Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Korony, mosty, aparaty ortodontyczne…. – to podwyższone ryzyko próchnicy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Korony, mosty, aparaty ortodontyczne…. – to podwyższone ryzyko próchnicy

Korony, mosty, aparaty ortodontyczne…. – to podwyższone ryzyko próchnicy

8 rad dla osób zagrożonych próchnicą.

• Usuwaj dokładnie osad nazębny z wszystkich powierzchni zębowych codziennie szczotkując i nitkując zęby. Można sprawdzić skuteczność szczotkowania stosując tabletki uwidaczniające osad (barwniki), które pokazują, gdzie osad nie został w pełni usunięty.
• Stosuj pastę fluorową przynajmniej dwa razy dziennie – rano i przed snem.
• Używaj miękkiej lub średnio twardej szczoteczki. Szczotkuj zęby zawsze w tej samej kolejności, by nie pominąć żadnych zębów.
• Używaj nici lub innych przyrządów do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, gdzie często powstają ubytki (zapytaj stomatologa o sposób użycia).
• Stosuj dodatkowo lakiery fluorowe lub inne produkty z wysoką zawartością fluoru (dotyczy osób z umiarkowanym lub wysokim ryzykiem próchnicy).
• Zmniejsz zawartość cukrów w diecie, zwłaszcza ukrytych cukrów.
• Jeśli odczuwasz suchość w ustach, porozmawiaj o tym ze swoim stomatologiem lub higienistką stomatologiczną.
• Regularnie, czyli przynajmniej raz do roku, przechodź kontrolę uzębienia. Twój stomatolog lub higienistka mogą rozpoznać pierwsze oznaki próchnicy, takie jak białe plamki, natomiast ciemne plamki mogą być zmianą próchniczą lub przebarwieniami.

W przypadku osób o podwyższonym ryzyku próchnicy, szczególnie u tych posiadających korony i mosty, z chroniczną suchością jamy ustnej oraz posiadających aparaty ortodontyczne zaleca się stosowanie pasty o wysokiej zawartości fluoru.

Taka pastą jest m.in. Colgate Duraphat 5000 dostępny w aptekach bez recepty. Colgate zaleca stosowanie pasty trzy razy dziennie przez 3 minuty w okresie przez co najmniej 3 miesiące zamiast zwykłej pasty.

Ale uwaga – pasty tej nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia, ze względu na ryzyko połykania. Stosowanie pasty powinno być również skonsultowane z lekarzem dentystą.

 


 

[na podstawie materiałów promocyjnych Colgate]


POWIĄZANE ARTYKUŁY

"Ryzyko zakażenia koronawirusem w gabinecie jest niskie" Lekarz

- Ryzyko zakażenia koronawirusem w gabinecie stomatologicznym jest bardzo małe. Gabinet jest takim miejscem, gdzie procedury dezynfekcji są na bardzo wysokim poziomie. Lekarze dentyści są przecież w swojej pracy od zawsze narażeni na szereg różnych z...

Covid-19 - Dentonet.pl
Maseczka, dystans i mycie rąk ograniczają ryzyko zakażeń Lekarz

Maseczka, dystans i dezynfekcja rąk to trzy najprostsze sposoby, które w znacznym stopniu ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa – oceniła w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Od...

Płyn do płukania ust - Dentonet.pl
Płukanki do ust ograniczają ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 Lekarz

Najnowsze badanie, którego wyniki zostały opublikowane online na stronie internetowej brytyjskiego czasopisma naukowego „Journal of Infectious Diseases” dowodzi, że stosowanie płukanek do jamy ustnej może ograniczyć ryzyko infekcji koronawirusem SARS...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Rośnie ryzyko depresji u pracowników medycznych Asysta

W okresie pandemii pracownicy służby zdrowia w USA borykają się z szeregiem wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym. Są m.in. narażeni na większe – niż ogół społeczeństwa – ryzyko wystąpienia depresji. Do takich wniosków doszedł zespół psycholożek ...

Arabia Saudyjska: ortodontyczne wybory młodych ludzi Lekarz

Przezroczyste nakładki prostujące typu clear aligner to najbardziej atrakcyjny i najchętniej użytkowany typ aparatu ortodontycznego. Taki wynik przyniosły badania przeprowadzone wśród saudyjskiej młodzieży przez naukowca z Wydziału Stomatologii Uniwe...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres