Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Co z kwalifikacjami zawodowymi lekarzy dentystów po Brexicie?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co z kwalifikacjami zawodowymi lekarzy dentystów po Brexicie?

Co z kwalifikacjami zawodowymi lekarzy dentystów po Brexicie?

Sejmowa komisja jednomyślnie rekomendowała w środę przyjęcie projektu ustawy dotyczącej uregulowania niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w przypadku tzw. twardego Brexitu. Kwestie te dotyczą m.in. Polaków, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe w Wielkiej Brytanii, a chcą pracować w Polsce.

Sejmowa komisja ds. edukacji, nauki i młodzieży jednomyślnie zarekomendowała we wtorek przyjęcie projektu ustawy o uregulowaniu niektórych spraw związanych z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. To projekt przedłożony przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Komisja rekomendowała przyjęcie poprawek biura legislacyjnego. Zakładają one, że ustawa wejdzie w życie z dniem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE bez zawarcia umowy. Projekt zaś przewidywał konkretną datę wejścia w życie ustawy – 30 marca br.

Projekt ustawy przewiduje możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w tzw. sytuacji bezumownego Brexitu. Wiceminister nauki Piotr Dardziński zapewnił podczas środowego posiedzenia komisji, że projekt to „odpowiedź na potrzeby definiowane przez Polaków w Zjednoczonym Królestwie”.

Wiceminister poinformował, że projekt „dotyczy możliwości przedłużenia okresu uznawania kwalifikacji zawodowych, które obywatele polscy i obywatele unijni uzyskują w Zjednoczonym Królestwie, a które potem mogłyby być uznawane w Polsce”.

Piotr Dardziński wyjaśnił, że sprawa dotyczy obywateli, którzy już wystąpili z wnioskiem o uznanie kwalifikacji zawodowych. „My przedłużamy okres rozpatrywania tych wniosków poza (…) ewentualny termin wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE”. Dodał też, że w projekcie chodzi o to, by osoby, które rozpoczęły lub rozpoczną pozyskiwanie kwalifikacji zawodowych w Zjednoczonym Królestwie, w ciągu 3 lat mogły jeszcze uzyskać uznanie tych kwalifikacji w Polsce. – Ta ustawa po pierwsze umożliwia Polakom, którzy uzyskiwali kwalifikacje, a którzy mieszkają dziś w Zjednoczonym Królestwie, wykonywanie zawodów w Polsce. (A po drugie – przyp. PAP) umożliwia wykwalifikowanej kadrze zawodowej nie tylko z Polski, ale i z UE, rozpoczynanie pracy w Polsce – podsumował.

Jednym z następstw bezumownego Brexitu – przypomniano w uzasadnieniu ustawy – będzie brak możliwości uznania w RP (i w UE) – kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie według mechanizmów obowiązujących w państwach członkowskich UE. Kwalifikacje te zaczną być bowiem traktowane jak kwalifikacje nabyte poza Unią Europejską. Oznacza to, że ich uznawanie będzie się odbywało na podstawie przepisów odrębnych, co zmusi osoby posiadające takie kwalifikacje do przeprowadzania znacznie bardziej czasochłonnych i kosztownych postępowań nostryfikacyjnych. Jak podkreślono w uzasadnieniu, w Polsce nie ma systemu uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach trzecich.

Od stycznia 2019 roku każdy gabinet stomatologiczny musi posiadać na wyposażeniu separator amalgamatu. Zapytaliśmy lekarzy dentystów, co sądzą o nowych przepisach.

Oprac. AF na podst. www.naukawpolsce.pap.pl

Fot. Alexas_Fotos, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Czy Polska przestrzega unijnych przepisów o amalgamacie? Lekarz

Poseł Grzegorz Furgo w skierowanej do ministra zdrowia interpelacji pyta, dlaczego w Polsce jako jedynym kraju Unii Europejskiej nie został wyegzekwowany obowiązek stosowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych.Minęły już ponad czte...

Brexit - Dentonet.pl
Czy w Wielkiej Brytanii po Brexicie zabraknie dentystów? Lekarz

Brytyjska General Dental Council (GDC) zaalarmowała w swoim raporcie, że z powodu tzw. Brexitu w najbliższych latach Wielką Brytanię może opuścić nawet 1/3 stomatologów. Spowoduje to olbrzymie niedobory w systemie opieki zdrowotnej.Obecnie bardzo duż...

ROZWIŃ WIĘCEJ
doskonalenie-zawodowe-lekarzy-850x567
Nierówne traktowanie lekarzy? Zarzuty samorządu lekarskiego Lekarz

12 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Decyzja Sejmu, związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, nie wszystkim jednak przypadła do gustu, ale jeszcze większe grono krytyków ma jej ekstremalnie szybki czas wprowadzenia w...

Doskonalenie zawodowe lekarzy - Dentonet.pl
"Zlekceważono głos 150 tysięcy lekarzy". Komentarz po decyzji Sejmu Lekarz

- Wyrażamy głębokie oburzenie brakiem poszanowania podstawowych zasad funkcjonowania obywatelskiego i demokratycznego państwa prawa. Zlekceważenie głosu 150 tysięcy lekarzy w sprawie ustawy, której założenia zostały uzgodnione w lutym 2018 r., wskazu...

wirus HCV - Dentonet.pl
"Propozycje ministra odbiegają od ustaleń" - list prezesa NRL Lekarz

Miało być 6% PKB na ochronę zdrowia? I będzie, ale do wydatków na ochronę zdrowia wliczono m.in. koszty ujęte w planie finansowym Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.Jak informowaliśmy, rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji o świadczen...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres