Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Klinika bez bólu” – nowy program pod patronatem PTS-u

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Klinika bez bólu” – nowy program pod patronatem PTS-u

„Klinika bez bólu” – nowy program pod patronatem PTS-u

75% pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Aby zmienić postrzeganie leczenia stomatologicznego wśród społeczeństwa, PTS zorganizował program „Klinika bez bólu”, do którego mogą przystąpić placówki z całego kraju. O szczegółach programu poinformowano podczas specjalnej konferencji prasowej towarzyszącej wystawie CEDE 2019.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przeprowadziło wśród pacjentów ankietę, w której zapytano, czy spotkanie z dentystą jest rzeczywiście bolesne. Odpowiedzi nie pozostawiały wątpliwości – aż 75% pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów. Blisko 77% pacjentów zaznało bólu w gabinecie stomatologicznym. Co trzeci pacjent czuje lęk przed wizytą, a dla 44% pacjentów strach ma wpływ na częstotliwość wizyt. Co warte uwagi, aż 85% ankietowanych przyznało, że jest w stanie dopłacić do standardowej ceny, aby bezboleśnie usunąć zęba (większość – do 50 zł, mniejszy odsetek pacjentów – od 50 do 100 zł).

kliniki bez bólu - Dentonet.plChcemy doprowadzić do tego, aby leczenie stomatologicznie nie kojarzyło się tylko i wyłącznie z bólem, co ma olbrzymi związek z niską frekwencją w gabinetach stomatologicznych oraz tym, że jedynie około 20% Polaków jest wolnych od próchnicy. Nasze badania przeprowadzone zostały w sposób profesjonalny, w skali ogólnopolskiej – powiedziała prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS-u. – Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest w naszym kraju bardzo dużym problemem. Obawy takie odczuwa zdecydowana większość pacjentów, ponad 50% ma złe doświadczenia związane z wizytami u stomatologów z dzieciństwa – dodała.

Co szczególnie ważne dla lekarzy dentystów, wizyt w gabinecie boi się także aż 40% dzieci ankietowanych rodziców. – Z pewnością nie wolno stygmatyzować najmłodszych doświadczeniami dorosłych. Bez tego trudno prowadzić właściwą profilaktykę czy leczenie, bez tego niemożliwe będzie zmienianie przekonań kolejnych pokoleń. Współczesna stomatologia naprawdę daje wiele możliwości bezbolesnego leczenia, włącznie z usuwaniem mitologizowanych „ósemek”. Mówimy wręcz o nowym trendzie, tzw. stomatologii niskoinwazyjnej, która za cel stawia sobie właśnie mniej traumatyczne zabiegi i szybszy powrót do normalnego życia – dodał cytowany w komunikacie lek. dent. Kazimierz Szulist, ambasador uczestników programu, właściciel placówki Implandent z Nakła nad Notecią.

Do realizowanego pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego programu „Klinika bez bólu” przystąpić może każda placówka z naszego kraju – warunkiem jest jednak m.in. udział w szkoleniach certyfikowanych przez PTS. – Chcemy ten program rozwijać, aby stomatolog dobrze kojarzył się pacjentom, aby nie bali się do nas przychodzić – stwierdziła prof. Dominiak.

Wyszukiwarka gabinetów dostępna jest na stronie www.klinikabezbolu.pl. Obecnie jest ich już ponad 60. – Odpowiednio przeszkoleni stomatolodzy bez problemu potrafią kontrolować swoje urządzenia, tak aby były precyzyjne, bezpieczne dla tkanek i kości, skuteczne, bezbolesne i niepowodujące długotrwałej rekonwalescencji. Projektem „Klinika bez bólu” w pewnym sensie walczymy ze stereotypami związanymi z wizytą u stomatologa, zachęcamy do leczenia, przekonujemy, że może być komfortowe dla pacjenta – podkreślił Krzysztof Powolny, dyrektor w firmie Acteon.

Mamy dużo zapytań o sprzęt umożliwiający lekarzom leczenie bez bólu. Jest to bez wątpienia trend we współczesnej stomatologii – dodał Marek Stekla, współwłaściciel firmy Marrodent.

Kliniki uczestniczące w programie można rozpoznać po specjalnych naklejkach z logo programu na drzwiach oraz plakatach w recepcjach i poczekalniach. Projekt „Klinika bez bólu” promowany jest przez spot, w którym ośmioro bohaterów opowiada o metamorfozach związanych z wizytą u dentysty. Wkrótce zostanie on rozpropagowany w rozmaitych kanałach informacyjnych. Na oficjalnej stronie programu oraz w gabinetach biorących udział w programie wkrótce dostępne będą materiały informacyjno-edukacyjne dla pacjentów.

Aleksandra Filipiak


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Klinika bez bólu - Dentonet.pl
"Klinika bez bólu" - to możliwe! Nowy program pod patronatem PTS-u Lekarz

Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego rusza program "Klinika bez bólu". W ramach projektu przewidziane są m.in. wykłady i warsztaty praktyczne dla lekarzy dentystów. Jednym z poruszanych tematów będzie ekstrakcja zęba. Jak wyeliminow...

CEDE
Stomatologia przesuwa granice? Jutro ruszają targi CEDE Lekarz

Lista nowości rozpoczynających się jutro targów CEDE jest jak zwierciadło. Wystarczy dobrze się przyjrzeć, a odbiją się nim codzienne potrzeby lekarzy dentystów, a więc także pacjentów. Za skomplikowanymi nazwami produktów kryją się technologie, któr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentofobia
Dentofobia, czyli czego boi się pacjent w gabinecie stomatologicznym? Lekarz

Ból brzucha, potliwość dłoni czy ogólne rozdrażnienie to dolegliwości, które mogą występować u pacjenta przed wizytą u dentysty. Ciekawe są doniesienia naukowe dotyczące głównych źródeł strachu pacjenta w gabinecie. Z badań naukowych wynika, że około...

program profilaktyki próchnicy - Dentonet.pl
Profilaktyka próchnicy dla dzieci w gminie Nowy Duninów Asysta

AOTMiT pozytywnie zaopiniowała "Program profilaktyki próchnicy dla dzieci z gminy Nowy Duninów w latach 2019-2021" pod warunkiem uwzględnienia kilku drobnych uwag. Celem głównym programu jest zwiększenie o co najmniej 40% liczby dzieci objętej progra...

cede2018-11
Przyjęto nowy statut Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Lekarz

Podczas odbywającego się w Poznaniu w dn. 21-22 września Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przyjęto nowy statut Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.– Statut bez wątpienia wymagał aktualizacji. Zmieniły się przepisy, szczegó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres