Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kto może przyjąć korzyść materialną?

Brak komentarzy | Publikacja:

Kto może przyjąć korzyść materialną?

Nieprecyzyjnie sformułowany zakaz dawania i przyjmowania darowizn, przyjęty jako sposób walki z patologiami i nadużyciami, stworzył przy okazji wiele problemów. Szeroka interpretacja art. 49 ustawy refundacyjnej okazała się szkodliwa społecznie.

Przykładem była kwestia przekazania pomp insulinowych kupionych ze zbiórki pieniędzy podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ponieważ akcja charytatywna Jerzego Owsiaka jest medialna i spektakularna, reakcja resortu zdrowia była szybka.

W wydanym komunikacie ministerstwo potwierdza, że intencją ustawodawcy nie było wprowadzenie zakazu dokonywania darowizn przez Fundację WOŚP, a jedynie zakaz stosowania jakichkolwiek form zachęty, w tym darowizn, zawarty w art. 49 ustawy, który dotyczy przedsiębiorców produkujących lub prowadzących obrót produktami refundowanymi.

Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy zasada zastosowana wobec WOŚP będzie miała zastosowanie także do innych podmiotów, np. fundacji czy organizacji pacjenckich.

– Można mieć nadzieję, że z tego przywileju będą mogły korzystać także inne fundacje – uważa mec. Łukasz Sławatyniec z kancelarii CMS Cameron McKenna, przypominając, że już podczas debaty w sejmowej Komisji Zdrowia prawnicy wskazywali na zbytnie rozszerzenie zakresu podmiotowego tego zakazu, co może mieć konsekwencje społeczne.

Jednak pewności nie ma. Nie mają jej nie tylko ci, którzy dają, ale również potencjalni odbiorcy. Art. 49 ust. 3 ustawy o refundacji leków stanowi, iż zakazane jest stosowanie jakichkolwiek form zachęty odnoszących się do leków (…), w szczególności kierowanych do świadczeniobiorców (czyli pacjentów), przedsiębiorców oraz ich pracowników (…).

W przepisach ogólnych do ustawy za przedsiębiorcę uznaje się podmiot w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Czy w tym sensie za przedsiębiorcę można uznać np. publiczny szpital kliniczny? Na to pytanie resort zdrowia nie udzielił odpowiedzi.

źródło: RynekZdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dystans - Dentonet.pl
"Ograniczajmy spotkania – każdy może być zakażony" Lekarz

Ograniczajmy spotkania z rodziną i przyjaciółmi, bo każdy z nas może być zakażony – apelowała w piątek epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i zachowanie dystansu, co ma duże znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzenian...

COVID-19 - Dentonet.pl
Wentylacja pomieszczeń może chronić przed koronawirusem Lekarz

Eksperci twierdzą, że zapewnienie w okresie jesienno-zimowym odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach może być bardzo istotne w ochronie przed koronawirusem – informuje PAP powołując się na BBC News. Jak podkreślono w artykule PAP, jak dotąd w kont...

ROZWIŃ WIĘCEJ
odpady medyczne - Dentonet.pl
Papierowa ewidencja odpadów może być prowadzona dłużej Lekarz

Przypominamy, że 16 maja 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Ustawa dopuszcza prowadzenie ewidencji odpadów w formie papi...

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
RODO nie może być przeszkodą w walce z koronawirusem Lekarz

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformował w komunikacie, że – zgodnie z przyjętą kilkanaście dni temu specustawą ws. walki z koronawirusem – przepisy o ochronie danych osobowych nie mogą być stawiane jako przeszkoda w realizacji działań w z...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji