Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Kodeks pracy także dla asysty stomatologicznej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kodeks pracy także dla asysty stomatologicznej

Kodeks pracy także dla asysty stomatologicznej

Każda asystentka lub higienistka stomatologiczna zatrudniona w klinice bądź gabinecie na podstawie umowy o pracę jest pracownikiem chronionym przez kodeks pracy. Dotyczą one m.in. minimalnego wynagrodzenia, wymiaru urlopu lub obowiązkowych przerw w trakcie pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mianem pracownika określa się osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Nieistotne jest, czy umowa dotyczy całego etatu, 3/4 etatu czy 1/2 etatu. Bez względu na to, asystentka lub higienistka stomatologiczna jest chroniona odpowiednimi przepisami kodeksu pracy.

Pensja? Co najmniej minimalna

Kodeks pracy jednoznacznie określa, że osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę w wymiarze całego etatu nie może zarabiać mniej niż ustawowa płaca minimalna. W 2016 r. wynosi ona 1850 zł brutto, co oznacza, że pracownik dostaje na rękę około 1355 zł netto. Uwaga! Wyjątkiem jest wynagrodzenie osób dopiero rozpoczynających pracę. W pierwszym roku zatrudnienia w danym miejscu nie może być ono niższe niż 80% pensji minimalnej, czyli w tym roku 1480 zł brutto.

Urlop wypoczynkowy i macierzyński

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Jego roczny wymiar wynosi 20 dni (w przypadku pracowników ze stażem pracy poniżej 10 lat) lub 26 dni (w przypadku pracowników ze stażem pracy powyżej 10 lat). Przynajmniej raz w roku pracodawca musi udzielić pracownikowi nieprzerwanego urlopu wynoszącego co najmniej 14 dni. Co ważne, urlop wypoczynkowy jest płatny. Jeżeli pracownik w momencie wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę nie wykorzysta przysługującego mu urlopu, pracodawca musi wypłacić mu z tego tytułu ekwiwalent pieniężny.

Przywilejem pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest płatny urlop macierzyński i rodzicielski. Wymiar pierwszego z nich to 20 tygodni, zaś drugiego – 32 tygodnie. Łącznie wynoszą więc one 52 tygodnie. Warto wiedzieć, że urlop macierzyński jest obowiązkowy, zaś rodzicielski – nie. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań, aby od razu po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wrócić do pracy. Pracodawca nie może odmówić osobie po urlopie macierzyńskim powrotu na wcześniejsze stanowisko.

Kodeks pracy: liczba umów i okres wypowiedzenia

22 stycznia br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ogranicza możliwość podpisywania z pracownikami umów na czas określony oraz zmienia okresy wypowiedzenia. Pracodawca może teraz zawrzeć z pracownikiem tylko trzy umowy na czas określony, przy czym łączny okres ich obowiązywania nie ma prawa przekroczyć 33 miesięcy. Znaczenia nie mają także przerwy pomiędzy poszczególnymi umowami. Z kolei okres wypowiedzenia umowy jest zależny od jej długości umowy, a nie rodzaju. W przypadku umów zawartych na mniej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, w przypadku umów zawartych na więcej niż 6 miesięcy – miesiąc, zaś przy zatrudnieniu przez minimum 3 lata – 3 miesiące.

Inne przywileje pracownicze

Pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługują także inne przywileje. Jeżeli umowa zostanie rozwiązana z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, pracownikowi przysługuje odprawa. Każdy z nich ma także prawo do dodatkowych płatnych dni na szukanie pracy. Są to 2 dni w przypadku 2-tygodniowego lub miesięcznego okresu wypowiedzenia bądź 3 dni, gdy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Pracownikowi przysługują również przerwy w pracy – 15 minut w ciągu 8 godzin pracy, o ile pracuje co najmniej 6 godzin na dobę.

Na dodatkową przerwę w pracy mogą liczyć pracownice karmiące piersią, jeśli ich dobowy wymiar czasu pracy wynosi więcej niż 6 godzin. Mają prawo do dwóch 30-minutowych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Kodeks pracy określa, że przerwy na karmienie na wniosek pracownicy mogą być udzielane łącznie. Karmiąca mama może więc godzinę wcześniej wyjść do domu.

Asystentki czy higienistki stomatologiczne niejednokrotnie mają dużo więcej czasu na rozmowę z pacjentem. Wiedzą to doskonale firmy, które zdecydowały się wesprzeć edukację polskich asystentek i higienistek.

AF
Fot. gosiak1980, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Wirtualny Asysdent - Dentonet.pl
Konferencja ASYSDENT po raz pierwszy także wirtualnie Asysta

Już 3 października w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbędzie się VII Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2020. Ze względów bezpieczeństwa sprzedaż biletów na stacjonarne wydarze...

Karta EKUZ także dla osób bez pracy Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przysługuje także osobom, które z powodu epidemii COVID-19 straciły pracę po 15 marca 2020 roku. W takich przypadkach warunkiem posiadania prawa do EKUZ jest przyznane...

Dentonet - higienistka na swoim
Świadczenie postojowe także dla osób z umową cywilnoprawną Asysta

Asystentki oraz higienistki stomatologiczne współpracujące z gabinetami stomatologicznymi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które w związku z panującą pandemią koronawirusa straciły źródło dochodu, mogą starać się o świadczenie postojow...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Centrum Symulacji Medycznych WUM - Dentonet.pl
Centrum Symulacji Medycznych WUM także dla studentów stomatologii Lekarz

2 grudnia 2019 r. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Inwestycja powstaje w kampusie Banacha przy ul. Pawińskiego, a jej planowane otwarcie to połowa 2022 r. Całkowi...

zdalna konsultacja - Dentonet.pl
Rozwiązania telemedyczne wykorzystywane także w stomatologii Lekarz

Polacy opracowują kompaktowe urządzenie telemedyczne, które pozwoli dokonać pełnej diagnozy pacjenta bez wychodzenia z domu. Higo to otoskop, termometr, stetoskop, szpatułka i dermatoskop w jednym, które pozwoli kompleksowo zbadać chorego na odległoś...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres