Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Leczenie kanałowe z użyciem koferdamu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Leczenie kanałowe z użyciem koferdamu

Leczenie kanałowe z użyciem koferdamu

W leczeniu kanałowym niezmiernie istotne jest zachowanie pełnej aseptyczności pola zabiegowego. Dlatego stomatolodzy próbują odizolować leczony ząb od środowiska jamy ustnej i zapobiec przedostawaniu się bakterii do miejsca objętego zabiegiem.

W przeszłości podstawowym sposobem utrzymania sterylności oraz suchości pola zabiegowego były znienawidzone przez wielu pacjentów wałeczki z ligniny, które szybko nasiąkały śliną, drażniły błonę śluzową i utrudniały mówienie. Dziś zachowanie aseptycznych warunków podczas leczenia ułatwia ślinociąg oraz koferdam – cienki materiał izolacyjny, który w połączeniu ze specjalnymi klamrami umożliwia pełną ochronę zęba poddanego leczeniu.

Koferdam składa się z następujących elementów:
1. Lateksowych kwadratów o rozmiarach 15 x 15 cm. Materiał izolacyjny jest oferowany w różnych kolorach oraz grubościach. Przeważnie jest wykonany z niebieskiej lub zielonej gumy, co dodatkowo poprawia kontrast pola zabiegowego.
2. Dziurkacza, za pomocą którego stomatolog wycina w koferdamie otwór na ząb poddany leczeniu.
3.Metalowych klamer, które służą do stabilizacji membrany i są umieszczane na zębach pacjenta .
4. Metalowej lub plastikowej ramki, umożliwiającej prawidłowe rozciągnięcie materiału (koferdam nie może mieć fałd i zmarszczek).

Choć dziwnie wygląda, jest jednak skuteczny
Stosowanie koferdamu wymaga od lekarza pewnej praktyki, jednak w ostatecznym rozrachunku daje mnóstwo korzyści. Przede wszystkim koferdam stanowi dziś najskuteczniejszą metodę na odizolowanie leczonego kanałowo zęba od środowiska jamy ustnej. Chroni również przed przedostaniem się do gardła wszelkich drażniących błonę śluzową środków chemicznych, które są stosowane do przepłukiwania kanałów. Wreszcie – uniemożliwia przypadkowe połknięcie drobnych narzędzi endodontycznych oraz zabezpiecza przed mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej jamy ustnej.

Jednak nie są to jedyne zalety koferdamu. Lateksowa membrana chroni także stomatologa oraz personel medyczny przed infekcjami przenoszonymi przez ślinę pacjenta, a także zapewnia lepszą widoczność pola operacyjnego (np. odciąga tkanki miękkie – język i policzki, uniemożliwia pacjentowi chuchanie w lusterko).

Leczenie w koferdamie nie jest uciążliwe
Przed zabiegiem stomatolog powinien poświęcić nieco czasu na wytłumaczenie pacjentowi, jak należy w koferdamie mówić, oddychać i przełykać ślinę.

– Niektórzy pacjenci mają kłopoty z przełykaniem śliny przy otwartych szeroko ustach. Pomocny w takim przypadku bywa ślinociąg, który stomatolog wprowadza pod koferdam, tak aby mógł on swobodnie spoczywać w jamie ustnej.
– Ponieważ po założeniu koferdamu pacjent może oddychać jedynie przez nos, dlatego jeżeli w dniu zabiegu cierpi na katar, lekarz powinien – o ile jest to możliwe – odłożyć wykonanie zabiegu, a jeśli zabieg jest konieczny – zrezygnować z użycia koferdamu.
– Pomimo obaw pacjentów koferdam nie utrudnia komunikacji z lekarzem.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zapalenie miazgi zęba
Zapalenie miazgi zęba - przyczyny, klasyfikacja, leczenie Pacjent

Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z ...

ślina - Dentonet.pl
Ślina – niezbędna dla zdrowych zębów. Co trzeba o niej wiedzieć? Pacjent

Ślina w 99% składa się z wody, ale pozostały 1% tej substancji zawiera nieocenione dla zdrowia jamy ustnej składniki. Jej głównym zadaniem jest nawilżanie jamy ustnej oraz rozpoczynanie procesu trawienia, ale ślina ma również wpływ na zdrowie zębów, ...

750x200
Opracowanie kanału i wkład koronowo-korzeniowy - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Co to znaczy, jeśli stomatolog proponuje założenie wkładu koronowo-korzeniowego? Czy jest to bolesne dla pacjenta? O czym warto wiedzieć wcześniej?Kiedy dochodzi do uszkodzenia korony zęba, pacjentom często zakłada się wkład koronowo-korzeniowy. Taką...

ROZWIŃ WIĘCEJ
750x200
Podniesienie dna zatoki szczękowej – sposoby łagodzenia bólu Pacjent

Jeszcze jakiś czas temu tylko niektórzy pacjenci mogli mieć wszczepiony implant bez większego problemu. Reszta musiała zrezygnować z tej metody. Jednak obecnie, dzięki coraz większym osiągnięciom medycznym, implanty są dostępne dla zdecydowanie więks...

Glimbax
Leczenie kanałowe – to warto wiedzieć! Poradnik dla pacjentów Pacjent

Kiedy w gabinecie stomatologicznym padają słowa „leczenie kanałowe”, większość pacjentów od razu zaczyna się martwić i szukać alternatywnego rozwiązania, którego znalezienie jest po prostu niemożliwe. Strach przed bólem często doprowadza do decyzji o...

leczenie-ortodontyczne-850x478
Stały aparat ortodontyczny nie musi sprawiać pacjentowi bólu Pacjent

Decyzja o założeniu stałego aparatu ortodontycznego przynosi liczne korzyści. Jednak w wielu momentach wiąże się także z bólem. Ale czego się nie robi dla pięknego uśmiechu? Zwłaszcza że ból można skutecznie łagodzić!Aparaty ortodontyczne możemy podz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres