Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Kawa zapobiegnie paradontozie?

Brak komentarzy | Publikacja:
Kawa zapobiegnie paradontozie?

Kawa zapobiegnie paradontozie?

Naukowcy z Bostonu dokonali nowego odkrycia. Badania przez nich przeprowadzone wykazały, że picie kawy chroni przed utratą masy kostnej przyzębia. Szczególnie zbawienny wpływ na dziąsła kawa ma, jak się okazało, u mężczyzn. W testach wzięło udział 1000 mężczyzn. Naukowcy potwierdzili, że kawa nie ma szkodliwego wpływu na dziąsła, co więcej może ja uratować przed paradontozą. Okazało się, że mężczyźni, którzy regularnie pili kawę mieli znacznie mniejsze kłopoty z chorobami przyzębia niż ci którzy kawy nie pili.

Przeciwutleniacze oraz inne składniki przeciwzapalne zawarte w ziarnach kawy, mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu zdrowych dziąseł. Na podstawie informacji zgłaszanych przez uczestników badania na temat ilość spożywanej kawy, naukowcy zaobserwowali, że konsumpcja kawy wiąże się ze znacznym zmniejszeniem objawów związanych z paradontozą czyli utratą masy kostnej przyzębia.

Do niedawna antybakteryjne właściwości kawy były tylko przypuszczeniem. Naukowcy ze Stanów potwierdzili jednak badania, które wcześniej przeprowadzili Brazylijczycy. Dziś wiemy, że związki chemiczne zawarte w caneporze niszczą bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy i zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej, która jest główną przyczyną chorób przyzębia.

Ważne jest jednak to jaką kawę pijemy. Ta, która ma właściwości lecznicze powinna być gorzka, mocna i dość szybko wypijana. Razem z kawą powinniśmy także pić wodę mineralną.

Prace nad zastosowaniem odkrycia na skalę przemysłową już trwają. Zawarte w kawie kongijskiej przeciwutleniacze wkrótce mogą stać się składnikiem past do zębów i płynów do płukania ust. Póki co stomatolodzy jednak zalecają zachowanie umiaru w piciu kawy.

Badanie zatytułowane "Coffee Consumption and Periodontal Disease in Males," zostało opublikowane w sierpniowym wydaniu „Journal of Periodontology”.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Marku
Marku Dental na targach Krakdent 2018: praca i ... kawa Lekarz

Dla firmy Marku Dental targi Krakdent to nie tylko czas na przedstawienie oferty. To również okazja na spotkania z klientami przy kawie i szampanie.Zapraszamy do odwiedzin stoiska Marku Dental podczas tegorocznego Krakdentu na naszym filmie. Pysznej ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji