Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kwasy tłuszczowe omega-3 a objawy periodontitis

Brak komentarzy | Publikacja:
Kwasy tłuszczowe omega-3 a objawy periodontitis

Kwasy tłuszczowe omega-3 a objawy periodontitis

Zalety spożywania kwasów omega-3 obecnych w tłuszczu ryb znane są nawet osobom niezwiązanym zawodowo z medycyną – obniżają poziom trójglicerydów we krwi, wykazują działanie przeciwnowotworowe, ograniczają ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca i reumatoidalnego zapalenia stawów itd.

Jak się okazuje, kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają łagodząco również na stan tkanek dotkniętych zapaleniem przyzębia. Oceny wyników ośmiu niezależnych badań nad wpływem kwasów tłuszczowych omega-3 na stan tkanki przyzębia osób cierpiących na periodontitis podjął się zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii oraz Instytutu Stomatologii na Uniwersytecie w Adelajdzie.

Naukowcy z Antypodów ustalili, że poprawa kliniczna stanu tkanek przyzębia u osób przyjmujących kwasy omega-3 została odnotowana w każdym z analizowanych badań. Szczególnie pozytywny wpływ wykazano w dwóch z nich, w których posłużono się kombinacją tłuszczu ryb i kwasu acetylosalicylowego.

Kierująca zespołem dr Alison Coates przekonuje: Dobrze by było, gdyby w diecie każdego z nas znajdowało się odpowiednio dużo kwasów tłuszczowych omega-3. Według norm obowiązujących w Australii (około 500 mg tygodniowo) zalecana ilość kwasów omega-3 znajduje się w dwóch rybach tłustych średniej wielkości.

Ponadto, spożywanie tłuszczu rybiego nie pociąga za sobą poważnych konsekwencji (przy wysokim jego spożyciu, doświadczyć można co najwyżej dolegliwości gastrycznych i opóźnionego czasu krzepnięcia krwi).

Badacze podają, że wynik ich analizy, potwierdzający wpływ kwasów omega-3 na ograniczanie symptomów choroby przyzębia, napawa optymizmem, ale niezbędne są dalsze badania, które ocenią ich wpływ samodzielnie oraz w kombinacji z kwasem acetylosalicylowym.

Wyniki analizy zespołu dr Alison Coates zostały zaprezentowane wiosną tego roku podczas odbywającej się w San Diego (USA) konferencji na temat Biologii Doświadczalnej.

źródło: ScienceDaily.com, opr. TH


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
Objawy COVID-19 rzadko występują jednocześnie Lekarz

Niewielki odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie wykazywał naraz cztery objawy choroby zapisane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia: gorączkę, duszność, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Natomiast łatwo symulować, że się te warunki spełni...

Leczenie chrapania u dentysty - Dentonet.pl
Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19 Lekarz

Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane we wrześniu na łamach czasopisma „Sleep Medicine Reviews”, pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny (OBS), mogą być narażeni na poważne powikłania związane z zachorowaniem na COV...

zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pleśniawki - Dentonet.pl
Pleśniawki u osób dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie Pacjent

Pleśniawki to głównie problem noworodków z niedojrzałym układem odpornościowym, ale zdarza się, że dokuczają także dorosłym. Sprawdź, kto jest na nie narażony i jak sobie z nimi poradzić.Pleśniawki to nic innego jak rodzaj infekcji grzybiczej wywołan...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji