Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Pacjent z podejrzeniem zakażenia w gabinecie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Pacjent z podejrzeniem zakażenia w gabinecie

Pacjent z podejrzeniem zakażenia w gabinecie

W najnowszych wytycznych ministra zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego w dobie pandemii koronawirusa znalazł się opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w trakcie kwarantanny lub z potwierdzonym zakażeniem.

Jak czytamy w wytycznych, leczenie stomatologiczne osób z podejrzeniem zakażenia, potwierdzonym zakażeniem lub w trakcie kwarantanny powinno odbywać się wyłącznie w wyznaczonych w tym celu jednostkach i być ograniczone do eliminacji procesu ostrego (otwarcie komory zęba, nacięcie ropnia, ekstrakcja zęba).

Warunki w gabinecie

Według ministerstwa, w procesie leczenia pacjentów z podejrzeniem zakażenia, potwierdzonym zakażeniem lub w trakcie kwarantanny kluczowa jest wentylacja mechaniczna, ze stałą, sześciokrotną wymianą powietrza podczas wizyty stomatologicznej i po wyjściu pacjenta. – Stąd zalecenie, aby przyjmować jednego pacjenta na około 1 godzinę. Po wyjściu pacjenta z gabinetu musi pozostać czas przeznaczony na sprzątniecie stanowiska, dezynfekcję unitu i powierzchni dotykowych, włączając klamki, uchwyty, mycie podłogi itp. oraz wymianę narzędzi. Niezbędna jest wymiana na sterylne końcówki do turbiny, mikrosilnika, skalera oraz dmuchawki wodno-powietrznej – poinformowano.

Ochrona osobista zespołu stomatologicznego

Ze względu na wysokie ryzyko transmisji koronawirusa podczas zabiegów stomatologicznych, personel medyczny powinien być wyposażony w odzież ochronną, która zapewnia bezpieczeństwo. – Stąd zarówno lekarz dentysta, jak i asystujący mu zespół powinni być zabezpieczeni kombinezonem, maską FFP3, goglami i przyłbicą, dwiema parami rękawiczek, czepkiem lub inną osłoną włosów – podkreślono.

Po zakończonej wizycie

Po zakończeniu leczenia bardzo ważną kwestią jest bezpieczne zdjęcie stroju ochronnego przez personel. – Oznacza to wydzielenie specjalnego pomieszczenia lub przestrzeni przeznaczonej do tej czynności. Po zdjęciu stroju ochronnego członek zespołu stomatologicznego powinien opuścić to pomieszczenie umyć ręce i je zdezynfekować. Zużyty strój ochronny powinien być umieszczony w worku na odpady, który po wypełnieniu musi być szczelnie związany. Pomieszczenie to też powinno być zdezynfekowane – dodano.

Szczegółowe informacje na temat rekomendowanych rodzajów środków ochrony osobistej dla personelu medycznego przy kontakcie z pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia SARS-CoV-2 zostały opublikowane na stronie internetowej ministerstwa zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/zalecenia-podstawowe-informacje.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

Oprac. AF, źródło: ministerstwo zdrowia

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

publiczna stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część X Lekarz

Zachęcamy do zapoznania z kolejnym tygodniowym przeglądem najważniejszych informacji ze świata stomatologii! Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na apel prezesa NRL w sprawie wykonania umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze...

bezpieczeństwo w gabinecie - Dentonet.pl
Bezpieczeństwo w gabinecie w dobie COVID-19 – uwagi ministerstwa Asysta

W najnowszych wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazły się ogólne zapisy dotyczące bezpieczeństwa w gabinecie. Poruszono m.in. kwestie odpowiedniego przygotowania do zabiegu, zdejmowania środków ochrony osobiste...

ROZWIŃ WIĘCEJ
RTG zębów - Dentonet.pl
RTG w stomatologii w czasach COVID-19 – wytyczne PTS-u Lekarz

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przygotował zalecenia dotyczące wykonywania stomatologicznych zdjęć rentgenowskich w trakcie pandemii COVID-19. Jak czytamy w zaleceniach, pacjenci z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-...

środki ochrony dla asysty-stomatologicznej - Dentonet.pl
Praca asysty w dobie koronawirusa – pobierz informator! Asysta

Stan epidemii w związku z zagrożeniem koronawirusem wpłynął na pracę wszystkich osób związanych zawodowo ze stomatologią – nie wyłączając asystentek i higienistek stomatologicznych. Zbiór najważniejszych zasad i wytycznych, niezbędnych przy wykonywan...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres