Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Krwawienie po ekstrakcji

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Krwawienie po ekstrakcji

Krwawienie po ekstrakcji

Istotą ekstrakcji jest przerwanie ciągłości włókien ozębnej łączącej ząb z kością i wyjęcie go z zębodołu. Pozornie prosta procedura medyczna potrafi jednak stwarzać wiele problemów, których źródłem może być zarówno budowa anatomiczna zęba jak też niewłaściwa technika zabiegu.
 

Przystępując do usunięcia zęba lekarz ustala wskazania i ewentualne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Należy pamiętać, że każda ekstrakcja jest postępowaniem chirurgicznym, w trakcie którego lub po którym mogą wystąpić powikłania ogólne i miejscowe.
 

Najczęściej występującym powikłaniem po usunięciu zęba jest krwawienie. Może ono wystąpić po każdej ekstrakcji zęba może. Skrzep zwykle tworzy się w ciągu pierwszej godziny po ekstrakcji.
 

1. Jeżeli występuje krwawienie, należy położyć sterylną gazę w miejscu usuniętego zęba i  nagryźć gazę.
 

2. Nie należy płukać, pić i jeść przez przynajmniej godzinę od usunięcia zęba.
 

3. Po 24 godzinach wypłucz jamę ustną ciepłą soloną wodą (1/2 łyżeczki soli na 250cm3 wody) po jedzeniu, utrzymuj miejsce po ekstarkcji w czystości.
 

4. Unikaj ssania, plucia i palenia.
 

 

Jeżeli w ciągu tygodnia po ekstrakcji w dalszym ciągu nie doszło do zagojenia rany, należy odwiedzić stomatologa i zrobić prześwietlenie, żeby ocenić czy nie pozostał fragment zęba.
 

 

inf. własne
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ekstrakcja zęba - Dentonet.pl
Utrata kości po ekstrakcji? Można i trzeba to ograniczać! Lekarz

- Według piśmiennictwa, po usunięcia zęba dochodzi do utraty 50% kości. Możemy temu znacząco zapobiec, stosując odpowiednie techniki - podkreśla w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz, implantolog. Mówi też o skutkach zbyt długiego ...

augumentacja kości - Dentonet.pl
Zęby po ekstrakcji mogą pomóc w regeneracji kości [video] Lekarz

W chirurgii stomatologicznej augmentacja tkanek (twardych i miękkich) nie jest niczym nowym, ale w powszechnym rozumieniu mówimy o wykorzystaniu komórek wzrostu i fibryny bogatopłytkowej zawartej w osoczu, pobieranym od pacjenta bezpośrednio przed za...

ROZWIŃ WIĘCEJ
trzecie zęby trzonowe - Dentonet.pl
Trzecie zęby trzonowe – możliwe powikłania po ekstrakcji Lekarz

Trzecie zęby trzonowe dość często wymagają ekstrakcji – są to zabiegi powszechne dla każdego lekarza stomatologa. Zarówno chirurg stomatologiczny i szczękowo-twarzowy, jak i każdy dentysta powinien więc znać możliwe komplikacje związane z zabiegami e...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres