Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Kolejki do dentysty w Lublinie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kolejki do dentysty w Lublinie

Kolejki do dentysty w Lublinie

Kilka tygodni trzeba czekać na leczenie zębów w instytucie stomatologii lubelskiej Akademii Medycznej. Teraz można się zapisać na … koniec września.

W instytucie przy ul. Karmelickiej od ręki przyjmowani są tylko chorzy z bólem, po urazie, pacjenci z wyłamanym zębem. Pozostali muszą uzbroić się w cierpliwość. Wczoraj w rejestracji na przegląd zębów i zachowawcze leczenie próchnicy można się było zapisać dopiero na koniec września.

Iinstytut cieszy się dużym zainteresowaniem pacjentów, którzy cenią sobie akademicką, wysoko wykwalifikowaną kadrę i to, że usługi świadczone są bezpłatnie.

– Jestem tu stałym pacjentem. Kilka dni temu chciałem zapisać się na zabieg usuwania kamienia nazębnego, leczę paradontozę i czyszczenie zębów jest niezbędnym etapem mojej terapii.

Okazało się, że najwcześniej mogę być przyjęty za pięć tygodni! To skandal – denerwuje się czytelnik, który zadzwonił do nas, aby się poskarżyć. Szefowa zakładu chorób przyzębia, w którym wykonuje się usuwanie kamienia nazębnego, prof. Joanna Wysokińska-Miszczuk wyjaśnia:

– Na tę sytuację złożyły się dwie sprawy: pierwsza to wakacyjne braki personelu – nie ma stażystów, młodych lekarzy i studentów odbywających praktyki. Siłą rzeczy więc możemy obsłużyć mniej chorych.

Druga sprawa to awaria aparatu do usuwania kamienia przy pomocy ultradźwięków. Teraz mamy sprawny tylko jeden, dwa pozostałe są już bardzo wysłużone i ich naprawa nie jest łatwa. Ani w sierpniu, ani nawet we wrześniu na leczenie w zakładzie chorób przyzębia nie ma już wolnych miejsc. Jednak osoby ubezpieczone, których nie stać na komercyjne leczenie zębów w prywatnych gabinetach nie muszą czekać tygodniami na przyjęcie przez stomatologa.

Tylko w Lublinie bezpłatnie można korzystać z pomocy w blisko 60 placówkach, które mają umowę z funduszem zdrowia. W większości pacjenci przyjmowani są niemal na bieżąco, z co najwyżej kilkudniowym oczekiwaniem.

Lista gabinetów (z numerami telefonu), które mają umowę z funduszem zdrowia znajduje się na stronie internetowej www.nfz-lublin.pl. Zgodnie z przepisami osobie ubezpieczonej bezpłatny zabieg usuwania kamienia przysługuje raz na 12 miesięcy.

 

Anna Augustowska


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie endodontyczne - Dentonet.pl
Stomatologia w Izraelu podczas drugiej blokady Lekarz

Izrael jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na wprowadzenie drugiej blokady w związku z nową falą zachorowań na COVID-19. Ma ona trwać 3 tygodnie – zakończy się 9 października. Otwarte pozostaje pytanie, czy nowa sytuacja w kraju wpłynie na...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
"Nie wysłałabym swojego dziecka do szkolnego dentysty" Lekarz

– Możemy leczyć zęby dzieci tylko tymi materiałami, które refunduje fundusz z podstawowego koszyka świadczeń. Są to niestety najgorsze materiały, wypełnienia robimy czarnymi plombami z amalgamatu – mówi portalowi edziecko.pl chcąca zachować anonimowo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nakłady na stomatologię - Dentonet.pl
Publiczna stomatologia w zapaści, Polacy przedwcześnie tracą zęby Lekarz

Sytuacja publicznej stomatologii jest dramatyczna – informuje serwis prawo.pl. Nakłady finansowe na leczenie stomatologiczne na NFZ nie wzrosły od 10 lat, dentyści nie chcą podpisywać umów z Funduszem, a przeciętny 30-40-letni Polak z powodu próchnic...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres