Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kraków kusi (dento)turystów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kraków kusi (dento)turystów

Kraków kusi (dento)turystów

Obok tradycyjnej turystyki, w Krakowie kwitnie turystyka stomatologiczna i tzw. dental holidays. Coraz częściej w gabinetach pojawiają się pacjenci, którzy przy okazji zwiedzania miasta, decydują się na kosztowne leczenie. Powód?

To co dla nas wciąż kosztowne, dla Niemca czy Brytyjczyka jest w Polsce nawet o 60 proc. tańsze niż w Berlinie, Londynie czy Kopenhadze – podaje Dental Travel Poland.

Zdaniem specjalistów rozwojowi nowej gałęzi krakowskiej turystyki pomaga infrastruktura – lotniska, hotele, a także atrakcje turystyczne miasta.

Bo dentyści kuszą obcokrajowców nie tylko tańszymi implantami i plombami, ale także samym miastem.

Efekty są już widoczne.

W 2011 roku gabinety stomatologiczne zanotowały aż 20 proc. wzrost liczby pacjentów z zagranicy.

W 2012 ta liczba może się podwoić, pomóc ma w tym ruch lotniczy przy okazji EURO.

– Kraków to obecnie drugie po Warszawie najczęściej odwiedzane miasto przez dentoturystów, a także główny ośrodek dental holidays. Podczas jednej wizyty pacjenci z zagranicy potrafią zostawić w gabinecie nawet 10-15 tys. To o i tak o połowę mniej niż gdyby mieli leczyć się u siebie – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA w Krakowie.

Miliony zostawiane w gabinetach

Do godz. 12 zwiedzanie miasta, a o 13 zabieg wszczepienia implantu. Tak najczęściej wygląda jeden z dni dentoturysty w Krakowie. Miasto kusi obcokrajowców niższymi cenami leczenia, ale także gigantyczną liczbą gabinetów, przystosowanych do leczenia wymagających Brytyjczyków, Amerykanów czy Szwedów.

Według danych GUS, w samej tylko Małopolsce jest dziś aż 1830 gabinetów. Więcej jest tylko w woj. mazowieckim. Nic więc dziwnego, że to właśnie te dwa miasta podzieliły między siebie rynek turystyki stomatologicznej.

A jest, o co walczyć, bo według Polskiego Towarzystwa Turystyki Medycznej rocznie Polskę w celach stricte leczniczych odwiedza aż 300 tys. obcokrajowców, zostawiających w polskich gabinetach aż 750 milionów złotych. Większość tej kwoty dzielona jest dziś między stomatologię i chirurgię plastyczną.

– Kraków od 5 lat jest głównym graczem na rynku turystyki stomatologicznej, który konkuruje nie tylko z Warszawą, ale także z Pragą i Budapesztem, czyli największymi graczami. Tutejsze gabinety powstają wręcz z myślą o obcokrajowcach. Personel biegle mówi po angielsku i niemiecku, są managerowie odpowiedzialni za pacjentów z zagranicy. W Londynie działają nawet specjalne firmy, które zajmują się organizacją wyjazdów Brytyjczyków na leczenie do Krakowa. Organizują one pobyt w Krakowie, przelot, przydzielają pacjentom rezydenta w Polsce, selekcjonują nawet za niego gabinet, dopasowując go np. do budżetu, rodzaju wymaganego leczenia, atrakcji, jakie ten oferuje – mówi dr Dariusz Wilisowski z krakowskiej Luxdentici, gdzie leczą się m.in. Amerykanie, Norwegowie i Francuzi.

Cena – główna atrakcja Krakowa

Główną jednak atrakcją krakowskich gabinetów są ceny. Obcokrajowcy decydujący się na leczenie w Krakowie wybierają przede wszystkim drogie zabiegi z zakresu leczenia implantologicznego czy stomatologii estetycznej.

Dental Tourism Guide wylicza, że zabiegi tego typu wykonywane w Europie Środkowo-Wschodniej, są już za 30 proc. ich wartości w Londynie czy Madrycie.

Firma PolishMySmile szacuje nawet, że zabiegi wykonywane w Krakowie są nawet o 75 proc. tańsze niż na Wyspach, wyliczając Brytyjczykom oszczędności rzędy 1300 funtów na implancie i 600 funtów na licówce.

Łącznie zdaniem PolishMySmile Brytyjczyk na leczeniu w Polsce może zaoszczędzić nawet 6 tys. funtów. Wystarczy spojrzeć do cenników. Cena korony w Wielkiej Brytanii to wydatek 2560 zł, w Krakowie od 900 do 1500 zł.

Podobnie jest z leczeniem implantologicznym, na Wyspach wszczepienie jednego implantu to wydatek aż 7800 złotych, w Krakowie zamkniemy się w przedziale 1700-2400 zł.

Dental holidays – miesiąc i dłużej

Generalnie obcokrajowcy decydują się w Polsce na coraz bardziej skomplikowane leczenie.

– Do Polski nie przyjeżdża się na wstawienie plomby czy usuwanie kamienia, ale na skomplikowane leczenie implantologiczne, które odbudowuje wszystkie zęby. To najczęstszy zabieg wybierany przez Niemców. Brytyjczycy z kolei wybierają stomatologię estetyczną, zwłaszcza leczenie protetyczne i licówki, które na Wyspach jest niebotycznie drogie. Obcokrajowcy zostają także w Krakowie nie na 2-3 dni, ale często na cały miesiąc. Tego wymaga np. leczenie implantologiczne – mówi dentysta.

Według BBC dzięki tzw. dental holidays w krakowskich gabinetach co 10 minut pojawia się Brytyjczyk. Z kolei według Cosmetic Dentistry Guide w celach stomatologicznych Polskę wybrało ostatnio aż 100 tys. Brytyjczyków.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kamery termowizyjne - Dentonet.pl
Kraków: kamery termowizyjne sprawdzą, czy pacjent ma gorączkę Lekarz

Do kolejnych dwóch krakowskich szpitali – Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera – trafiły kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej (PK), które pozwalają mierzyć temperaturę z bezpiecznej odległoś...

Kraków: 1,3 mln zł na profilktykę próchnicy wśród dzieci Lekarz

Do środy 31 lipca można składać oferty w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta Krakowa na realizację badań profilaktycznych, szczepień oraz programów prewencyjnych dla mieszkańców Krakowa. Na realizację 13 programów zdrowotnych miasto przeznaczy ni...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Kraków: kolejne nowe szkolne gabinety stomatologiczne Lekarz

Cztery nowe gabinety dentystyczne powstały w krakowskich szkołach podstawowych w ramach konkursu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.” ogłoszonego przez ministerstwo zdrowia. Dzięki pozyskany...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szpital Kraków
Kraków: modernizacja poradni ortodontycznej dla dzieci Lekarz

Przy okazji remontu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie modernizacji doczekała się również poradnia ortodontyczna, która została przeniesiona do nowoczesnych gabinetów. Prace modernizacyjne w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym postępują ...

nocna opieka Kraków - Dentonet.pl
Kraków bez nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej Lekarz

Od czerwca 2017 r. w Krakowie nie ma ani jednej przychodni świadczącej usługi nocnej i świątecznej opieki stomatologicznej. Pacjenci muszą szukać pomocy w Tarnowie.Według informacji „Dziennika Polskiego” do końca czerwca usługi nocnej i świątecznej o...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres