Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Kompresor – serce unitu

Brak komentarzy | Publikacja:
Kompresor – serce unitu

Kompresor – serce unitu

 Kompresor to najważniejsze urządzenie w gabinecie. Bez niego nic – albo prawie nic – nie będzie działało. Zasila unit i oprzyrządowanie sprężonym powietrzem, które napędza końcówki – mówi Paweł Aleksiejuk,

.
Urządzenia wykorzystywane w stomatologii to zwykle kompresory bezolejowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych – olejowych – stosowanych np. w warsztatach samochodowych. Części ruchome tłoków kompresora przemysłowego są smarowane olejem. A zatem zastosowanie takiego sprzętu w gabinecie stomatologicznym spowodowałoby, że powstała by tzw. mgiełka olejowa – czyli niewidoczne gołym okiem opary oleju, które za pośrednictwem przewodów i końcówki stomatologicznej mogłyby przedostawać się prosto do jamy ustnej pacjenta. Podzespoły wykonawcze w kompresorze bezolejowym pokryte są samosmarną powłoką teflonową.


Gdzie postawić kompresor
Wiele istotnych decyzji, pozostających po stronie użytkownika należy podjąć już na wczesnym etapie związanym z organizacją lub remontem praktyki. Kompresor musi mieć odpowiednie miejsce. Musi stać w suchym, czystym i odpowiednio przewietrzanym pomieszczeniu. Nie wskazane jest, aby stał w pomieszczeniu, gdzie jest znaczne zapylenie i wilgoć. Gdy będzie wilgotno, to będzie dochodziło do skraplania wody, co z kolei będzie miało fatalny wpływ na unit i żywotność łożysk w końcówkach. Przy pracy piaskarką będzie występowało nagminne zjawisko zapychania się dysz. Przewody, którymi sprężone powietrze dostaje się do unitu od kompresora, zwykle znajdują się w podłodze, pod posadzką – instalacja jest zalana betonem. Ważne jest więc, aby przewody instalacji sprężonego powietrza znajdowały się w termicznej izolacji.


To bardzo ważne i należy zwrócić na to szczególną uwagę ekipie przygotowującej gabinet do pracy. Jeżeli bowiem przewód łączący kompresor z unitem będzie miał bezpośredni kontakt z betonem, który jest zimny, a kompresor ustawimy w ciepłym pomieszczeniu, to tłoczone, ciepłe powietrze przechodząc przez zimny przewód będzie się skraplało. Zaś skutki owego skraplania mogą wpłynąć negatywnie na sprawność urządzenia.


Źródło: Dentomax


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji