Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Klinika bez bólu” – nowy program pod patronatem PTS-u

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Klinika bez bólu” – nowy program pod patronatem PTS-u

„Klinika bez bólu” – nowy program pod patronatem PTS-u

75% pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Aby zmienić postrzeganie leczenia stomatologicznego wśród społeczeństwa, PTS zorganizował program „Klinika bez bólu”, do którego mogą przystąpić placówki z całego kraju. O szczegółach programu poinformowano podczas specjalnej konferencji prasowej towarzyszącej wystawie CEDE 2019.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przeprowadziło wśród pacjentów ankietę, w której zapytano, czy spotkanie z dentystą jest rzeczywiście bolesne. Odpowiedzi nie pozostawiały wątpliwości – aż 75% pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów. Blisko 77% pacjentów zaznało bólu w gabinecie stomatologicznym. Co trzeci pacjent czuje lęk przed wizytą, a dla 44% pacjentów strach ma wpływ na częstotliwość wizyt. Co warte uwagi, aż 85% ankietowanych przyznało, że jest w stanie dopłacić do standardowej ceny, aby bezboleśnie usunąć zęba (większość – do 50 zł, mniejszy odsetek pacjentów – od 50 do 100 zł).

kliniki bez bólu - Dentonet.plChcemy doprowadzić do tego, aby leczenie stomatologicznie nie kojarzyło się tylko i wyłącznie z bólem, co ma olbrzymi związek z niską frekwencją w gabinetach stomatologicznych oraz tym, że jedynie około 20% Polaków jest wolnych od próchnicy. Nasze badania przeprowadzone zostały w sposób profesjonalny, w skali ogólnopolskiej – powiedziała prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS-u. – Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest w naszym kraju bardzo dużym problemem. Obawy takie odczuwa zdecydowana większość pacjentów, ponad 50% ma złe doświadczenia związane z wizytami u stomatologów z dzieciństwa – dodała.

Co szczególnie ważne dla lekarzy dentystów, wizyt w gabinecie boi się także aż 40% dzieci ankietowanych rodziców. – Z pewnością nie wolno stygmatyzować najmłodszych doświadczeniami dorosłych. Bez tego trudno prowadzić właściwą profilaktykę czy leczenie, bez tego niemożliwe będzie zmienianie przekonań kolejnych pokoleń. Współczesna stomatologia naprawdę daje wiele możliwości bezbolesnego leczenia, włącznie z usuwaniem mitologizowanych „ósemek”. Mówimy wręcz o nowym trendzie, tzw. stomatologii niskoinwazyjnej, która za cel stawia sobie właśnie mniej traumatyczne zabiegi i szybszy powrót do normalnego życia – dodał cytowany w komunikacie lek. dent. Kazimierz Szulist, ambasador uczestników programu, właściciel placówki Implandent z Nakła nad Notecią.

Do realizowanego pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego programu „Klinika bez bólu” przystąpić może każda placówka z naszego kraju – warunkiem jest jednak m.in. udział w szkoleniach certyfikowanych przez PTS. – Chcemy ten program rozwijać, aby stomatolog dobrze kojarzył się pacjentom, aby nie bali się do nas przychodzić – stwierdziła prof. Dominiak.

Wyszukiwarka gabinetów dostępna jest na stronie www.klinikabezbolu.pl. Obecnie jest ich już ponad 60. – Odpowiednio przeszkoleni stomatolodzy bez problemu potrafią kontrolować swoje urządzenia, tak aby były precyzyjne, bezpieczne dla tkanek i kości, skuteczne, bezbolesne i niepowodujące długotrwałej rekonwalescencji. Projektem „Klinika bez bólu” w pewnym sensie walczymy ze stereotypami związanymi z wizytą u stomatologa, zachęcamy do leczenia, przekonujemy, że może być komfortowe dla pacjenta – podkreślił Krzysztof Powolny, dyrektor w firmie Acteon.

Mamy dużo zapytań o sprzęt umożliwiający lekarzom leczenie bez bólu. Jest to bez wątpienia trend we współczesnej stomatologii – dodał Marek Stekla, współwłaściciel firmy Marrodent.

Kliniki uczestniczące w programie można rozpoznać po specjalnych naklejkach z logo programu na drzwiach oraz plakatach w recepcjach i poczekalniach. Projekt „Klinika bez bólu” promowany jest przez spot, w którym ośmioro bohaterów opowiada o metamorfozach związanych z wizytą u dentysty. Wkrótce zostanie on rozpropagowany w rozmaitych kanałach informacyjnych. Na oficjalnej stronie programu oraz w gabinetach biorących udział w programie wkrótce dostępne będą materiały informacyjno-edukacyjne dla pacjentów.

Aleksandra Filipiak


POWIĄZANE ARTYKUŁY

demencja - Dentonet.pl
Problemy z leczeniem stomatologicznym osób z Alzheimerem Lekarz

Choroby zębów i przyzębia mogą przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Tymczasem w Polsce opieka stomatologiczna nad osobami z Alzheimerem w praktyce nie istnieje. Udowodniono już związek złego stanu zębów i przyzębia z chorobami sercowo-nac...

Turcja - Dentonet.pl
Turcja: wizyty u stomatologa w czasie pandemii bezpieczne! Lekarz

Tureckie ministerstwo zdrowia włączyło się w akcję informacyjną skierowaną do pacjentów. Ma ona przekonać, że leczenie stomatologiczne, pomimo wysokiej, przekraczającej ćwierć miliona przypadków liczby zachorowań na COVID-19, nie stwarza zagrożenia. ...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Dentyści boją się koronawirusa i utraty możliwości pracy Lekarz

Jeden z bloków tematycznych przeprowadzonej przez NRL wśród lekarzy dentystów ankiety dotyczył ogólnego stanu podmiotów leczniczych w stomatologii w dobie koronawirusa. Jak się okazuje, największym problemem dla ankietowanych jest zagrożenie zdrowia ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

teleporady stomatologiczne - Dentonet.pl
Teleporady stomatologiczne – jak je zorganizować? [webinar] Lekarz

Już w najbliższy poniedziałek (8 czerwca) o godzinie 20:00 odbędzie się webinar "Teleporady stomatologiczne – wytyczne i zalecenia" organizowany we współpracy portalu Dentonet.pl, firmy Oral-B oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Poprowadzą ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres