Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Leczenie kanałowe z użyciem koferdamu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Leczenie kanałowe z użyciem koferdamu

Leczenie kanałowe z użyciem koferdamu

W leczeniu kanałowym niezmiernie istotne jest zachowanie pełnej aseptyczności pola zabiegowego. Dlatego stomatolodzy próbują odizolować leczony ząb od środowiska jamy ustnej i zapobiec przedostawaniu się bakterii do miejsca objętego zabiegiem.

W przeszłości podstawowym sposobem utrzymania sterylności oraz suchości pola zabiegowego były znienawidzone przez wielu pacjentów wałeczki z ligniny, które szybko nasiąkały śliną, drażniły błonę śluzową i utrudniały mówienie. Dziś zachowanie aseptycznych warunków podczas leczenia ułatwia ślinociąg oraz koferdam – cienki materiał izolacyjny, który w połączeniu ze specjalnymi klamrami umożliwia pełną ochronę zęba poddanego leczeniu.

Koferdam składa się z następujących elementów:
1. Lateksowych kwadratów o rozmiarach 15 x 15 cm. Materiał izolacyjny jest oferowany w różnych kolorach oraz grubościach. Przeważnie jest wykonany z niebieskiej lub zielonej gumy, co dodatkowo poprawia kontrast pola zabiegowego.
2. Dziurkacza, za pomocą którego stomatolog wycina w koferdamie otwór na ząb poddany leczeniu.
3.Metalowych klamer, które służą do stabilizacji membrany i są umieszczane na zębach pacjenta .
4. Metalowej lub plastikowej ramki, umożliwiającej prawidłowe rozciągnięcie materiału (koferdam nie może mieć fałd i zmarszczek).

Choć dziwnie wygląda, jest jednak skuteczny
Stosowanie koferdamu wymaga od lekarza pewnej praktyki, jednak w ostatecznym rozrachunku daje mnóstwo korzyści. Przede wszystkim koferdam stanowi dziś najskuteczniejszą metodę na odizolowanie leczonego kanałowo zęba od środowiska jamy ustnej. Chroni również przed przedostaniem się do gardła wszelkich drażniących błonę śluzową środków chemicznych, które są stosowane do przepłukiwania kanałów. Wreszcie – uniemożliwia przypadkowe połknięcie drobnych narzędzi endodontycznych oraz zabezpiecza przed mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej jamy ustnej.

Jednak nie są to jedyne zalety koferdamu. Lateksowa membrana chroni także stomatologa oraz personel medyczny przed infekcjami przenoszonymi przez ślinę pacjenta, a także zapewnia lepszą widoczność pola operacyjnego (np. odciąga tkanki miękkie – język i policzki, uniemożliwia pacjentowi chuchanie w lusterko).

Leczenie w koferdamie nie jest uciążliwe
Przed zabiegiem stomatolog powinien poświęcić nieco czasu na wytłumaczenie pacjentowi, jak należy w koferdamie mówić, oddychać i przełykać ślinę.

– Niektórzy pacjenci mają kłopoty z przełykaniem śliny przy otwartych szeroko ustach. Pomocny w takim przypadku bywa ślinociąg, który stomatolog wprowadza pod koferdam, tak aby mógł on swobodnie spoczywać w jamie ustnej.
– Ponieważ po założeniu koferdamu pacjent może oddychać jedynie przez nos, dlatego jeżeli w dniu zabiegu cierpi na katar, lekarz powinien – o ile jest to możliwe – odłożyć wykonanie zabiegu, a jeśli zabieg jest konieczny – zrezygnować z użycia koferdamu.
– Pomimo obaw pacjentów koferdam nie utrudnia komunikacji z lekarzem.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dziewczynka_nitkuje_zeby.jpg
Po co nitkować zęby Pacjent

Blisko 96% Polaków – bez względu na płeć i wiek – boryka się z chorobami zębów i jamy ustnej. Najczęstszym schorzeniem zębów jest oczywiście próchnica, ale spor......

chips-843993_960_720.jpg
Jakie produkty najbardziej szkodzą zębom? Pacjent

Lista produktów, które należy spożywać, aby mieć zdrowe i piękne zęby jest powszechnie znana. Mleko, nabiał, ryby morskie, świeże warzywa – od najmłodszych lat wszystkim wpaja się,......

carrots-874981_960_720.jpg
Co jeść, aby mieć zdrowe i piękne zęby Pacjent

Odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa to tylko część zadań do wykonania w walce o śnieżnobiały uśmiech. Równie istotna jest właściwa dieta. Podpowiadamy co jeść, aby ......

ROZWIŃ WIĘCEJ
starsza_pani.jpg
Paradontoza – przyczyny, objawy, leczenie Pacjent

Paradontoza to jedna z najczęściej występujących chorób jamy ustnej. Pojawia się głównie u osób po 40. roku życia, w większości przypadków – u mężczyzn. Polega ona na......

check-up-lady.jpg
Dentystyka kosmetyczna – najpopularniejsze zabiegi Pacjent

Czasy, kiedy wizyta u dentysty kojarzyła się wyłącznie z bolesnym borowaniem lub usuwaniem zębów, dawno już minęły. W ostatnich latach olbrzymią popularność zdobywa bowiem dentystyka kosmetyczn......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres