Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Komisja sejmowa o budżecie i RUM

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Komisja sejmowa o budżecie i RUM

Komisja sejmowa o budżecie i RUM

Na posiedzeniu 28 października Komisja Zdrowia zajęła się projektem ustawy budżetowej na rok 2004 i zapoznała się z informacją Ministerstwa Zdrowia w sprawie Rejestru Usług Medycznych. W przyszłym roku wydatki na kształcenie pracowników ochrony zdrowia i realizację programów zdrowotnych pozostaną zbliżone do tegorocznych.

W ustawie budżetowej na rok 2004 w części "46 – Zdrowie" sumę dochodów określono na kwotę ok. 72 mln zł, natomiast wydatki zaplanowano na 3,4 mld zł, co stanowi 106,4% tegorocznych wydatków. O 14% zwiększą się wydatki na edukację, nie przewidziano natomiast zwiększenia nakładów na programy zdrowotne.

Członkowie Komisji byli zgodni co do tego, że w budżecie państwa zbyt mało środków przeznacza się na profilaktykę. Posłowie opozycji zarzucali też rządowi, że nie ma koncepcji polityki zdrowotnej.

Komisja przygotowała na razie dwie poprawki do ustawy budżetowej, jedna dotyczy przesunięć środków przeznaczonych na inwestycje w podlegających Ministerstwu Zdrowia placówkach, druga to wniosek o przeniesienie 1 mln zł z dotacji dla izb lekarskich na dotację dla izb pielęgniarskich.

W drugiej części posiedzenia Komisja wysłuchała informacji Ministerstwa Zdrowia na temat stanu informatyzacji w ochronie zdrowia. Posłowie zapoznali się z opinią ministra Leszka Sikorskiego dotyczącą oferty na realizację Rejestru Usług Medycznych. Z dokumentu tego wynika, że minister ma dużo zastrzeżeń do propozycji zgłoszonej przez konsorcjum utworzone przez firmy Prokom i Computerland.

Komisja zwróciła również uwagę na opóźnienia w pracach legislacyjnych dotyczących systemu informatycznego rejestrowania usług w ochronie zdrowia. Ministerstwo Zdrowia do tej pory nie przygotowało wielu projektów aktów prawnych niezbędnych do jego wdrożenia.

Komisja zaplanowała, że kolejne posiedzenie na temat informatyzacji w ochronie zdrowia odbędzie się na początku przyszłego roku, gdy uzupełnione zostaną procedury.

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

e-recepta - Dentonet.pl
Sejmowa komisja zdrowia o obowiązkowej e-recepcie od 2020 r. Lekarz

Podczas posiedzenia 16 lipca sejmowa komisja zdrowia zaakceptowała projekty zmian w ustawach w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Chodzi przede wszystkim o obowiązkową e-receptę, która wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r. Jak czytamy ...

nakłady na stomatologię - Dentonet.pl
Mniej pieniędzy na stomatologię w budżecie NFZ-u na 2019 r. Lekarz

Jak wynika z planu Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2019 r. na leczenie stomatologiczne przeznaczone zostanie 1,847 mld zł, co oznacza spadek o 5,83% w stosunku na 2018 r.Według planu NFZ-u, w 2019 r. na leczenie stomatologiczne ma zostać przeznaczone ...

Sejm - Dentonet.pl
Sejmowa debata o stomatologii z udziałem lekarzy i posłów Lekarz

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Leszek Dudziński oraz lekarze dentyści z komisji stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej uczestniczyli w posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, które było poświęcone opiece stomatologicznej. Ministerstwo zdrowia...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres