Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Kraków kusi (dento)turystów

Brak komentarzy | Publikacja:

Kraków kusi (dento)turystów

Obok tradycyjnej turystyki, w Krakowie kwitnie turystyka stomatologiczna i tzw. dental holidays. Coraz częściej w gabinetach pojawiają się pacjenci, którzy przy okazji zwiedzania miasta, decydują się na kosztowne leczenie.


 

Powód? To co dla nas wciąż kosztowne, dla Niemca czy Brytyjczyka jest w Polsce nawet o 60 proc. tańsze niż w Berlinie, Londynie czy Kopenhadze – podaje Dental Travel Poland.


 

Zdaniem specjalistów rozwojowi nowej gałęzi krakowskiej turystyki pomaga infrastruktura – lotniska, hotele, a także atrakcje turystyczne miasta. Bo dentyści kuszą obcokrajowców nie tylko tańszymi implantami i plombami, ale także samym miastem.


 

Efekty są już widoczne. W 2011 roku gabinety stomatologiczne zanotowały aż 20 proc. wzrost liczby pacjentów z zagranicy.


 

W 2012 ta liczba może się podwoić, pomóc ma w tym ruch lotniczy przy okazji EURO.


 

– Kraków to obecnie drugie po Warszawie najczęściej odwiedzane miasto przez dentoturystów, a także główny ośrodek dental holidays. Podczas jednej wizyty pacjenci z zagranicy potrafią zostawić w gabinecie nawet 10-15 tys. To o i tak o połowę mniej niż gdyby mieli leczyć się u siebie – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA w Krakowie.


 

Miliony zostawiane w gabinetach


 

Do godz. 12 zwiedzanie miasta, a o 13 zabieg wszczepienia implantu. Tak najczęściej wygląda jeden z dni dentoturysty w Krakowie. Miasto kusi obcokrajowców niższymi cenami leczenia, ale także gigantyczną liczbą gabinetów, przystosowanych do leczenia wymagających Brytyjczyków, Amerykanów czy Szwedów.


 

Według danych GUS, w samej tylko Małopolsce jest dziś aż 1830 gabinetów. Więcej jest tylko w woj. mazowieckim. Nic więc dziwnego, że to właśnie te dwa miasta podzieliły między siebie rynek turystyki stomatologicznej.


 

A jest, o co walczyć, bo według Polskiego Towarzystwa Turystyki Medycznej rocznie Polskę w celach stricte leczniczych odwiedza aż 300 tys. obcokrajowców, zostawiających w polskich gabinetach aż 750 milionów złotych. Większość tej kwoty dzielona jest dziś między stomatologię i chirurgię plastyczną.


 

– Kraków od 5 lat jest głównym graczem na rynku turystyki stomatologicznej, który konkuruje nie tylko z Warszawą, ale także z Pragą i Budapesztem, czyli największymi graczami. Tutejsze gabinety powstają wręcz z myślą o obcokrajowcach. Personel biegle mówi po angielsku i niemiecku, są managerowie odpowiedzialni za pacjentów z zagranicy. W Londynie działają nawet specjalne firmy, które zajmują się organizacją wyjazdów Brytyjczyków na leczenie do Krakowa. Organizują one pobyt w Krakowie, przelot, przydzielają pacjentom rezydenta w Polsce, selekcjonują nawet za niego gabinet, dopasowując go np. do budżetu, rodzaju wymaganego leczenia, atrakcji, jakie ten oferuje – mówi dr Dariusz Wilisowski z krakowskiej Luxdentici, gdzie leczą się m.in. Amerykanie, Norwegowie i Francuzi.


 

Cena – główna atrakcja Krakowa


 

Główną jednak atrakcją krakowskich gabinetów są ceny. Obcokrajowcy decydujący się na leczenie w Krakowie wybierają przede wszystkim drogie zabiegi z zakresu leczenia implantologicznego czy stomatologii estetycznej.


 

Dental Tourism Guide wylicza, że zabiegi tego typu wykonywane w Europie Środkowo-Wschodniej, są już za 30 proc. ich wartości w Londynie czy Madrycie.


 

Firma PolishMySmile szacuje nawet, że zabiegi wykonywane w Krakowie są nawet o 75 proc. tańsze niż na Wyspach, wyliczając Brytyjczykom oszczędności rzędy 1300 funtów na implancie i 600 funtów na licówce.


 

Łącznie zdaniem PolishMySmile Brytyjczyk na leczeniu w Polsce może zaoszczędzić nawet 6 tys. funtów. Wystarczy spojrzeć do cenników. Cena korony w Wielkiej Brytanii to wydatek 2560 zł, Krakowie od 900 do 1500 zł.


 

Podobnie jest z leczeniem implantologicznym, na Wyspach wszczepienie jednego implantu to wydatek aż 7800 złotych, w Krakowie zamkniemy się w przedziale 1700-2400 zł.


 

– Obcokrajowcy przyjeżdżają leczyć się do Krakowa z dwóch powodów, jeden to ceny, drugi to jakość tego leczenia, niczym nieróżniąca się od tej na Zachodzie Europy. Co więcej aż 90 proc. leczonych w polskich gabinetach chwali sobie tutejsze standardy. W krakowskich gabinetach znajdziemy więc nowoczesne pracownie diagnostyczne, implantologów, którzy fachu uczyli się w Wielkiej Brytanii, USA czy Szwecji, ale także sprzęt, taki sam jak za granicą. Pod tym względem polska stomatologia w ostatnich 15 latach przegoniła konkurujących z nami Węgrów czy Czechów – mówi dr Wilisowski


 

Dental holidays – miesiąc i dłużej


 

Nic więc dziwnego, że obcokrajowcy decydują się w Polsce na coraz bardziej skomplikowane leczenie.


 

– Do Polski nie przyjeżdża się na wstawienie plomby czy usuwanie kamienia, ale na skomplikowane leczenie implantologiczne, które odbudowuje wszystkie zęby. To najczęstszy zabieg wybierany przez Niemców. Brytyjczycy z kolei wybierają stomatologię estetyczną, zwłaszcza leczenie protetyczne i licówki, które na Wyspach jest niebotycznie drogie. Obcokrajowcy zostają także w Krakowie nie na 2-3 dni, ale często na cały miesiąc. Tego wymaga np. leczenie implantologiczne – mówi dentysta.


 

Według BBC dzięki tzw. dental holidays w krakowskich gabinetach co 10 minut pojawia się Brytyjczyk. Z kolei według Cosmetic Dentistry Guide w celach stomatologicznych Polskę wybrało ostatnio aż 100 tys. Brytyjczyków.


 

inf.wł.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

neonbrand zFSo6bnZJTw unsplash 1
Kraków: kolejne nowe szkolne gabinety stomatologiczne Lekarz

Cztery nowe gabinety dentystyczne powstały w krakowskich szkołach podstawowych w ramach konkursu „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r.” ogłoszonego przez ministerstwo zdrowia. Dzięki pozyskany...

Kraków program profilaktyki
Kraków: 1,3 mln zł na profilktykę próchnicy wśród dzieci Lekarz

Do środy 31 lipca można składać oferty w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta Krakowa na realizację badań profilaktycznych, szczepień oraz programów prewencyjnych dla mieszkańców Krakowa. Na realizację 13 programów zdrowotnych miasto przeznaczy ni...

szpital Kraków
Kraków: modernizacja poradni ortodontycznej dla dzieci Lekarz

Przy okazji remontu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie modernizacji doczekała się również poradnia ortodontyczna, która została przeniesiona do nowoczesnych gabinetów. Prace modernizacyjne w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym postępują ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentysta - Dentonet.pl
Sterdyń kusi dentystów... gabinetem i mieszkaniem Lekarz

Wójt gminy Sterdyń oferuje chętnemu stomatologowi gabinet oraz mieszkanie do wynajęcia. Na terenie gminy nie ma bowiem żadnego gabinetu stomatologicznego, a zapotrzebowanie na pomoc dentysty jest ogromne. W ogłoszeniu poinformowano, że gmina dysponu...

kamery termowizyjne - Dentonet.pl
Kraków: kamery termowizyjne sprawdzą, czy pacjent ma gorączkę Lekarz

Do kolejnych dwóch krakowskich szpitali – Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera – trafiły kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej (PK), które pozwalają mierzyć temperaturę z bezpiecznej odległoś...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji