Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kredyty studenckie po nowemu – co muszą wiedzieć studenci?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kredyty studenckie po nowemu – co muszą wiedzieć studenci?

Kredyty studenckie po nowemu – co muszą wiedzieć studenci?

Od stycznia studentów i doktorantów obowiązują nowe zasady ubiegania się o kredyty studenckie. Nowe rozporządzenie wydane przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego upraszcza procedury, skraca czas oczekiwania na decyzję i pozwala ubiegać się o kredyt przez cały rok. Co jeszcze się zmienia?

Ułatwienia, które wprowadzamy, mają przede wszystkim pozwolić studentom i doktorantom skupić się na studiowaniu i prowadzeniu badań. Dzięki większej dostępności kredytów studenckich szansę na studiowanie czy pisanie rozprawy doktorskiej będzie miało więcej osób. To rozporządzenie ze wszech miar prostudenckie – stwierdził Piotr Müller, wiceminister nauki odpowiedzialny za wdrażanie ustawy i sprawy związane ze studentami.

Kredyt przez okrągły rok, a decyzja w 30 dni

Od 1 stycznia 2019 r. o kredyt studencki można ubiegać się przez cały rok. To istotna zmiana w porównaniu z dotychczasowymi zasadami. Do tej pory bowiem wnioski w tej sprawie można było składać jedynie przez kilka miesięcy – od lipca do października. Umowę zaś można było zawrzeć tylko do 31 grudnia. Zgodnie z nowymi przepisami, studenci i doktoranci mogą starać się o pomoc przez okrągły rok, a banki udzielające kredytów będą miały na decyzję 30 dni – licząc od daty złożenia dokumentów.

W przypadku kandydatów na studia sytuacja wygląda nieco inaczej. Zawarcie umowy powinno nastąpić w ciągu 30 dni od złożenia zaświadczenia potwierdzającego status studenta lub doktoranta. Takie zaświadczenia będą wydawane m.in. przez rektora czy dyrektora instytutu badawczego lub PAN.

Kredyt studencki i stypendium socjalne – takie same zasady

Nowe rozporządzenie ułatwi studentom równoczesne ubieganie się o kredyt studencki i stypendium socjalne. Do tej pory metody obliczania dochodu na osobę w rodzinie (parametru decydującego o przyznaniu lub odmowie kredytu albo stypendium) były różne. Teraz dochód w obu przypadkach będzie liczony w ten sam sposób. Dzięki temu zarówno wnioskodawcy, jak i pracownicy administracyjni będą mniej obciążeni obowiązkami biurokratycznymi, a cały proces przebiegnie sprawniej.

Wniosek elektroniczny po raz pierwszy

Nowością jest także możliwość składania wniosków elektronicznych. Uchylone rozporządzenie zakładało, że jedyną dopuszczalną formą składania dokumentów jest forma papierowa. Dzięki zmianom o kredyt można starać się bez wychodzenia z domu.

Weryfikacja statusu studenta czy doktoranta, której dokonuje instytucja kredytująca, będzie mogła odbywać się najwyżej dwa razy w roku. W rozporządzeniu odstąpiono od regulacji, która nakładała na kredytobiorców obowiązek przedstawiania legitymacji. Sposób weryfikacji tego statusu będzie każdorazowo uzgadniany w umowie kredytowej.

W dokumencie zostały określone jedynie niezbędne elementy umowy kredytu studenckiego. Szczegółowe kwestie związane z udzielaniem i spłatą kredytu będą uregulowane na poziomie umowy zawartej między kredytobiorcą a instytucją kredytującą. To kolejny deregulacyjny element w rozporządzeniu.

Wysokość transzy bez zmian

Zachowano zmiany wprowadzone w 2016 r., kiedy istotnie zróżnicowano wysokość transz. Będą one wynosić – 400, 600, 800 lub 1000 złotych. Kredytobiorca będzie mógł starać się o zmianę wysokości miesięcznej transzy kredytu studenckiego w trakcie trwania umowy po weryfikacji przez instytucję kredytującą jego zdolności do spłaty zobowiązań.

Dwa pierwsze miesiące – jak będzie wyglądała procedura

Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2019 r. Jednak przez dwa pierwsze miesiące obowiązywania nowego prawa rozporządzenie dopuszcza sytuację, w której instytucje kredytujące (a więc banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe) będą miały więcej czasu na rozpatrywanie wniosków. Wszystko po to, by mogły odpowiednio przygotować swoje systemy i procedury do wprowadzanych zmian. Jeśli więc wniosek o udzielenie kredytu studenckiego zostanie złożony od 1 stycznia do 28 lutego 2019 r. umowy kredytowe będą mogły być zawarte najpóźniej do 30 kwietnia 2019 r.

Od niedawna studenci, którzy zdecydowali się na jednoczesne studiowanie dwóch kierunków, muszą płacić za drugi kierunek. Stomatologia to nawet 35 tys. zł za rok nauki.

AF

Fot. Wokandapix, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Uniwersytet Jagielloński: ruszyła rekrutacja na stomatologię Lekarz

Wystartowała rekrutacja na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zgodnie z decyzją ministerstwa zdrowia, w roku akademickim 2019/2020 naukę na jednolitych studiach stomatologicznych prowadzonych w języku polskim rozpocznie 60 osób. – Najważniejszą z...

studia stomatologiczne - Dentonet.pl
Więcej miejsc na studia stomatologiczne w nowym roku akademickim Lekarz

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, w roku akademickim 2019/2020 na uczelniach medycznych przygotowanych będzie 1416 miejsc na studiach stomatologicznych.Zgodnie z planami ministerstwa, na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit w roku...

stypendium
Stypendia dla wybitnych młodych naukowców Lekarz

Już od 2 maja można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Nabór potrwa do 31 maja 2019 r.Zgodnie z definicją wprowadzoną w Konstytucji dla Nauki (art...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Stypendium - Dentonet.pl
Stypendia NRL - wnioski lekarzy dentystów tylko do końca maja Lekarz

Do końca maja lekarze dentyści składać mogą wnioski o udzielenie stypendium z uruchomionego w styczniu br. funduszu stypendialnego Naczelnej Rady Lekarskiej. Przypomnijmy - 25 stycznia 2019 r. Naczelna Rada Lekarska przyjęła uchwałę w sprawie utworze...

pracownicze plany kapitałowe
Pracownicze Plany Kapitałowe także dla lekarzy dentystów Lekarz

W życie weszły zapisy ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. W lipcu br. zostaną nią objęte firmy zatrudniające powyżej 250 osób. W 2021 r. obejmie również najmniejsze przedsiębiorstwa, wśród których znajdzie się z pewnością spora grupa gabinet...

UMB Białystok - Dentonet.pl
Studenci stomatologii z UM w Białymstoku na szkoleniu we Włoszech Lekarz

Na początku stycznia I grupa studentów stomatologii oraz techniki dentystycznej UMB wzięła we Włoszech udział w szkoleniu w ramach realizacji II edycji projektu "Program rozwoju kompetencji studentów kierunku Techniki Dentystyczne i kierunku Lekarsko...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres