Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Leczenie parodontozy – przedłużyć pierwszy etap

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Leczenie parodontozy – przedłużyć pierwszy etap

Leczenie parodontozy – przedłużyć pierwszy etap

Skalpel i laser to ostateczność – twierdzą stomatolodzy. Używają ich jedynie wtedy, gdy parodontoza jest już bardzo głęboko posunięta. Niszczącą dziąsło, kość i zęby chorobę możemy jednak zwalczyć już znacznie wcześniej.

– Parodontoza leczona jest w trzech fazach: wstępnej, chirurgiczno – korekcyjnej oraz podtrzymującej. Obecnie stomatolodzy starają się poprzestać jedynie na tej pierwszej. Interwencja chirurgiczna jest naprawdę ostatecznością – zaznacza dr n. med. Witold Jurczyński , specjalista ds. periodontologii.

W przypadku dużego bólu lub ostrej infekcji lekarz stosuje kurację antybiotykami. Wykonuje on wraz ze swoja higienistką również skaling – oczyszczanie powierzchni korzenia z kamienia nazębnego w kieszonce dziąsłowej w celu likwidacji infekcji, a co za tym idzie tzw, głębokich kieszonek dziąsłowych.

– Przede wszystkim podstawową sprawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej, gdyż bez tego jakiekolwiek leczenie nie ma sensu. W przypadku nasilenia się choroby dziąseł zostaje podjęte leczenie przygotowawcze, poprzedzające zabieg chirurgiczny. Współpraca lekarza oraz profesjonalnej higienistki z pacjentem jest warunkiem powodzenia całokształtu leczenia – wyjaśnia Witold Jurczyński.

Korekta zgryzu, wypełnienie ubytków, wymiana starych wypełnień, mostów i koron, unieruchamianie za pomocą szyn i uzupełnień protetycznych rozchwianych zębów to główne zabiegi w leczeniu przygotowawczym. Czasami parodontozie towarzyszą dodatkowo inne choroby, dlatego ważne jest ich wyleczenie lub zaleczenie objawów.

Celem interwencji chirurgicznej jest odbudowa tkanek otaczających ząb, przede wszystkim kości (używa się do tego kości pacjenta, liofilizowanych kości zwierząt, preparatów syntetycznych, białek w postaci żelów) tak, aby wzmocnić podparcie zębów. Dzięki zabiegowi chirurgicznemu z użyciem materiałów wszczepowych możliwe jest odbudowanie zniszczonych chorobą tkanek. Niezbędnym do jakiegokolwiek zabiegu jest całkowite usunięcie złogów kamienia nazębnego.

– Dawniej jednym z najczęstszych zabiegów usuwania kamienia był kiretaż, czyli łyżeczkowanie. Dziś wykonuje się go rzadko, w zamian stosując gruntowny skaling. Czasami przy leczeniu parodontozy stosuje się również pomocniczo lasery np. laser jagowo neodymowy lub CO2.

– Kolejna faza leczenia to faza podtrzymująca. Jest nią rehabilitacja. Staramy się pobudzić tkanki do odnowy dzięki między innymi fizykoterapii i przywrócić pacjentowi estetyczny uśmiech – mówi dr Jurczyński.

Bardzo pomocne okazuje się naświetlanie regenerujących się miejsc laserem biostymulacyjnym, gdyż jego światło wzmacnia odporność i dostarcza tkankom dodatkowej energii.

Najważniejsza jest jednak utrwalanie nawyków higienicznych pacjenta, wtedy unikniemy nawrotu choroby. Pacjent musi pamiętać o regularnym usuwaniu płytki nazębnej i ściśle stosować się do zaleceń higienistki czy stomatologa.

Najważniejsze to ścisła współpraca z profesjonalną higienistką, lekarzem stomatologiem, a w zaawansowanych przypadkach z specjalistą periodontologiem.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lockdown - Dentonet.pl
"To nie pierwszy i nie ostatni lockdown w gospodarce" Lekarz

To nie jest pierwszy i ostatni lockdown. Dopóki nie będzie szczepionki, jesteśmy skazani na pulsacyjne odmrażanie i zamrażanie życia społecznego, kontrolując liczbę przypadków i miejsc w szpitalach – powiedział PAP pediatra, immunolog, ekspert ds. CO...

RTG - Dentonet.pl
Badanie CBCT: pierwszy przedtrzonowiec z 5 kanałami Lekarz

O przewadze diagnostycznej tomografii komputerowej (cone beam computed tomography; CBCT) w porównaniu z radiologią 2D nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu chińscy lekarze mogli przeprowadzić prawidłowe leczenie endodontyc...

ASYSDENT 2020 - po raz pierwszy również wirtualnie! Asysta

W sobotę (3 października) w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbywa się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Po raz pierwszy w historii konferencja ma również swoją odsło...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Wirtualny Asysdent - Dentonet.pl
Konferencja ASYSDENT po raz pierwszy także wirtualnie Asysta

Już 3 października w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbędzie się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Ze względów bezpieczeństwa sprzedaż biletów na stacjonarne wydarze...

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Lekarz

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Jakie ma znaczenie? Jak ją stosować? Jak interpretować w korelacji do stanu ogólnego pacjenta? Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak omówi ten te...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres