Lublin: 10 lat PTEMD „Sapientia”. Wręczono Złote Medale „Sapientia et Veritas”
W dniach 8-9 maja w Lublinie odbył się jubileusz 10-lecia Polskiego Towarzystwa Edukacji Medyczno-Dentystycznej "Sapientia" połączony z XXIII Międzynarodową Konferencją Okrągłego Stołu i XV Międzynarodową Konferencją Naukowo-Dydaktyczną. W jubileuszu wziął udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który wręczył Złote Medale "Sapientia et Veritas".

Polskie Towarzystwo Edukacji Medyczno-Dentystycznej "Sapientia" powstało w 2013 r. Nowatorska formuła wprowadzona przez prof. Teresę Bachanek pod nazwą Konferencja Okrągłego Stołu (KOS) "Kształcenie przed- i podyplomowe w stomatologii" zyskała akceptację całego środowiska akademickiego, w tym władz uczelni medycznych oraz władz samorządowych, senatorów i posłów z Lubelszczyzny.
Celem Towarzystwa Edukacji Medyczno-Dentystycznej jest m.in. integracja i podnoszenie jakości kształcenia w dziedzinie nauk medycznych na wszystkich poziomach nauczania, podnoszenie poziomu wiedzy lekarzy i lekarzy dentystów, nawiązywanie współpracy naukowej z ośrodkami naukowymi i badawczymi w kraju i za granicą oraz budowanie świadomości prozdrowotnej społeczeństwa.
Jubileusz 10-lecia
Podczas jubileuszu minister Przemysław Czarnek uhonorował za zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki – w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej – Złotym Medalem "Sapientia et Veritas" prof. dr hab. n. med. Teresę Bachanek, honorową prezydent PTEMD "Sapientia" oraz pośmiertnie prof. dr hab. n. med. Urszulę Kaczmarek – wieloletnią Kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Szef MEiN pogratulował zgromadzonym osiągnięć i wyraził satysfakcję z powodu rozwoju infrastrukturalnego lubelskiej stomatologii. – Cieszę się ogromnie, że ten ośrodek medyczny lubelski jest tak dobrze postrzegany w całej Polsce – powiedział.
Konferencja naukowa
Jubileusz został połączony z XXIII Międzynarodową Konferencją Okrągłego Stołu i XV Międzynarodową Konferencją Naukowo-Dydaktyczną. Konferencje Okrągłego Stołu rozpoczęły się w okresie poprzedzającym wejście Polski do Unii Europejskiej. Były podyktowane koniecznością wypracowania programów kształcenia dostosowanych do tych, które obowiązują w innych krajach wspólnoty europejskiej.
Uczestnikami wydarzenia są m.in. władze uniwersytetów medycznych, konsultanci krajowi, przedstawiciele Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, przedstawiciele Naczelnej i Okręgowej Izby Lekarskiej, lekarze oraz przedstawiciele społeczności akademickiej.
Prezydent PTEMD "Sapientia" prof. dr hab. n. med. Barbara Tymczyna-Borowicz powiedziała, że jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas sympozjum są regulacje prawne dotyczące odpowiedzialności nauczyciela akademickiego realizującego praktyczne zajęcia kliniczne z udziałem pacjentów.
– Jest to problem, który w stomatologii jest szczególnie istotny, ponieważ nauczanie praktyczne podczas kształcenia na kierunku lekarstwo-dentystycznym odbywa się z udziałem pacjenta. Pacjent nie jest postacią, która jest przyjmowana przez lekarza, tylko przez studentów – powiedziała. Jak dodała, problem dotyczy stomatologii zachowawczej i dziecięcej. – Odpowiedzialność prawna, która ciąży na asystencie realizującym praktyczne zajęcia kliniczne wymaga doprecyzowania, aby nasze nauczanie było nadal postrzegane jako bardzo dobre – wyjaśniła.
– Z chwilą, kiedy student kończy kierunek lekarsko-dentystyczny jest przygotowany do wykonywania zawodu, ale tylko dlatego, że jego edukacja nie odbywała się wyłącznie na fantomach – stwierdziła i dodała, że symulatory są znakiem czasów i poprawią nauczanie zanim studenci przekroczą próg kliniki i będą przyjmowali pacjentów.
Wśród tematów poruszanych podczas konferencji znalazły się funkcjonowanie ukraińskich uniwersytetów w stanie wojny, regulacje prawne dotyczące nadawania stopni naukowych, obowiązki nauczyciela akademickiego i studenta w dobie cyfryzacji, zapobieganie próchnicy zębów, potrzeby lecznicze i ratunkowe w implantoprotetyce wieku podeszłego, perspektywy periodontologii w najbliższym 10-leciu, przyszłość ortodoncji oraz kształcenie podyplomowe w stomatologii.
Szkolenia podyplomowe dla lekarzy dentystów są szczególnie ważne w endodoncji. – Endodoncja, za sprawą ogromnego postępu technologicznego, się zmienia. Dziś możemy mówić o czymś, co teoretycznie się wyklucza – endodoncji minimalnie inwazyjnej – twierdzi prof. Halina Pawlicka, specjalista endodoncji.
Źródła: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka
Przewiń, aby wideo odtworzyło się z dźwiękiem
Lazy loading aktywny – odtwarzanie rozpocznie się po pojawieniu się nagrania w kadrze







