Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Lawina skarg na jakość usługi stomatologicznych

Brak komentarzy | Publikacja:

Lawina skarg na jakość usługi stomatologicznych

Do Komisji Stomatologicznej ORL trafia ostatnio coraz więcej skarg pacjentów na jakość świadczeń stomatologicznych. Ta tendencja wyraźnie nasiliła się w ostatnich latach.

Nie ma miesiąca, by do izby nie trafiło co najmniej 10 niezadowolonych pacjentów. Większość skarg udaje się komisji załatwić na drodze mediacji między lekarzami i ich pacjentami, najpoważniejsze od razu trafiają do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, część niezadowolonych pacjentów dochodzi swoich racji w kasie chorych.

– To bardzo niepokojąca sytuacja – mówi FRANCISZKA BARWIŃSKA, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej ORL. – Lekarze stomatolodzy muszą zdawać sobie sprawę, jak bardzo zmieniły się w ostatnich latach warunki wykonywania zawodu i wymagania pacjentów. Z analizy skarg wynika, że duża ich część jest efektem nieporozumienia, braku komunikacji między pacjentami i lekarzami.

Z jednej strony, pacjenci chcą skorzystać z przysługujących im świadczeń w ramach ubezpieczenia, ale często od razu zakładają, że „na kasę” zostaną źle załatwieni – nie otrzymają dobrych materiałów, będą potraktowani jak pacjenci drugiej kategorii. Czasem trudno pacjentowi wytłumaczyć, że jakość używanych materiałów nie zależy od dobrej woli lekarza, ale od kasy chorych, która refunduje koszty tylko tych materiałów, które wymienione są w rozporządzeniu ministra zdrowia. Poziom finansowania stomatologii przez kasy nie zadowala ani pacjentów, ani lekarzy, wielkość kontraktów nie wystarcza ani na przyjęcie wszystkich chętnych, ani na zapewnienie im nowoczesnych materiałów.

Z drugiej strony, lekarze nie zawsze mają wystarczająco dużo cierpliwości, dobrej woli, współczucia, by spokojnie wyjaśnić pacjentowi, często przestraszonemu, cierpiącemu, zdarza się, że agresywnemu, zarówno jego sytuację zdrowotną, jak i możliwości leczenia za pieniądze kasy. Rozumiem, że koledzy są przepracowani, łatwo podlegają stresom i nie zawsze są w stanie zneutralizować negatywne emocje pacjentów. Ale takie zwarcia coraz częściej kończą się skargami pacjentów na złe traktowanie przez lekarzy. Bardzo wielu spraw można by uniknąć przez poprawienie komunikacji między lekarzem i pacjentem.

Druga kategoria spraw dotyczy niezadowolenia pacjentów z jakości usług. Ale tu znów, po rozpatrzeniu skargi, często okazuje się, że nie można zarzucić lekarzowi błędnej diagnozy, złego leczenia, ale szwankuje rzetelność informacji, którą lekarz przekazał leczonemu pacjentowi. Pacjent często nie jest dokładnie poinformowany, jakie leczenie możliwe jest do przeprowadzenia w jego sytuacji. Zdarza się, że lekarze chcąc za wszelką cenę zadowolić pacjenta i zatrzymać go w swojej praktyce podejmują się leczenia tak, jak chce pacjent. Ta dobra wola bywa posunięta do granic braku rozsądku.Lekarz zawsze może próbować leczenia, nawet obarczonego dużym ryzykiem, pod warunkiem, że nie zagraża to zdrowiu pacjenta i że pacjent zostanie dokładnie poinformowany o podejmowanym leczeniu, uprzedzony o zagrożeniach i szansie na powodzenie. Nowoczesna stomatologia daje lekarzowi bardzo duże możliwości utrzymania zębów pacjenta, nawet tych bardzo zniszczonych, martwych. Ale takie postępowanie zawsze powiększa ryzyko wystąpienia powikłań, z tym najgroźniejszym – spowodowaniem choroby odogniskowej.

Dużo skarg dotyczy niezadowolenia pacjentów z efektów zabiegów stomatologii kosmetycznej. Wysoka cena tych usług sprawia, że pacjenci mają bardzo wysokie wymagania i czasem nierealne oczekiwania, w których utwierdzają ich lekarze zachęcając do poddania się tym zabiegom. Skutek jest łatwy do przewidzenia – niezadowoleni pacjenci skarżą, domagając się bardzo wysokich odszkodowań.

Wiele skarg składają pacjenci niezadowoleni z uzupełnień protetycznych. Tu znów mamy do czynienia z bardzo dużymi oczekiwaniami, stosunkowo wysoką ceną i zawiedzionymi nadziejami na uzyskanie idealnego wyglądu i maksymalnej wygody.

I jeszcze jeden, najbardziej przykry, aspekt kierowanych do izby skarg. Coraz częściej zdarza się, że gdy pacjent, niezadowolony z usługi, szuka pomocy u innego lekarza, zostaje „przy okazji” bardzo dokładnie poinformowany, jakie to karygodne błędy popełnił poprzedni lekarz i na jakie straty naraził pacjenta. Zarzutów tych najczęściej nie potwierdzają opinie powoływanych przez nas ekspertów, zwykle mamy do czynienia nie z błędem w sztuce lekarskiej, ale z niepowodzeniem w procesie leczenia, który, mimo kompetencji i dobrej woli, każdemu lekarzowi może się zdarzyć.

Wiele skarg w sposób oczywisty inspirowanych jest przez lekarzy – jednoznacznie wynika to z używanej w skargach fachowej wiedzy i terminologii.

Nie chodzi o krycie błędów kolegów, ale o wykraczające poza granice przyzwoitości komentarze, czasem zresztą krzywdzące dla oskarżanego lekarza.

Nie nawołuję kolegów do fałszywej solidarności. Źle załatwionemu pacjentowi trzeba pomóc. Chodzi mi wyłącznie o uświadomienie rodzącej się wśród nas niezdrowej konkurencji – łapanie pacjenta za wszelką cenę, nawet przez pogrążenia kolegi-konkurenta. Zawsze i wszędzie zdarzają się między lekarzami konflikty, ale w tych rozgrywkach nie wolno nam posługiwać się pacjentami.

Skutki nieprawidłowych relacji między lekarzami i lekarzami a pacjentami ogniskują się w izbie – w Komisji Stomatologicznej widać, jak te zjawiska przybierają na sile. Mam nadzieję, że tych kilku refleksji koleżanki i koledzy nie potraktuą jako pouczania, ale koleżeńską informację.

Źródło: „Medicus” – Miesięcznik Lubelskiej Izby Lekarskiej nr 3/2003 r.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Endostar E3 Azzure
Endostar E3 Azure – nowa jakość pilników w technologii heat-treated Lekarz

Inteligentny system pilników Endostar E3 Azure to nowość na rynku endodontycznym. Wyjątkowy system, który powstał z pragnienia stworzenia pilników (prawie) idealnych – niełamiących się, elastycznych, dobrze pracujących w kanale.Endostar E3 Azure to i...

medycyna estetyczna - Dentonet.pl
Jak proponować usługi medycyny estetycznej? Delikatnie! Lekarz

- To bardzo wrażliwa kwestia, bo łatwo kogoś urazić - podkreśla Michał Katarzyński, trener rozwoju praktyk stomatologicznych. - Na pewno ważna jest kwestia dotychczasowych relacji pacjenta i lekarza - zaznacza.Dlaczego zabiegi z medycyny estetycznej ...

jonathan borba v 2FRXEba94 unsplash
Rzecznik Praw Pacjenta: niewiele skarg na pracę dentystów Lekarz

Zespół ekspertów opracował i zaprezentował raport, będący podsumowaniem ostatnich czterech lat funkcjonowania infolinii Rzecznika Praw Pacjenta. Jedynie 4% skarg zgłaszanych przez infolinię dotyczyło leczenia stomatologicznego. Od dziesięciu lat u R...

ROZWIŃ WIĘCEJ
opłata epidemiologiczna - Dentonet.pl
UOKiK sprawdza dodatkowe opłaty za usługi medyczne Lekarz

Nawet 350 zł wynosi tzw. opłata covidowa w niektórych prywatnych placówkach medycznych. Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach przed realizacją usług. Inspekcja Ha...

michael walter iJMitgqRaZ8 unsplash
Czy na paragonie od dentysty może znaleźć się nazwa usługi? Lekarz

Samorząd lekarski przedstawił swoje uwagi dotyczące projektu ministerstwa finansów w sprawie kas rejestrujących. Wątpliwości NRL budzi m.in. planowany obowiązek umieszczania na paragonie dokładnej nazwy udzielonego świadczenia. W przygotowanym przez...

ślina cukrzyków - Dentonet.pl
Pacjenci z cukrzycą mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe Lekarz

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Queen Mary University w Londynie dowiodło, że pacjenci z cukrzycą mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe. Jest ona rzadsza i zawiera mniej bakteriobójczych białek, przez co diabetycy są bardziej narażeni na...

medora odziez
Odzież MEDORA – wysoka jakość i odpowiedni komfort Lekarz

Odpowiednio dobrany strój medyczny – zarówno dla lekarzy stomatologów, jak i asystentek i higienistek stomatologicznych – świadczy o profesjonalizmie, budzi zaufanie pacjenta i daje dodatkowy komfort pracy. Marka MEDORA, zajmująca się produkcją i spr...

ceny usług medycznych - Dentonet.pl
Usługi stomatologiczne w grudniu 2019 r. droższe o 4,5% Lekarz

Według GUS-u, inflacja w grudniu 2019 r. wyniosła aż 3,4% - to najwyższy poziom od 2012 r. Drożeje zarówno żywność, jak i usługi – świadczenia stomatologiczne były w grudniu 2019 r. 4,5% droższe rok do roku.W grudniu 2019 r. konsumenci odczuli przede...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji