Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kongres w Poznaniu jest zorganizowany perfekcyjnie – wywiad

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kongres w Poznaniu jest zorganizowany perfekcyjnie – wywiad

Kongres w Poznaniu jest zorganizowany perfekcyjnie – wywiad

O organizacji kongresu FDI w Poznaniu oraz o jego najważniejszych przesłaniach rozmawiamy z dr. Patrickiem Hescotem, prezydentem FDI.

Panie Prezydencie, kongres FDI po raz pierwszy w historii został zorganizowany w Polsce. Czy biorąc pod uwagę jego dotychczasowy przebieg uważa Pan, że był to dobry pomysł?

Patrick Hescot, prezydent FDI: Nie tyle dobry, co świetny. Polska ma bardzo dobre położenie geograficzne, leży w samym sercu Europy, a dodatkowo jako FDI zawsze mieliśmy świetny kontakt ze wszystkimi organizacjami zrzeszającymi lekarzy-dentystów w Polsce. Wszystko od samego początku przebiega bardzo sprawnie.

Czyli można powiedzieć, że jest Pan zadowolony z organizacji kongresu?

Organizacja jest perfekcyjna. Co ciekawe, Poznań nie jest aż tak bardzo dużym miastem, więc nie ma problemów z przemieszczaniem się z hoteli do siedziby Międzynarodowych Targów Poznańskich. To dla nas miła niespodzianka.

Jakie, Pana zdaniem, najważniejsze tematy zostały poruszone podczas tegorocznego kongresu?

Z pewnością bardzo istotne było opublikowanie nowej definicji zdrowia jamy ustnej, które odtąd oznacza nie tylko zdolność mówienia, jedzenia czy uśmiechania się bez dolegliwości bólowych, ale jest również nieodzownym elementem fizycznego, społecznego oraz psychologicznego komfortu.

A jak w kontekście tej definicji przedstawia się rola współczesnego dentysty?

W XXI wieku stomatolog nie tylko leczy, ale w równiej mierze dba o komfort życia pacjenta. Na jego rolę składa się kilka elementów: profilaktyka chorób jamy ustnej, zabiegi typowo lecznicze i estetyczne, a także edukacja pacjentów na temat znaczenia zdrowia roli jamy ustnej w kontekście zdrowia całego organizmu.

O tej ostatniej kwestii – zdrowia jamy ustnej w kontekście zdrowia ogólnego, zwłaszcza u seniorów, mówił jeden z wykładowców, prof. Bolesław Samoliński. Czy zgodzi się Pan z jego stwierdzeniem, że starzenie się społeczeństwa to jedno z największych wyzwań dla współczesnej stomatologii?

Nie tylko dla stomatologii, ale dla całego globalnego systemu ochrony zdrowia, bo społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Lekarzy stomatologów czeka jednak w tym zakresie wyjątkowo dużo pracy. Przede wszystkim ich rolą jest informowanie pacjentów w podeszłym wieku o tym, jak zaniedbania w zakresie zdrowia jamy ustnej mogą wpływać na ich ogólną kondycję. Po drugie, nowoczesna stomatologia musi dawać pacjentom-seniorom możliwość normalnego życia w społeczeństwie: uśmiechania się, spożywania posiłków, kontaktów towarzyskich, czyli wszystkiego tego, co składa się na ich psychiczny komfort.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Łukaszewicz


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Studenci zostali poszkodowani? Wywiad ze studentką V roku Lekarz

- Program studiów jest dość przeładowany, nawet w normalnym trybie nauczania ciężko jest wyrobić pewne normy, dlatego to budzi moje największe obawy - czy da się nadrobić praktyczny materiał w ograniczonym czasie? Jak będą wyglądały zajęcia, dostępno...

Mariusz Oboda na rynku od 30 lat [WYWIAD] Lekarz

Blisko 30 lat na rynku stomatologicznym funkcjonuje najbardziej rozpoznawalny w kraju trener rozwoju praktyk stomatologicznych w Polsce - Mariusz Oboda. Rozmawiamy o tym, czym zajmuje się firma Oboda Group, ale też rynkowej konkurencji. ...

Nowe stanowisko w praktyce. Kim jest opiekun pacjenta? [WYWIAD] Lekarz

Opiekun zna plan leczenia pacjenta i pomaga mu przejść przez kolejne etapy terapii - z Mariuszem Obodą, wykładowcą I Konferencji Dentonet Online, rozmawia Tomasz Hankiewicz Od ponad dwóch dekad podpowiada Pan, w jaki sposób dobrą komunikację w gabin...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Karaś - Dentonet.pl
"W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii" [wywiad] Lekarz

Z dr. Bartłomiejem Karasiem – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Leczenie kanałowe wiąże się z generowaniem aerozolu w trakcie wykonywanych procedur. Czy przy nowych zasadach funkcjonowania gabinetów, wynikających...

"W czasie pandemii edukacja przeszła do Internetu" [wywiad] Lekarz

Z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem, pomysłodawcą i organizatorem Konferencji Dentonet Online rozmawia Tomasz Hankiewicz. Przed nami Konferencja Dentonet Online. Skąd pomysł na wydarzenie edukacyjne w takiej formie? Dr n. med. Tomasz Maria Kercz: ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres