Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Kawa – wróg, czy przyjaciel?

Publikacja:
Kawa – wróg, czy przyjaciel?

Kawa – wróg, czy przyjaciel?

Kawę piją wszyscy, niezależnie od szerokość geograficznej i stanu społecznego.

Znana jest człowiekowijuż  od I wieku p.n.e., ale w dzisiejszej formie (jako napój z palonych ziaren) pijemy ją od XIII/XIV stulecia naszej ery.

Europa poznała kawę na szerszą skalę z końcem XVII wieku po oblężeniu Wiednia przez Turków, kiedy to pozostawione przez najeźdźcę zapasy zapoczątkowały kulturę jej spożywania.

Jednak przywilej picia kawy przypisany był tylko wyższym sferom. Zmieniło się to z rokiem 1800 dzięki założeniu plantacji w Brazylii. Z używki dla elit kawa stała się napojem dla każdego.

Czarna używka od zawsze wzbudzała wiele kontrowersji i była obiektem sprzecznych opinii. Jako produkt pochodzenia arabskiego, przez niektórych uważana była za dzieło szatana. Z kolei Emmanuel Kant powiedział, że błyskotliwość myśli i szybkość skojarzeń w brunatnym napoju się budzi. Komu wierzyć?

Kawa a zdrowie

– Wielu pacjentów dbających o swoje zęby czuje się winnych pijąc kawę – mówi Anna Błachowiak, dentystka z Bytomia – Powszechnie uważa się, że ta używka wyjątkowo szkodzi zębom, pozostawiając na nich ciemny osad.

Czy faktycznie jest powód, by mała czarna spędzała pacjentom sen z powiek? Czy ten czarny diabeł jest naprawdę taki straszny?

– Jako miłośnik kawy musze ją wziąć w obronę. – zaznacza pani doktor. Jak wiemy, kawa poprawia humor i samopoczucie. To jednak niewystarczający argument.

Odwołajmy się zatem do doniesień naukowych. Kawa zawiera garbniki, posiadające właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Dzięki temu wzmacnia zęby oraz zmniejsza ryzyko chorób dziąseł. Przyczyniają się do tego także występujące w kawie w dużej ilości związki witaminy D, odpowiedzialnej za przyswajanie związków wapnia przez organizm.

Dowiedli tego amerykańscy i włoscy naukowcy. Kawa zawiera także trigonilinę. Mało kto wie, że ten związek wykazuje silne działanie przeciw bakteriom, które są głównymi sprawcami próchnicy! To przełom w myśleniu o kawie!

Sposób na osad

Na rynku dostępnych jest wiele past wybielających i innych preparatów, ale często zdarza się, że ich mocne działanie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Można też, jak polecają niektórzy, pić kawę przez słomkę. Sporna pozostaje jednak kwestią smaku i wygody.

A wystarczy przecież raz na pół roku poddać się prostemu zabiegowi czyszczenia zębów, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Koszt zabiegu jest stosunkowo niewielki, a wygoda i komfort nieocenione.

Jeśli więc uprawiasz tą najtrudniejszą dyscyplinę sportu, czyli poranne wstawanie z niechęcią i nie wyobrażasz sobie początku dnia bez filiżanki kawy, nie miej wyrzutów sumienia. Delektuj się kawą, jeśli tyko masz ochotę. I spotkaj się ze swoim dentystą, który oczyści Twoje sumienie i zęby z osadu.

źródło: InSilesia.pl

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa
Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Pacjent

Kawa rozpuszczalna ma liczne grono zwolenników i przeciwników. Zwolennicy cenią ją za to, że w zasadzie nie wymaga żadnego przygotowywania. Przeciwnicy uważają, że nie da się delektować smakiem kawy instant. Tymczasem na całym świecie kawa rozpuszcza...