Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Kłopoty z nocnym leczeniem stomatologicznym w Krakowie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kłopoty z nocnym leczeniem stomatologicznym w Krakowie

Kłopoty z nocnym leczeniem stomatologicznym w Krakowie

Rozbolał cię w nocy ząb w Krakowie? Jedziesz tam, gdzie zawsze – na ostry dyżur stomatologiczny na ul. Łazarza albo do kliniki na Montelupich.

Ale lekarze odeślą cię, bo nocne dyżury pełni już inna przychodnia. W dodatku mało kto wie, że istnieje. Nawet informacja Narodowego Funduszu Zdrowia pytającym odpowiada, że takiej przychodni nie ma.

W ubiegłym roku w Krakowie działały dwie placówki, które w nocy udzielały pomocy stomatologicznej: Całodobowe Centrum Medyczne "Ratunek" przy ul. Łazarza i Klinika Stomatologiczna CM UJ przy ul. Montelupich. Od początku stycznia obie tłumaczą zdenerwowanym pacjentom, dlaczego nie mogą się nimi zająć.

– Zawsze na Łazarza było pogotowie stomatologiczne. Dlatego przyjechałam tu z synem, którego okrutnie boli ząb. Jak mam powiedzieć dziecku, że nikt mu nie pomoże? – pyta Jadwiga Maciąg.

Lekarze z Centrum Medycznego "Ratunek" nie wiedzą, co mówić pacjentom. – Jest nam wstyd. Tłumaczymy, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawarł z nami kontraktu, i wielu to rozumie. Niektórzy podpisują protest w tej sprawie. Na liście jest ponad 240 nazwisk – mówi dr Jan Ferens, kierownik przychodni stomatologicznej w Centrum przy ul. Łazarza. – Nie wszyscy są jednak tak wyrozumiali, dwa tygodnie temu zdenerwowany pacjent skopał drzwi gabinetu.

Podobne kłopoty ma klinika CM UJ. – Nawet nie wiemy, gdzie odsyłać pacjentów – mówi dr Kazimierz Kapera, szef kliniki.

Obie przychodnie ubiegały się o kontrakt na 2004 rak i obie go nie otrzymały. – Zaproponowano nam za jeden nocny dyżur zaledwie 238 złotych, gdybyśmy przyjęli taką kwotę, to rocznie musielibyśmy dopłacać do dyżurów ponad 100 tysięcy. Jesteśmy w stanie prowadzić dyżury, jeżeli Fundusz zapłaci nam 500 złotych.

Próbowaliśmy ustalić, gdzie w nocy znaleźć pomoc stomatologiczną. Operatorka infolinii NFZ, zapytana o to, odpowiedziała, że w Krakowie nie ma gabinetu otwartego w nocy. Dodała też, że "działają za to prywatne pogotowia dentystyczne". Sprawdziliśmy – nocna wizyta w prywatnym gabinecie kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (w zależności od rodzaju leczenia).

Czy rzeczywiście Kraków nie ma całodobowej, doraźnej opieki stomatologicznej, z której mogą korzystać ubezpieczeni?

– Ależ jest! – odpowiada Ewa Sadowska, kierownik biura prasowego w małopolskim oddziale Funduszu. – Tego rodzaju opiekę świadczy gabinet stomatologiczny w szpitalu MSWiA przy ulicy Galla 25. Dlaczego tylko jeden gabinet i dlaczego nie jest to miejsce, które znają wszyscy krakowianie, czyli dyżur stomatologiczny przy ul. Łazarza?

Ewa Sadowska odpowiada, że do konkursu na udzielanie świadczeń medycznych z zakresu całodobowej opieki stomatologicznej, przystąpiło w 2004 roku tylko pięciu świadczeniodawców. Z tych ofert Fundusz wybrał jedną – właśnie gabinetu stomatologicznego przy szpitalu MSWiA, ponieważ, jak enigmatycznie tłumaczy Ewa Sadowska, z pozostałymi świadczeniodawcami nie było możliwe zawarcie kontraktów ze względów formalnych. – Jeżeli okaże się, że jeden gabinet to za mało dla Krakowa, jeszcze raz przeanalizujemy sprawę.

Wszyscy ci, których w nocy zaboli ząb, powinni więc jechać do szpitala MSWiA przy ul. Galla 25 (tel. 615 17 58). O tym, że krakowianie po prostu nie wiedzą, gdzie mają szukać pomocy stomatologicznej, świadczy fakt, że od początku roku dentyści z tego gabinetu przyjęli podczas nocnych dyżurów zaledwie kilka osób.

Małgorzata Skowrońska


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Suwałki bez dentysty w nocy, w niedziele i w święta Lekarz

W Suwałkach nie funkcjonuje ani jeden gabinet stomatologiczny współpracujący z NFZ-em, który udzielałby pacjentom pomocy w nocy, niedziele i święta. Radna Anna Gawlińska skierowała do prezydenta miasta interpelację, w której domaga się interwencji w ...

dentobus - Dentonet.pl
Resort zdrowia: 100 tys. pacjentów w dentobusach w ciągu dwóch lat Lekarz

Według informacji ministerstwa zdrowia, w latach 2018-2019 w dentobusach udzielono pomocy ponad 100 tys. pacjentom. Przypomnijmy – jakiś czas temu grupa posłów PSL-u skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pytała o zagwarantowanie Pola...

Lublin: otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Lekarz

We wtorek 22 września odbędzie się uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii. Koszt inwestycji wyniósł 52 mln zł. Nowy budynek Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii ma siedem kondygnacji, 9 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkow...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentysta na NFZ - Dentonet.pl
Województwo pomorskie: czynne gabinety stomatologiczne Pacjent

Z danych udostępnionych przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ-u wynika, że w województwie pomorskim pomocy udziela pacjentom 330 gabinetów stomatologicznych współpracujących z Funduszem. Lista opublikowana przez NFZ jest na bieżąco aktualizowana – 1...

AGH - Dentonet.pl
20 tys. przyłbic medycznych od AGH dla szpitali, DPS-ów i przychodni Lekarz

Ponad 20 tys. zmontowanych przyłbic dla 207 instytucji w 70 miastach – takim wynikiem kończy się akcja "Przyłbica dla Medyka AGH" w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – Niesamowite wydarzenie, niesamowita spontaniczna akcja, w której brało udzi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres