Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

LDEK: nie będzie obostrzeń? Jest odpowiedź ministerstwa

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
LDEK: nie będzie obostrzeń? Jest odpowiedź ministerstwa

LDEK: nie będzie obostrzeń? Jest odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo zdrowia w piśmie do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych zwróciło uwagę, że wprowadzone wytyczne dotyczące warunków sanitarnych obowiązujących podczas Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego wybiegają poza zakres rekomendowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Przypomnijmy – do samorządu lekarskiego zaczęły wpływać wiadomości od osób przygotowujących się do egzaminów LEK i LDEK, które skarżyły się na planowany przez CEM zakaz jedzenia i picia podczas egzaminów. Prezes NRL zwrócił się więc do ministra zdrowia o pilną interwencję w tej kwestii. – Przedstawione w piśmie dyrektora CEM uzasadnienie zakazu picia przez cztery godziny trwania niezwykle trudnego i stresującego egzaminu nie odpowiada aktualnym zaleceniom sanitarnym i nie znajduje oparcia w wiedzy medycznej – pisał prof. Andrzej Matyja do ministra. Informowaliśmy o tym tutaj.

Ministerstwo zdrowia w piśmie do dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych zwróciło uwagę, że wprowadzone wytyczne dotyczące warunków sanitarnych obowiązujących podczas Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego wybiegają poza zakres rekomendowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Resort zdrowia poinformował, że popiera wszelkie działania przyczyniające się do minimalizacji ryzyka zagrożenia zakażeniem SARS-CoV-2 oraz wspiera CEM w rozwiązywaniu problemów w tym zakresie. Podejmowane działania profilaktyczne wobec obaw zgłaszanych przez pracowników Urzędów Wojewódzkich wspierających CEM przy organizacji lekarskich egzaminów zawodowych są zrozumiałe – tym bardziej że bezpieczne przeprowadzenie tak dużych egzaminów, jakimi są lekarskie egzaminy zawodowe, w szczególności w warunkach epidemii choroby zakaźnej, było i jest ogromnym wyzwaniem logistycznym. – Kierując się wytycznymi GIS, ministerstwo rekomenduje bezwzględny nakaz noszenia maseczek zasłaniających usta i nos do momentu zajęcia przez zdającego wyznaczonego miejsca i rozpoczęcia egzaminu. Jednocześnie zaleca, aby zdający pozostali w maseczkach przez cały okres trwania czterogodzinnego egzaminu z możliwością czasowego ich zdjęcia w celu skorzystania z napojów lub posiłków – informuje NIL w komunikacie.

Ministerstwo zwróciło się z prośbą, aby stosowano się do powyższych zasad także w przypadku Lekarskiego Egzaminu Końcowego. – Postulat NRL poparli również Pracodawcy RP podkreślając, że szczególnie w czasie panującej pandemii, wszystkim należy się szacunek, godziwe warunki oraz należyta ochrona. Tym samym konieczne jest zapewnienie zdającym LEK i LDEK wody oraz natychmiastowe sprostowanie informacji o bezwzględnym zakazie jedzenia i picia w trakcie egzaminów – dodano.

Lekarz prowadzący i opiekun pacjenta – to nowe stanowiska, które coraz częściej pojawiają się w praktykach stomatologicznych w Polsce. Czym zajmują się osoby na tych stanowiskach? Kim są? Odpowiada w rozmowie z Dentonetem Mariusz Oboda, trener rozwoju praktyk stomatologicznych.

Oprac. AF, źródło: NIL

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Adam Niedzielski - Dentonet.pl
Resort zdrowia: zero tolerancji dla łamania obostrzeń Lekarz

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk przedstawili propozycje rozwiązań umożliwiających lepszą egzekucję obostrzeń obowiązujących w czasie pandemii. Podczas wtorkowej konferencji szef resortu zd...

bezpieczeństwo w gabinecie - Dentonet.pl
Bezpieczeństwo w gabinecie w dobie COVID-19 – uwagi ministerstwa Asysta

W najnowszych wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazły się ogólne zapisy dotyczące bezpieczeństwa w gabinecie. Poruszono m.in. kwestie odpowiedniego przygotowania do zabiegu, zdejmowania środków ochrony osobiste...

manicure - Dentonet.pl
Od 18 maja trzeci etap luzowania obostrzeń gospodarczych Asysta

Od 18 maja będzie można skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Zwiększony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Z kolei od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mieć możliwoś...

ROZWIŃ WIĘCEJ
planowe leczenie - Dentonet.pl
Powrót planowego leczenia – jakie zalecenia ministerstwa? Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do ministra zdrowia o wydanie zaleceń niezbędnych dla przywrócenia przyjmowania pacjentów w ramach planowej opieki medycznej i badań profilaktycznych. Kilka dni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował, b...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres