Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Lakierowanie zębów – co trzeba wiedzieć o tym zabiegu?

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Lakierowanie zębów – co trzeba wiedzieć o tym zabiegu?

Lakierowanie zębów – co trzeba wiedzieć o tym zabiegu?

Lakierowanie zębów to zabieg pozwalający na dostarczenie zębom fluoru w dużej dawce, nieosiągalnej np. podczas codziennego szczotkowania. Według zaleceń, lakierowanie warto przeprowadzać 2-4 razy do roku, gdyż może ono zredukować próchnicę nawet o 40%.

Fluor to substancja niezbędna dla zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu. Zmniejsza on zdolność bakterii zamieszkujących jamę ustną do wytwarzania kwasów osłabiających szkliwo zębów i sprzyjających próchnicy. Człowiek dostarcza sobie niezbędne dawki fluoru głównie poprzez codzienne szczotkowanie zębów oraz stosowanie płukanek do ust, a także w postaci pożywienia czy wody. Zazwyczaj jednak te ilości fluoru nie są wystarczające.

Czym jest lakierowanie zębów?

Zabiegiem dostarczającym zębom wysokie dawki fluoru w odpowiednim stężeniu jest lakierowanie zębów. Polega ono na nałożeniu na powierzchnie wszystkich zębów specjalnego lakieru, który następnie zasycha, stopniowo uwalniając fluor w nim zawarty. Zapewnia to zębom podaż tego środka przez długi czas. Według niektórych badań, lakierowanie zębów 2-4 razy do roku sprawia, że szkliwo staje się kilkukrotnie bardziej odporne na działanie bakterii oraz kwasów, a próchnica zostaje zredukowana nawet o 40%. Oczywiście należy pamiętać, że lakierowanie zębów musi zostać poprzedzone wyleczeniem wszystkich ubytków, a także usunięciem z zębów osadu oraz kamienia nazębnego. Ich obecność utrudnia bowiem podaż fluoru przez zęby.

Lakierowanie zębów – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania zabiegu lakierowania. Co ważne, można go przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i dorosłych, na zębach mlecznych oraz stałych. Najważniejsze wskazania do zabiegu lakierowania to jednak wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6. roku życia, użytkowanie aparatów ortodontycznych i protez zębowych, odsłonięcie szyjek zębów, przyjmowanie leków zaburzających pracę ślinianek, kserostomia (suchość w ustach), a także radioterapia szyi lub głowy. Jedyna różnica pomiędzy lakierowaniem zębów u dzieci i dorosłych dotyczy rodzaju preparatu: lakier aplikowany dzieciom jest zupełnie bezpieczny nawet w przypadku połknięcia jego niewielkich ilości i ma lekko żółty kolor, zaś ten dla dorosłych jest bezbarwny, aby uniknąć nieestetycznego efektu pożółkłych zębów.

Na koniec jeszcze jedna rzecz – lakierowanie i lakowanie zębów to nie to samo, choć nazwy obu zabiegów brzmią podobnie. Lakowanie jest bowiem uszczelnieniem przy pomocy specjalnego laku bruzd na zębach, w których w przyszłości mogłaby się rozwinąć próchnica. Zabiegowi lakowania poddaje się mleczne oraz stałe zęby trzonowe i przedtrzonowe (od czwórek do ósemek).

W ponad 90% przypadków bezpośrednią przyczyną nieświeżego oddechu są bakterie beztlenowe, które kolonizują naszą jamę ustną. Podajemy sposoby przydatne w walce z nieświeżym oddechem.

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Będzie opieka stomatologiczna dla uczniów z gminy Wólka Lekarz

Przychodnia stomatologiczna w Łuszczowie Drugim na mocy podpisanego porozumienia obejmie opieką dentystyczną uczniów wszystkich szkół zlokalizowanych na terenie gminy Wólka.Jak czytamy na stronie internetowej gminy Wólka, tamtejszemu samorządowi udał...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Dentyści w szkołach w Sopocie, program profilaktyki ma 20 lat Lekarz

Od września 2019 r. szkoły mają obowiązek zapewnić uczniom opiekę stomatologiczną. W momencie wejścia ustawy w życie na 25 tys. polskich szkół zaledwie 720 miało gabinety dentystyczne. W Sopocie opieka stomatologiczna w szkołach jest prowadzona od wi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica - Dentonet.pl
"Journal of Dental Research": próchnica – globalny problem Lekarz

Ponad 2,4 miliarda ludzi ma całym świecie cierpi na nieleczoną próchnicę zębów stałych – informuje „Journal of Dental Research”.Jak wskazują eksperci, skala problemu wynika z alarmujących zaniedbań – metody zapobiegania i leczenia są dobrze znane. Wy...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
njnowak njnowak
Lakierowanie zębów to zawsze dobry pomysł. Fluor zawarty w lakierze łączy się z hydroksyapatytami, czyli minerałami, z których zbudowane jest szkliwo. Powstają wówczas fluoroapatyty, dzięki czemu zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na próchnicę.
Oceń komentarz:     5: : 2 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres