawianiu zaświadczenia lekarskiego system przypomina lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą ZUS. Ponadto lekarz ma podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej pacjentowi. Co bardzo ważne, nie ma konieczności przechowywania papierowych kopii zaświadczeń lekarskich i pobierania z ZUS druków.
Jeżeli chodzi o pracodawców, to e-ZLA widoczne na profilu płatnika w PUE ZUS umożliwia łatwy transfer danych z elektronicznych zwolnień lekarskich do systemów kadrowo-płacowych. Płatnik dostaje szybko informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi.
Natomiast ubezpieczeni pracownicy mają dostęp do wystawionych e-ZLA na swoich profilach w PUE ZUS. Nie muszą także dostarczać zaświadczeń lekarskich pracodawcom w postaci papierowej.
Zwolnienia lekarskie i recepty w wersji online, coraz więcej cyfrowego sprzętu medycznego w gabinetach. Odwrotu już nie ma - cyfryzacja zadomowiła się w polskich praktykach stomatologicznych. Jak oceniają ją lekarze dentyści? Jakie widzą korzyści, a jakie trudności?
Źródło: https://www.zus.pl
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze





