Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Kserostomia – przyczyny, najczęstsze objawy, metody leczenia

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kserostomia – przyczyny, najczęstsze objawy, metody leczenia

Kserostomia – przyczyny, najczęstsze objawy, metody leczenia

Kserostomia, zwana powszechnie suchością w ustach, to zaburzenie objawiające się zmniejszoną produkcją śliny przez ślinianki. Może być ona spowodowana zapaleniem ślinianek, długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków oraz permanentnym stresem.

Ślina pełni bardzo ważne funkcje w ludzkim organizmie. Nawilża ona jamę ustną, ułatwia połykanie oraz wstępne trawienie pokarmów, a także wypłukuje z powierzchni zębów pozostałości posiłków. Jej długotrwały niedobór – nazywany powszechnie suchością w ustach – określa się mianem kserostomii. Zaburzenia tego nie należy mylić oczywiście z sytuacją, gdy w jamie ustnej wysycha w upalne dni, kiedy wypijemy za mało płynów.

Kserostomia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną kserostomii jest zapalenie ślinianek, spowodowane szkodliwym działaniem bakterii gronkowca i paciorkowca lub zakażeniem wirusowym. Zaburzenia w ich pracy wywołuje także alergiczny nieżyt nosa oraz zapalenie zatok. Długotrwałe uczucie suchości w ustach może być ponadto objawem innych chorób, m.in. metabolicznych (np. cukrzycy), endokrynologicznych oraz niewłaściwej pracy nerek.

Co ciekawe, kserostomia często ma podłoże nerwowe – zaburzenia w produkcji śliny może bowiem powodować silny stres oraz zaburzenia emocjonalne. Ponadto, suchość w jamie ustanej bywa skutkiem przyjmowania niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, stosowanych przez alergików.

Kserostomia – objawy

Zmniejszona ilość śliny w jamie ustnej może wywołać szereg niedogodnych, ale również groźnych dla zdrowia objawów. Śluzówki jamy ustnej powinny być cały czas nawilżone, więc niedobór śliny prowadzi do ich pęknięć i owrzodzeń, które bardzo trudno się goją. Kserostomia ma także niekorzystny wpływ na stan uzębienia. Ślina obmywa zęby oraz jamę ustną, wypłukując z nich pozostałości pokarmów i uniemożliwiając rozmnażanie się szkodliwych bakterii, powodujących tworzenie się płytki nazębnej oraz bolesnych ubytków. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż zawiera w sobie duże ilości działających bakteriobójczo enzymów. Jej długotrwały brak może więc prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust oraz próchnicy. Kserostomia niekiedy kończy się również zakażeniami grzybiczymi jamy ustnej, w tym uporczywą i trudną w leczeniu kandydozą.

Jeżeli oprócz długotrwałej suchości w ustach pacjent zauważa u siebie suchość oczu, czyli brak łez, należy natychmiast zgłosić się do lekarza – są to podstawowe objawy zespołu Sjögrena, na podłożu którego może rozwinąć się nowotwór.

Kserostomia – leczenie

Diagnostykę kserostomii przeprowadza zazwyczaj lekarz stomatolog na podstawie rozmowy z pacjentem oraz obserwacji jamy ustnej. Dla potwierdzenia diagnozy, może zlecić badanie sialometrii, oceniające ilość i objętość produkowanej śliny. W zależności od powodów schorzenia, kserostomię leczy się zarówno przyczynowo, jak i objawowo. Leczenie przyczynowe polega na ustaleniu oraz usunięciu chorób zaburzających pracę ślinianek. Z kolei leczenie objawowe to przede wszystkim podawanie pacjentowi sztucznych preparatów śliny, mających zastąpić działanie tej naturalnej.

Rodzicom, którzy mają problem z „podjadaczami” słodyczy, polecam organizowanie „Słodkich Sobót” – mówi lek. dent. Paulina Wojas. Dodaje też, że lepsze dla zdrowia zębów będzie zjedzenie całej tabliczki czekolady, niż podjadanie.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kamień ślinianek - Dentonet.pl
Indie: olbrzymi kamień ślinianek u 37-letniego mężczyzny Lekarz

Do stomatologa w Indiach zgłosił się 37-letni mężczyzna z bardzo silnym bólem zęba. Okazało się, że za ból odpowiada nie próchnica, ale… gigantyczny kamień ślinianek o średnicy 2 cm. 37-letni mężczyzna zgłosił się do gabinetu stomatologicznego z ból...

seniorzy - Dentonet.pl
Stan psychiczny seniorów związany ze zdrowiem jamy ustnej Lekarz

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z New Jersey, choroby zębów i dziąseł, a także kserostomia u osób po 60. roku życia wiążą się ze zwiększonym ryzykiem depresji i pogorszenia funkcji poznawczych.Badacze z Rutgers University w New Jersey p...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
MMarecki
Warto też wspomnieć, że pacjenci bardzo często bagatelizują ten problem, a może on mieć daleko idące skutki nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale i całego organizmu.
Oceń komentarz:     2: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres