Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Koniec z próchnicą?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Koniec z próchnicą?

Koniec z próchnicą?

Ileż to już było hiobowych wieści z cyklu „koniec z próchnicą, dentyści na bruk” w naszym serwisie? Na pewno sporo. A sezon ogórkowy w mediach pewnie temu sprzyja.

 

Problem mamy tylko, jak w takim przypadku oddzielić ziarna od plew. Zwłaszcza, że  źródła informacji podają wyniki badań z niekiedy renomowanych uczelni.

 

Tak jest i tym razem, gdy internetowe serwisy podają i cytują naukowców ze słynnego  Uniwersytetu Yale i może mniej renomowanego Universidad de Chile.

 

Jak się okazuje naukowcy z tych uczelni opracowali nową molekułę, która może zrewolucjonizować stomatologię. Nazwali ją Keep-32.

 

Substancja ponoć utrzymuje w zdrowiu wszystkie zęby znajdujące się w jamie ustnej, eliminując z jamy ustnej bakterię Streptococcus mutant. Substancja niszczy tę bakterię, zanim zacznie ona rozkład cukrów w kwasy niszczące szkliwo. Aby w zupełności wyeliminować szkodliwą bakterię, Keep-32 musi oddziaływać przez co najmniej 60 sekund. Po jednorazowym użyciu odporność na bakterię utrzymuje się przez kilka godzin.

 

Naukowcy prognozują, że molekuła może być dodawana do pasty do zębów, cukierków czy choćby gum do żucia. Z pewnością przyczyni się to do lepszego dbania o zęby przez dzieci. Prowadzone są już rozmowy z producentami środków do higieny jamy ustnej, a mianowicie z Colgate i Procter & Gamble.

 

Kiedy Keep-32 pojawi się na rynku?

 

Przeprowadzone testy na zwierzętach wypadły pozytywnie, a wkrótce badania zostaną przeprowadzone na grupie ochotników. Naukowcy wspominają jednak, że to tylko formalność, ponieważ do tej pory nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań i skutków ubocznych. Produkt powinien trafić na rynek w przeciągu 14-18 miesięcy.

 

Molekuła nie jest jednak doskonała. Wykazuje ona cechy antybiotyku, co oznacza, że bakterie próchnicze mogą się na nią uodpornić. Spowoduje to powstanie lepiej przystosowanych mikroorganizmów, które trudniej będzie zwalczyć także innymi środkami. Efektem może być powstanie „superpróchnicy”, której nie będziemy potrafili usunąć.

 

Naukowcy z Yale i Uniwersytetu Santiago rozpoczęli badania nad cudownym środkiem w 2005 roku. Szacuje się, że tylko w pierwszym roku od wprowadzenia na rynek, wartość rynku Keep-32 osiągnęłaby 300 mln dolarów.

 

Ufajmy, że część z tej kwoty przeznaczona zostanie na zasiłki dla bezrobotnych dentystów.

 

opr.pw/tch


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZUS - Dentonet.pl
Koniec preferencyjnych zasiłków dla zawodów medycznych Lekarz

ZUS przypomniał, że od 5 września 2020 r. przestały obowiązywać preferencyjne zasady dotyczące wysokości zasiłku chorobowego oraz możliwości świadczenia pracy w czasie zasiłku chorobowego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla osób wykonujących zawód...

podatek cukrowy - Dentonet.pl
Czy podatek cukrowy pomoże w walce z próchnicą?

- Nie jestem zwolennikiem podatków - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Dodaje natomiast, że na pewno warto promować producentów żywności, którzy używają zdrowych substyt...

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Próchnica dokuczała naszym przodkom już 9 tys. lat temu Lekarz

Na zębach ludzi, żyjących niemal 9 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski, naukowcy wykryli ślady próchnicy. Najstarsze oznaki tej bakteryjnej choroby mogły być efektem spożywania owoców i miodu - przypuszczają badający to zjawisko naukowcy z UK...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID-19 - Dentonet.pl
Koniec obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla medyków Lekarz

Zgodnie z treścią najnowszego rozporządzenia rady ministrów, pracownicy ochrony zdrowia przekraczający granice Polski w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych są zwolnieni z obowiązku poddawania się 14-dniowej kwarantannie. Przypomnijmy – od p...

maseczka - Dentonet.pl
Koniec obowiązku noszenia maseczek? Decyzja już wkrótce Asysta

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni może zostać podjęta decyzja o częściowym zniesieniu nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Wszystko zależy m.in. od liczby nowych zachorowań na COVID-19. Resort zdr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres