Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Kraków: namówią ciężarne na leczenie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kraków: namówią ciężarne na leczenie

Kraków: namówią ciężarne na leczenie

Kobiety w ciąży jak ognia unikają dentysty! Powód?

Przekonanie, że w ciąży nie wolno leczyć zębów.

Tymczasem jest to okres, w którym kobieta powinna szczególnie zwracać uwagę na zdrowie jamy ustnej.

Niewłaściwa higiena, zakażenia i próchnica mogą negatywnie wpłynąć zarówno na przebieg ciąży, jak i zdrowie dziecka. W USA w okresie ciąży pod opieką dentysty znajduje się ponad 50 proc. ciężarnych kobiet – podaje American Dental Association.

W Polsce kobieta w ciąży u dentysty to wciąż rzadki widok. Zdaniem stomatologów przyczyną jest niewiedza kobiet oraz bezpodstawny lęk, że zabieg może zagrozić dziecku. Faktem natomiast jest, że nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż 7-krotnie!

Z tymi stereotypami i obawami młodych mam ma walczyć kampania „Mamo, uśmiechnij się!”, która rusza w Krakowie. Dzięki niej kobiety w ciąży będą mogły wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach stomatologicznych, przeglądach i warsztatach poświęconych zdrowiu jamy ustnej mamy i noworodka. Pierwsze odbędą się już 26 maja.
 

 

Co można, czego nie można?

Dieta, odpowiednie ćwiczenia, masaże, regularne wizyty u ginekologa. Lista zadań do wykonania w ciąży jest długa. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że brakuje na niej jeszcze jednej istotnej pozycji – wizyt u dentysty. Przez lata kobiety w ciąży unikały leczenia.

Wokół zabiegów narosły mity, że szkodzi dziecku i lepiej poczekać na rozwiązanie. Tymczasem to właśnie ciąża może wywołać np. zapalenie dziąseł, które często pojawia się w drugim miesiącu. Wtedy konieczna staje się wizyta u dentysty.

– Jeśli planujemy dziecko powinniśmy najpierw wyleczyć zęby. Jeśli pojawią się problemy z zębami, możemy spokojnie pójść z nimi do dentysty. W drugim trymestrze można bez obaw wykonywać nawet tak skomplikowane zabiegi jak usunięcie zęba. W żadnym wypadku nie musimy rezygnować z leczenia ortodontycznego. Można leczyć próchnicę, nawet trzeba, pod warunkiem, że nie dentysta użyje innych plomb niż amalgamatowe. Koniecznie dentystę odwiedzamy, jak pojawiają się krwawienia z dziąseł. Ten problem dotyka 10 proc. kobiet, jednak nieleczony może spowodować infekcję i wpłynąć na cały przebieg ciąży. Niestety większość kobiet w obawie o zdrowie dziecka woli przeczekać 9 miesięcy z bolącym zębem i wyrwać go dopiero po narodzinach dziecka – wylicza Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie, która organizuje akcję „Mamo, uśmiechnij się!”.

Spotkania z ekspertami

Zdaniem dentysty konieczna staje się tutaj edukacja kobiet.

– Wiedząc, jakie zabiegi są dopuszczalne, jakie rozwiązanie proponują dentyści ciężarnym, jaką dietę stosować, jak poprowadzić higienę jamy ustnej w okresie ciąży jesteśmy w stanie nie tylko zadbać o własne zdrowie, ale także zdrowie dziecka. Musi to jednak młodym mamom ktoś pokazać – mówi dr Wilisowski.

Taki jest właśnie cel akcji „Mamo, uśmiechnij się”. W jej ramach kobiety w ciąży i przyszłe mamy zgłaszając się do Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie mogą skorzystać nie tylko z bezpłatnych konsultacji, porad stomatologów i pedodontów, ale także wziąć udział w cyklicznych spotkaniach edukacyjnych w towarzystwie innych przyszłych mam.

– Na początek chcemy zorganizować trzy spotkania, każde poświęcone jednemu zagadnieniu. Chcemy rozmawiać z kobietami o zdrowiu ich jamy ustnej w okresie ciąży, o wpływie higieny na zdrowie dziecka, diagnostyce i zabiegach, ale także o tym, jak dbać o ząbki i dziąsła niemowlaków, jak walczyć z coraz powszechniejszą próchnica butelkową – tłumaczy dr Wilisowski.

Pierwsze spotkanie w ramach akcji poświęcone zdrowiu jamy ustnej w okresie ciąży, połączone z bezpłatnymi przeglądami odbędzie się 26 maja (sobota) o godz. 10 w Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. Przyszłe mamy zainteresowane udziałem w spotkaniach mogą zgłaszać swój udział dzwoniąc do gabinetu. Udział jest bezpłatny.

Więcej informacji na www.luxdentica.pl

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Leczenie periodontologiczne w dobie COVID-19 [video] Lekarz

Jak wyglądają zabiegi periodontologiczne w czasie pandemii koronawirusa? – Przy zabiegach niechirurgicznych wprowadziliśmy kilka zmian. Natomiast w przypadku chirurgicznych, wróciliśmy w całości do standardowego leczenia – mówi w rozmowie z Dentonete...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Mazowsze: NFZ wznawia konkursy na leczenie stomatologiczne Lekarz

Dyrektor mazowieckiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował o wznowieniu konkursów dotyczących leczenia stomatologicznego zawieszonych z powodu pandemii koronawirusa. Konkursy dotyczą świadczeń ogólnostomatologicznych w g...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Podlaski NFZ ogłasza konkursy na leczenie stomatologiczne Lekarz

Dyrektor podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u 19 października ogłosił konkurs ofert na udzielanie świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia na terenie powiatu białostockiego. Jak czytamy w komunikacie...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Leczenie protetyczne dla dopełnienia leczenia ortodontycznego? Lekarz

Dr n. med. Paweł Niewada jest pierwszą osobą z Polski, która została absolwentem Level II i III OBI (Orognathic Bioesthetics International, USA). Ukończył pełny program leczenia szyną MAGO (Level II) w OBI – Foundation for Bioesthetic Dentistry – Ins...

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Lekarz

Czy witamina D3 wpływa na leczenie stomatologiczne? Jakie ma znaczenie? Jak ją stosować? Jak interpretować w korelacji do stanu ogólnego pacjenta? Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak omówi ten te...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres