Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Kraków: Palacze do kontroli

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Kraków: Palacze do kontroli

Krakowscy dentyści biorą się za palaczy! W mieście rusza akcja profilaktyczna „Nie palimy. Uśmiechamy się!”, która ma zachęcić zarówno palących, jak i byłych palaczy do częstszych wizyt kontrolnych u stomatologa.


 

W ramach akcji palacze będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji stomatologicznych, badania kamera wewnątrzustną oraz zdjęcia RTG. Powodem alarmu, jaki podnoszą dentyści w regionie jest rosnąca z roku na rok liczba palaczy w Polsce chorujących na raka jamy ustnej i próchnicę.


 

– Palacze jak ognia unikają dentysty, tymczasem grupa ta jest szczególnie narażona nie tylko na próchnicę, ale także na poważne zmiany nowotworowe jamy ustnej. Ich wczesna diagnoza, jest w stanie uchronić pacjenta przed rozprzestrzenianiem się choroby i przerzutami. Szczególnie narażeni na chorobę są osoby w wieku 18-39 lat – tłumacz lek. stom. Dariusz Wilisowski.


 

Palaczu, kontroluj się częściej


 

Jeśli palisz lub paliłeś, powinieneś częściej zasięgać rady dentysty – twierdzą eksperci.


 

Tymczasem w Polsce jest na odwrót, palacze unikają stomatologa.


 

Niestety grupa ta szczególnie narażona jest na szereg chorób od paradontozy, poprzez zapalenie dziąseł, choroby przyzębia, skończywszy na schorzeniach nowotworowych jamy ustnej.


 

W każdy z tych przypadków, palenie papierosów może powodować rozwój choroby. Dlatego dentyści postanowili wziąć małopolskich palaczy „na warsztat”. Już od 11 lutego przez cały miesiąc będzie można zgłaszać się na indywidualne, bezpłatne konsultacje, podczas, których dentyści ocenią stan zdrowia zębów oraz szkody, jakie wyrządziło palenie.


 

– W przypadku papierosów mówi się wiele o ich wpływie na płuca czy serce, tymczasem to jama ustna jest w pierwszej kolejności narażona na schorzenia. Rozwijająca się próchnica oraz infekcje potęgowane przez dym papierosowy mogą być przyczyną chorób układu krwionośnego, oddechowego lub zmian nowotworowych. Konieczna jest więc edukacja i profilaktyka wśród palaczy – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica na krakowskim Ruczaju, która jest pomysłodawcą akcji „Nie palimy. Uśmiechamy się!”.


 

Kopcący problem Polaków


 

W Polsce do papierosa przyznaje się obecnie aż 8,7 mln osób, wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W Małopolsce pali 23,4 proc. kobiet, 21,7 proc. to byłe palaczki. Grupą jednak najbardziej narażoną na szkody w jamie ustnej wywołane przez papierosy są mężczyźni.


 

– Wciąż największą grupą palaczy są mężczyźni i to właśnie oni najczęściej unikają wizyt kontrolnych i nie podejmują leczenia, nieco lepiej sytuacja wygląda wśród kobiet, chociaż i tutaj obserwujemy rosnącą liczbę przypadków osób z zaawansowaną próchnicą i chorobami przyzębia. Problem ten także dotyczy osób młodych, poniżej 20 lat. W tej grupie także obserwuje się poważne schorzenia jamy ustnej – mówi dr Wilisowski.


 

W ramach konsultacji dla palaczy, każdy będzie mógł umówić się na bezpłatną wizytę kontrolną w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie.


 

Podczas wizyty, oprócz standardowego przeglądu, pacjenci będą mieli przeprowadzone badanie jamy ustnej z użyciem kamery wewnątrzustnej oraz wykonane zdjęcie RTG.


 

– Konsultacja nic nie kosztuje, a o problemie trzeba rozmawiać. Taka wizyta może nam nie tylko uratować zęby, ale także życie. W wielu przypadkach choroby nowotworowe jamy ustnej są wykrywane właśnie w pierwszej kolejności u dentysty. Im wcześniej problem jest zauważony, tym większa szans na pełny powrót do zdrowia – mówi dr Wilisowski.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

epidemia koronawirusa - Dentonet.pl
Dr hab. Jarosław Drobnik: Epidemia wymyka się spod kontroli Lekarz

Epidemia wymyka się nam, o ile już się nie wymknęła, spod kontroli – ocenił dr hab. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego zdaniem trzeba wzmocnić system testowania pacjentów i skuteczniej egze...

kamery termowizyjne - Dentonet.pl
Kraków: kamery termowizyjne sprawdzą, czy pacjent ma gorączkę Lekarz

Do kolejnych dwóch krakowskich szpitali – Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera – trafiły kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej (PK), które pozwalają mierzyć temperaturę z bezpiecznej odległoś...

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palacze bardziej narażeni na zakażenie wirusem COVID-19 Lekarz

Dr Sukhwinder Singh Sohal – kierownik grupy badawczej ds. układu oddechowego związany z Uniwersytetem Tasmanii (Australia) – przekonuje, że palacze są znacznie bardziej narażeni na COVID-19 niż osoby wolne od nałogu tytoniowego. Badania prowadzone n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
antybiotyki - Dentonet.pl
Antybiotyki i co dalej? Wnioski i zalecenia po kontroli NIK Lekarz

Instytucje służby zdrowia niewystarczająco dbają o pacjenta leczonego antybiotykami. Większość lekarzy przepisuje antybiotyki bez wykonania odpowiednich badań mikrobiologicznych. Co więcej, leczy się nimi także zakażenia, których obraz kliniczny wska...

Kraków: 1,3 mln zł na profilktykę próchnicy wśród dzieci Lekarz

Do środy 31 lipca można składać oferty w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta Krakowa na realizację badań profilaktycznych, szczepień oraz programów prewencyjnych dla mieszkańców Krakowa. Na realizację 13 programów zdrowotnych miasto przeznaczy ni...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres