Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Leczenie bólu

Publikacja:

Leczenie bólu

Ból – ważny sygnał ostrzegawczy

Jak powstaje ból?

Leczenie bólu

Czym popijać leki przeciwbólowe?

Dzieci

Kilka dobrych rad

Ból – ważny sygnał ostrzegawczy

Wielu stanom chorobowym, ostrym i przewlekłym towarzyszą odczucia bólowe o różnym nasileniu. Ból jest najczęstszym i najbardziej dokuczliwym sygnałem wskazującym na istnienie procesu chorobowego. Dolegliwości bólowe są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie stomatologicznym. Szkodliwy jest ból przewlekły, który odegrał już rolę informatora, a mimo to trwa nadal, staje się dokuczliwy, czasem trudny do wytrzymania. Ból odbierany jest przez każdego człowieka jako przykre, niepożądane wrażenie emocjonalne i fizyczne. Każdy z nas wykazuje inną wrażliwość na ból, co można określić jako inny próg wrażliwości na ból. Jest on zależny np. od płci, choć ma też głębokie podłoże psychologiczne.

Jak powstaje ból?

W powstawaniu bólu, jak i procesu zapalnego, ważną rolę odgrywają tzw. prostaglandyny. Są to lokalne hormony tkankowe, wydzielane w wyniku podrażnienia bądź uszkodzenia tkanek. Za uszkodzenia odpowiedzialne mogą być czynniki mechaniczne, chemiczne, termiczne, ale także zakażenia wirusowe lub bakteryjne. Prostaglandyny pobudzają zakończenia nerwowe receptorów bólowych, co stymuluje przepływ impulsów nerwowych do mózgu. W ten sposób w korze mózgowej powstaje wrażenie bólu. Jego charakter zależy od bodźców oraz lokalizacji receptorów.

Leczenie bólu

Naturalną reakcją obronną jest chęć pozbycia się bólu, co zwykle w pierwszej kolejności skutkuje sięgnięciem po tabletkę przeciwbólową. Jeżeli jednak ból utrzymuje się dłużej, należy rozpoznać i usunąć przyczynę, która go powoduje.

W bólach o umiarkowanym nasileniu pacjenci stosują najczęściej szeroko dostępne bez recepty preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz powszechnie dostępny paracetamol. Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane są w leczeniu stanów zapalnych, zespołów bólowych oraz jako leki przeciwgorączkowe. Skuteczność ich działania potwierdzono w leczeniu chorób zwyrodnieniowych a także bólu zębów i głowy. Leki przeciwbólowe produkowane są w różnych postaciach, co ma znaczenie w przypadku wieku osoby przyjmującej preparat i jej chorób współtowarzyszących. Postać leku ma wpływ na czas po jakim zacznie on działać, czyli znosić ból. Producenci wytwarzają tabletki i kapsułki elastyczne, zawiesiny doustne, czopki doodbytnicze, plastry, maści i żele i często stosowane w tłumieniu bólu preparaty podawane w formie iniekcji.

Preparaty różnią się one między sobą siłą oddziaływania przeciwzapalnego i przeciwbólowego, przez co jedne pomogą szybciej zwalczyć ból głowy, a inne dolegliwości reumatyczne. Lekiem wykazującym działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe jest paracetamol, który okaże się skuteczny w walce z bólem głowy, zęba, dolegliwościami grypopodobnymi, a także gorączką. Uznawanym za bezpieczny jest ibuprofen. Cechuje się najmniejszą toksycznością wśród NLPZ-ów, wywiera działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Z kolei silne działanie przeciwzapalne wykazują np. diklofenak i ketorpofen, dlatego też zalecane są np. w leczeniu schorzeń o podłożu reumatycznym. Różnica ta ma podstawowe znaczenie w doborze preparatu, odpowiednio do schorzenia jakie chcemy nim zwalczyć. By jednak osiągnąć odpowiedni efekt terapeutyczny, te ostatnie należy przyjmować przez odpowiednio długi czas i zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czym popijać leki przeciwbólowe?

Najlepiej zrobić to niegazowaną wodą. Nie wolno popijać farmaceutyków sokami owocowymi, szczególnie kwaśnymi – grapefruitowym, pomarańczowym, a także napojami mlecznymi. Mogą one wejść w reakcje chemiczne ze składnikami substancji leczniczej i przyczyniać się do powstawania groźnych dla zdrowia związków, a także zmniejszać skuteczność oddziaływania tych substancji.

Dzieci

W przypadku dolegliwości bólowych u dzieci, rodzic nie zawsze jest w stanie stwierdzić czy reakcja emocjonalna malucha na ból jest adekwatna do jego natężenia i przyczyn. Należy w takiej sytuacji zachować spokój, bacznie obserwować zachowanie dziecka. Bezpiecznym dla dzieci i skutecznym lekiem przeciwbólowym, który dodatkowo obniża gorączkę, jest paracetamol. Czas po którym zaczyna działać to 20 minut, a efekt terapeutyczny utrzymuje się przez 4 godziny. Lek po konsultacji z lekarzem można zwykle stosować u dzieci od 3. miesiąca życia. Na rynku dostępne są preparaty w formie kropli, czopków i syropów. Rodzice powinni pamiętać, by dostosować dawkę paracetamolu do wagi dziecka (ułatwia to miarka dodana do opakowania). Jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują lub gorączka nie spada, należy możliwie najszybciej udać się do lekarza, szczególnie gdy wystąpią inne, niepokojące objawy, np. wymioty. Lekiem, którego absolutnie nie wolno podawać dzieciom jest aspiryna. Lekarze podejrzewają, że w przypadku dzieci może ona odpowiadać za występowanie rzadkiego, choć bardzo groźnego zespołu Reya, któremu towarzyszy ciężkie uszkodzenie wątroby i mózgu.

Kilka dobrych rad

  • Nawet wtedy, gdy producent zapewnia, że leki przeciwbólowe są bezpieczne dla żołądka, osoby z czynną chorobą wrzodową powinny zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania.
  • Podobnie osoby z niewydolnością nerek i wątroby powinny ograniczać zażywanie leków przeciwbólowych, a ich stosowanie konsultować ze specjalistą.
  • Można ograniczyć liczbę aplikowanych dawek poprzez przyjmowanie preparatów o przedłużonym działaniu. Ma to znaczenie dla pacjentów chcących ochronić swój przewód pokarmowy.
  • Przed przyjęciem środka przeciwbólowego należy uważnie przeczyta ulotkę i informację o jego składzie chemicznym. Unikaj przyjmowania kilku preparatów, których głównym składnikiem chemicznym jest ta sama substancja lecznicza.
  • W przypadku niesteroidowych leków przeciwzapalnych występuje tzw. „efekt sufitowy”, tj. zwiększanie dawki powyżej pewnego poziomu nie powoduje dodatkowego działania przeciwbólowego. Nie stosuj kilku różnych leków z jednej grupy.
  • Pamiętaj, że ból jest znakiem ostrzegawczym przed procesem chorobowym rozwijającym się w organizmie. Najważniejsze by zlokalizować i zwalczyć jego źródło.
  • Zawsze staraj się dostosować rodzaj preparatu i jego dawkę do rodzaju, lokalizacji i natężenia odczuwanego bólu. Bardzo ważne jest, aby dany ból zwalczać lekiem z odpowiedniej grupy, wykazującym silniejsze działanie przeciwbólowe lub przeciwzapalne.
  • Stosuj kolejne dawki środków przeciwbólowych w regularnych odstępach czasu – według zegara, a nie w razie bólu. Zaleca się, aby przy przewlekłym bólu lek miał stałe stężenie w surowicy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku gdy oczekujemy działania przeciwzapalnego. By zwalczyć stan zapalny nie wystarczy zaaplikowanie leku, stosowanie go jedynie objawowo w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Lek musi nie tylko likwidować ból, ale także zwalczyć ognisko zapalne.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

bol zeba
Miliony dni zwolnień lekarskich z powodu bólu zęba Lekarz

Jak wskazują najnowsze dane firmy Denplan, w minionym roku pracownicy w Wielkiej Brytanii spędzili łącznie 23 miliony dni na zwolnieniu z powodu złego stanu zdrowia jamy ustnej – przede wszystkim dolegliwości bólowych zębów. Badanie Denplanu, który ...

know how 850x400 pop
Kontrola bólu w gabinecie stomatologicznym? To możliwe! Lekarz

Już 4 czerwca o godz. 9:00 rozpocznie się organizowana przez firmę Septodont I Debata o Kontroli Bólu w Gabinecie Stomatologicznym. Podczas całodziennego spotkania on-line będzie można wysłuchać wystąpień lekarzy stomatologów, specjalistów nauk farma...

ROZWIŃ WIĘCEJ
know how 850x400 pop 2
Debata o Kontroli Bólu w Gabinecie Stomatologicznym już w sobotę! Lekarz

Już w najbliższą sobotę 4 czerwca na platformie www.debatakontrolabolu.pl  odbędzie się pierwsza w naszym kraju Debata o Kontroli Bólu w Gabinecie Stomatologicznym, organizowana przez firmę Septodont. Będzie to wyjątkowa okazja do wzbogacenia się o p...

bol zeba
W jaki sposób można się pozbyć bólu zęba? Pacjent

Bolący ząb to popularny problem, z którym najczęściej trzeba się zmierzyć w najmniej oczekiwanym momencie. Jednocześnie w wielu przypadkach od razu dochodzi do wystąpienia dużego bólu, który potrafi skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Si...

Septodont debata 1
Weź udział w I Debacie o Kontroli Bólu w Gabinecie Stomatologicznym Lekarz

4 czerwca odbędzie się pierwsza w naszym kraju Debata o Kontroli Bólu w Gabinecie Stomatologicznym, organizowana przez firmę Septodont. W spotkaniu online wezmą udział lekarze dentyści, a także specjaliści z zakresu psychologii, nauk farmaceutycznych...

Septodont1a
Świat bez bólu Lekarz

Wywiad z Kamilą Wojtulewską - Hańczaruk, inicjatorką i pomysłodawczynią Programu Tu Nie Boli, Dyrektorem Generalnym Septodont, Europa Centralno-Wschodnia, Polska, kraje Bałtyckie, Rosja oraz CIS. Czy prawidłowo dbamy o zdrowie i higienę jamy ustnej?...

kannabidiol
Kannabidiol skuteczny w ostrym bólu stomatologicznym Lekarz

Leki takie jak paracetamol czy ibuprofen stanowią pierwszą linię obrony w przypadku dolegliwości bólowych w stomatologii, ale część pacjentów nie może ich przyjmować lub leki te nie są u nich wystarczająco skuteczne. Z tego powodu niektórzy stomatolo...

smiech
Śmiech pomaga w redukcji przewlekłego bólu Lekarz

Śmiech obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawałów, a terapia śmiechem może pomóc w redukcji przewlekłego bólu. Nawet wymuszony ma dobroczynne działanie, ponieważ organizm nie wyczuwa różnicy między śmiechem sztucznym i naturalnym – poinformował...

odszkodowanie
„Lata bólu” pacjentki bardzo kosztowne dla dentysty Lekarz

Pacjentka z Wielkiej Brytanii, pozostająca przez niemal dekadę pod opieką tego samego lekarza stomatologa, otrzymała 25 000 funtów szterlingów (równowartość prawie 150 000 zł) w ramach ugody pozasądowej w związku z tym, że została – jak to określono ...

radek janczyk
ASYSDENT 2022: Jak (nie) siadać, by bez bólu nie wstawać? Asysta

To już tradycja, że podczas Asysdentu - największej w Polsce konferencji higienistek i asystentek stomatologicznych - swój wykład ma fizjoterapeuta i osteopata Radosław Janczyk. Jego wykłady cieszą się zawsze bardzo dużym zainteresowaniem, a w pokonf...