Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Kserostomia – przyczyny, najczęstsze objawy, metody leczenia

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kserostomia – przyczyny, najczęstsze objawy, metody leczenia

Kserostomia – przyczyny, najczęstsze objawy, metody leczenia

Kserostomia, zwana powszechnie suchością w ustach, to zaburzenie objawiające się zmniejszoną produkcją śliny przez ślinianki. Może być ona spowodowana zapaleniem ślinianek, długotrwałym przyjmowaniem niektórych leków oraz permanentnym stresem.

Ślina pełni bardzo ważne funkcje w ludzkim organizmie. Nawilża ona jamę ustną, ułatwia połykanie oraz wstępne trawienie pokarmów, a także wypłukuje z powierzchni zębów pozostałości posiłków. Jej długotrwały niedobór – nazywany powszechnie suchością w ustach – określa się mianem kserostomii. Zaburzenia tego nie należy mylić oczywiście z sytuacją, gdy w jamie ustnej wysycha w upalne dni, kiedy wypijemy za mało płynów.

Kserostomia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną kserostomii jest zapalenie ślinianek, spowodowane szkodliwym działaniem bakterii gronkowca i paciorkowca lub zakażeniem wirusowym. Zaburzenia w ich pracy wywołuje także alergiczny nieżyt nosa oraz zapalenie zatok. Długotrwałe uczucie suchości w ustach może być ponadto objawem innych chorób, m.in. metabolicznych (np. cukrzycy), endokrynologicznych oraz niewłaściwej pracy nerek.

Co ciekawe, kserostomia często ma podłoże nerwowe – zaburzenia w produkcji śliny może bowiem powodować silny stres oraz zaburzenia emocjonalne. Ponadto, suchość w jamie ustanej bywa skutkiem przyjmowania niektórych leków, np. przeciwhistaminowych, stosowanych przez alergików.

Kserostomia – objawy

Zmniejszona ilość śliny w jamie ustnej może wywołać szereg niedogodnych, ale również groźnych dla zdrowia objawów. Śluzówki jamy ustnej powinny być cały czas nawilżone, więc niedobór śliny prowadzi do ich pęknięć i owrzodzeń, które bardzo trudno się goją. Kserostomia ma także niekorzystny wpływ na stan uzębienia. Ślina obmywa zęby oraz jamę ustną, wypłukując z nich pozostałości pokarmów i uniemożliwiając rozmnażanie się szkodliwych bakterii, powodujących tworzenie się płytki nazębnej oraz bolesnych ubytków. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż zawiera w sobie duże ilości działających bakteriobójczo enzymów. Jej długotrwały brak może więc prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z ust oraz próchnicy. Kserostomia niekiedy kończy się również zakażeniami grzybiczymi jamy ustnej, w tym uporczywą i trudną w leczeniu kandydozą.

Jeżeli oprócz długotrwałej suchości w ustach pacjent zauważa u siebie suchość oczu, czyli brak łez, należy natychmiast zgłosić się do lekarza – są to podstawowe objawy zespołu Sjögrena, na podłożu którego może rozwinąć się nowotwór.

Kserostomia – leczenie

Diagnostykę kserostomii przeprowadza zazwyczaj lekarz stomatolog na podstawie rozmowy z pacjentem oraz obserwacji jamy ustnej. Dla potwierdzenia diagnozy, może zlecić badanie sialometrii, oceniające ilość i objętość produkowanej śliny. W zależności od powodów schorzenia, kserostomię leczy się zarówno przyczynowo, jak i objawowo. Leczenie przyczynowe polega na ustaleniu oraz usunięciu chorób zaburzających pracę ślinianek. Z kolei leczenie objawowe to przede wszystkim podawanie pacjentowi sztucznych preparatów śliny, mających zastąpić działanie tej naturalnej.

Rodzicom, którzy mają problem z „podjadaczami” słodyczy, polecam organizowanie „Słodkich Sobót” – mówi lek. dent. Paulina Wojas. Dodaje też, że lepsze dla zdrowia zębów będzie zjedzenie całej tabliczki czekolady, niż podjadanie.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

seniorzy - Dentonet.pl
Stan psychiczny seniorów związany ze zdrowiem jamy ustnej Lekarz

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z New Jersey, choroby zębów i dziąseł, a także kserostomia u osób po 60. roku życia wiążą się ze zwiększonym ryzykiem depresji i pogorszenia funkcji poznawczych.Badacze z Rutgers University w New Jersey p...

ślina cukrzyków - Dentonet.pl
Pacjenci z cukrzycą mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe Lekarz

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Queen Mary University w Londynie dowiodło, że pacjenci z cukrzycą mają gorszą jakość śliny niż osoby zdrowe. Jest ona rzadsza i zawiera mniej bakteriobójczych białek, przez co diabetycy są bardziej narażeni na...

radioterapia - Dentonet.pl
Radioterapia – wpływ na jamę ustną pacjentów onkologicznych Asysta

Z roku na rok w Polsce rośnie liczba zachorowań na nowotwory oraz podejmowanych w związku z nimi terapii onkologicznych. Jedną z metod leczenia nowotworów jest radioterapia, która niesie jednak ze sobą sporo potencjalnych skutków ubocznych dla zdrowi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
meth mouth
Meth mouth w praktyce dentysty - rozpoznanie i leczenie Lekarz

Zespół objawów manifestujących się w obrębie jamy ustnej pacjenta uzależnionego od amfetaminy, głównie palącego metamfetaminę, określa się mianem meth mouth.Rodzina amfetamin jest szeroką grupą silnie uzależniających narkotyków syntetycznych, do któr...

witamina A - Dentonet.pl
Witamina A niezbędna dla zdrowia zębów. Sprawdź dlaczego! Pacjent

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że substancją niezbędną dla zdrowia zębów i jamy ustnej jest fluor, zawarty zarówno w stosowanej codziennie paście, jak i w pożywieniu. Równie istotne dla właściwego stanu zdrowia uzębienia są jednak takż...

ślina - Dentonet.pl
Ślina – niezbędna dla zdrowych zębów. Co trzeba o niej wiedzieć? Pacjent

Ślina w 99% składa się z wody, ale pozostały 1% tej substancji zawiera nieocenione dla zdrowia jamy ustnej składniki. Jej głównym zadaniem jest nawilżanie jamy ustnej oraz rozpoczynanie procesu trawienia, ale ślina ma również wpływ na zdrowie zębów, ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
MMarecki
Warto też wspomnieć, że pacjenci bardzo często bagatelizują ten problem, a może on mieć daleko idące skutki nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale i całego organizmu.
Oceń komentarz:     2: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres