Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Leczenie podszyte dreszczykiem emocji

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Leczenie podszyte dreszczykiem emocji

Leczenie podszyte dreszczykiem emocji

Wielu stomatologów skarży się na jednostajność i monotonię wykonywanej pracy. Bywa jednak, że codzienną rutynę przerywa wydarzenie, które daleko odbiega od normalności. Dziś pragniemy zaprezentować naszym czytelnikom cztery zaskakujące sytuacje, które rozegrały się w gabinecie stomatologicznym i dostarczyły pracującym w nich lekarzom prawdziwego dreszczyku emocji.

Nietypowy pacjent
Kiedy doktor Amit Agarwal przekroczył próg swojej kliniki, nie przypuszczał, że ten dzień na długo zapisze się w jego pamięci. Choć Akansha Dental Clinic w Agrze nie należała do najbardziej prestiżowych gabinetów w mieście, jednak nie mogła narzekać na brak pacjentów. Także w tym dniu poczekalnia była pełna, a grafik wypełniony do ostatniej minuty. Niestety, złośliwy los sprawił, że żaden z pacjentów nie został przyjęty.
– Najpierw usłyszałem przeraźliwy krzyk, a potem rumor i odgłosy przewracanych krzeseł – wspomina dr Agarwal. – Kiedy wbiegłem do poczekalni, część pacjentów już uciekła. Pozostali sprawiali wrażenie zszokowanych, a pewna starsza kobieta była bliska omdlenia.
Jak się okazało, jeden z pacjentów – trudniący się profesją zaklinacza węży – przemycił do poczekalni kosz z jadowitą kobrą, której jednak jakimś cudem udało się uciec. Gad spokojnie przepełznął przez poczekalnię, a następnie zniknął na zapleczu gabinetu.
– Szukaliśmy go przez następne dwa tygodnie – opowiada dr Amit – jednak bezskutecznie. Odsunęliśmy szafki, przejrzeliśmy wszystkie zakamarki, sprawdziliśmy przewody wentylacyjne – na próżno. Kobra zapadła się pod ziemię.
Rzecz jasna, potencjalna obecność węża działała odstraszająco na pacjentów, dlatego znalezienie gada stało się palącą koniecznością.
– Któregoś dnia przyjechałem do pracy z zamiarem powtórnego przeszukania schowka – kończy swoją historię Agarwal. – Jednak okazało się to niepotrzebne. Znalazłem kobrę zwiniętą w kłębek na fotelu dentystycznym. Okazało się, że tak jak twierdził jej właściciel, miała usunięte zęby jadowe i nie mogła nikomu zaszkodzić. Śmialiśmy się potem z kolegami, że może chciała sobie wszczepić implanty i dlatego schowała się w naszym gabinecie.


Przerwane leczenie
Dr Tariq Al Junaibi był zachwycony lokalizacją swojego nowego gabinetu przy eleganckiej i ruchliwej ulicy w Abu Dhabi. W ogóle nie przypuszczał, że zaledwie w kilka miesięcy po otwarciu kliniki będzie musiał przeprowadzić w niej generalny remont.
– Właśnie szykowałem się do ekstrakcji zęba – opowiada dr Tariq – kiedy ujrzałem na twarzy pacjenta wyraz skrajnego przerażenia. Byłem przekonany, że pacjent boi się zabiegu, jednak jego wzrok był ewidentnie utkwiony w oknie, nie we mnie. Potem usłyszałem ogłuszający brzęk tłuczonej witryny, a sekundę później do wnętrza gabinetu wtoczył się samochód i z całym impetem uderzył w dentystyczny fotel.
W wyniku wypadku (zakwalifikowanego przez firmę ubezpieczeniową jako wypadek komunikacyjny) pacjent dr Tariqa został ciężko ranny i trafił do szpitala. Stomatolog odniósł lekkie obrażenia, jednak jego elegancki, nowy gabinet został całkowicie zrujnowany.

3. Pojedynek w poczekalni
Ta historia zdarzyła się w listopadzie 2000 r. po słynnym meczu piłkarskim między drużynami Nacional i Penaro. Jak zawsze, derby obu zespołów z Montevideo przebiegały w mocno nerwowej atmosferze. Mecz – zakończony wynikiem 1:1 – obfitował w niezwykły pokaz ciosów bokserskich, kopnięć w stylu karate i zapasów. W efekcie 9 zawodników (i trener) spędziło miesiąc w więzieniu. Równie żywiołowo reagowali kibice obu drużyn, tocząc ze sobą krwawe pojedynki.
Dr Mouriño rozpoczynał dzień w wyśmienitym nastroju – poczekalnię tłumnie wypełniali pacjenci, niektórzy z mocno wyszczerbionymi uśmiechami. Okazało się jednak – na nieszczęście lekarza – że są wśród nich kibice obu drużyn.
– W mojej poczekalni rozegrała się prawdziwa bitwa – wspomina ten dzień dr Mouriño. – W bójce wzięli udział bez wyjątku wszyscy pacjenci, łącznie z 65-letnią staruszką. Kiedy wreszcie przyjechała policja, moja klinika wyglądała jak pobojowisko.

4. Nieoczekiwana zamiana ról
O tym, jak zaskakujące scenariusze potrafi pisać życie, przekonał się również dr John Konicki z Pensylwanii, specjalizujący się w stomatologii dziecięcej. Właśnie zabierał się za borowanie zęba dziesięcioletniego Allana, kiedy mama chłopca upadła na podłogę, z błagalnym okrzykiem „doktorze, pomocy”.
– Pani Thompson była w zaawansowanej ciąży – opowiada dr Konicki – i pod wpływem stresu, jakim była dla niej wizyta u stomatologa (kobieta cierpiała na ostrą postać dentofobii), doszło do niespodziewanej akcji porodowej.
Dr John Konicki stanął na wysokości zadania i wyjątkowo sprawnie odebrał poród. – Cóż, przynajmniej dysponowałem odpowiednim sprzętem – śmieje się stomatolog – choć oczywiście fotel stomatologiczny różni się budową od foteli stosowanych na salach porodowych. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze i – zanim dotarło do nas pogotowie – na świat przyszła piękna, zdrowiutka dziewczynka.
Mała Ann Thompson do dziś jest pacjentką dr Konickiego. Klinika, w której przyszła na świat, zaoferowała dziewczynce bezpłatne leczenie do ukończenia przez nią osiemnastego roku życia.

Jak więc widać, praca stomatologa nie zawsze jest nudna. Czasami gabinet staje się scenerią wydarzeń, które daleko odbiegają od codziennej rutyny i mają naprawdę zaskakujący przebieg.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Leczenie periodontologiczne w dobie COVID-19 [video] Lekarz

Jak wyglądają zabiegi periodontologiczne w czasie pandemii koronawirusa? – Przy zabiegach niechirurgicznych wprowadziliśmy kilka zmian. Natomiast w przypadku chirurgicznych, wróciliśmy w całości do standardowego leczenia – mówi w rozmowie z Dentonete...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Mazowsze: NFZ wznawia konkursy na leczenie stomatologiczne Lekarz

Dyrektor mazowieckiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował o wznowieniu konkursów dotyczących leczenia stomatologicznego zawieszonych z powodu pandemii koronawirusa. Konkursy dotyczą świadczeń ogólnostomatologicznych w g...

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Lekarz

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Jakie ma znaczenie? Jak ją stosować? Jak interpretować w korelacji do stanu ogólnego pacjenta? Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak omówi ten te...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie osób w kryzysie psychicznym - Dentonet.pl
Leczenie stomatologiczne a problemy psychiczne pacjenta Lekarz

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęła informacja, że część pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego jest odsyłana przez lekarzy dentystów do lekarza psychiatry po zaświadczenie o możliwości zastosowania w ich przypadku znieczulenia. Rzecznik Pra...

dentyści w USA - Dentonet.pl
USA: Leczenie doraźne? Większość dentystów mówi: tak! Lekarz

Zdecydowana większość gabinetów dentystycznych w Stanach Zjednoczonych jest zamknięta dla pacjentów czekających na standardowe leczenie, ale wiele praktyk przyjmuje pacjentów doraźnie, co potwierdza ankieta przeprowadzona przez Health Policy Institut...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres