Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Koenzym Q10 chroni dziąsła

Publikacja:

Koenzym Q10 chroni dziąsła

Witaminy i minerały są dodatkowym elementem wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie przemian zachodzących w całym organizmie, w tym także w jamie ustnej.
 

 

Witaminy, takie jak witamina C (znana również jako kwas askorbinowy), flawonoidy, koenzym Q10 są silnymi antyoksydantami, które chronią dziąsła, przyzębia przed wolnymi rodnikami powodującymi niszczenie komórek.
 

 

Witamina C jest ważnym elementem w syntezie kolagenu, składnika tkanki łącznej. Z tkanki łącznej zbudowane są min. dziąsło, włókna ozębnej, zębina zęba, kość. Czyli prawie wszystkie struktury zawierają w swojej budowie kolagen.

Witamina C warunkuje prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, co wpływa korzystnie na stan zdrowia błony śluzowej jamy ustnej. Niedobór witaminy C powoduje min. krwawienie z dziąseł, bolesność dziąseł, ich obrzęk, bladość powłok.

Źródłem tej witaminy są owoce cytrusowe, przede wszystkim cytryna, jeżyny, a nawet ziemniaki. Z tego powodu, że we większości warzyw i owoców występuje witamina C bardzo trudno o jej niedobór w organizmie.
 

 

Koenzym Q10 (CoQ) jest niezbędny do produkcji energii komórkowej produkowanej w mitochodrium prawie każdej komórki. Jest on składową łańcucha oddechowego przebiegającego w mitochodrium komórkowym.

Jego niedobór niekorzystnie wpływa na procesy energetyczne w komórce. W literaturze naukowej od dawna opisywano przydatność Q10 w chorobach serca.
 

 

Od kilku lat odkryto, że ten ważny koenzym wpływa również korzystnie na zdrowie tkanek jamy ustnej.

Jest on katalizatorem procesów metabolicznych, które dostarczają organizmowi energii do procesów naprawczych oraz eliminuje wolne rodniki w komórkach dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym.

Kwas foliowy okazał się być niezwykle istotną witaminą. Witamina B11 (kwas foliowy) jest niezbędny do prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych.

Wspomaga leczenie anemii spowodowanych niedoborami kwasu foliowego w organizmie. Wpływa korzystnie na leczenie chorób przyzębia.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena rąk - Dentonet.pl
Higiena rąk chroni przed zakażeniem koronawirusem Asysta

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzy...

maseczki ochronne - Dentonet.pl
Sama przyłbica nie chroni - niezbędna jest maseczka Asysta

Do zakażenia wirusem SARS-CoV 2 dochodzi przez drogi oddechowe, śluzówki nosa i gardła, a także przez oczy, w związku z tym przyłbica nas nie chroni. Niezbędna jest także maseczka spełniająca standardy – powiedział PAP prof. Ernest Kuchar z Warszawsk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
krwawiące dziąsła
Obolałe i krwawiące dziąsła? Tego nie można lekceważyć! Pacjent

Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów? To groźny objaw, którego nie wolno lekceważyć – zdrowe dziąsła nigdy bowiem nie krwawią! Powodem takich sytuacji mogą być choroby przyzębia z paradontozą...

szczepienie na grypę - Dentonet.pl
Szczepienie przeciw grypie chroni przed powikłaniami Asysta

Warto szczepić się przeciw grypie, bo szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami grypy – powiedziała w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas. Dodała, że szczepionk...

Dentonet - choroby przyzębia
Chore dziąsła zwiększają ryzyko przewlekłych schorzeń nerek Lekarz

Według badaczy z Uniwersytetu w Birmingham, choroby przyzębia z parodontozą na czele zwiększają ryzyko pojawienia się u pacjentów przewlekłych schorzeń nerek. Dodatkowo, choroby przyzębia przyczyniają się do wyższej śmiertelności wśród pacjentów ze s...