Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Kariera? Zadbaj o świeży oddech!

Publikacja:
Kariera? Zadbaj o świeży oddech!

Kariera? Zadbaj o świeży oddech!

Jak podaje brytyjska firma rekrutacyjna Reabur, aż 68% pracodawców podejmując decyzję o zatrudnieniu pracownika kieruje się nie jego CV, ale higieną osobistą. Współczynnik ten jest jeszcze wyższy w przypadku zawodów, w których szczególnie trzeba dbać o wizerunek.

Rekrutujący coraz większą uwagę przywiązują także do naszego oddechu. Przed rozmową kwalifikacyjną lepiej więc zrezygnować z fast foodów, papierosa czy nawet kawy.

Wg badań brytyjskiego portalu Express.co.uk, niespełna 50% osób na stanowiskach decyzyjnych nie jest w stanie zatrudnić pracownika, w przypadku gdy posiada on poważne ubytki w zębach i cechuje się nieświeżym oddechem.

45% ankietowanych uważa, że osoby z nieprzyjemnym oddechem mają mniejsze szanse na awans – podaje British Dental Association. Większą część szefów przykry zapach z ust zniechęca równie mocno jak piercing, tatuaże czy nadmierna potliwość.

Czynnikiem decydującym o przyjęciu nas na dane stanowisko są głównie nasze kompetencje oraz doświadczenie zawodowe, jednak gdy rozmowa z nami będzie dla osoby rekrutującej katuszą, to o prace będzie bardzo trudno.

Coś mi tu brzydko pachnie

Nieświeży oddech fachowo nazywany jest halitozą. Nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby się z osobą z tą przypadłością. Okresowo na halitozę cierpi nawet 80% dorosłych. Mało kto jednak posiada świadomość swojej dolegliwości. Jaki jest tego powód? Osoby z najbliższego otoczenia często wstydzą się nam zwrócić uwagę bądź nie chcą robić nam przykrości, a to na nich głównie spoczywa odpowiedzialność poinformowania nas o tym.

 


Wszystko jest komunikacją

Brzydki zapach ust może być różnie interpretowany przez pracodawcę. Z pewnością nie jest to pozytywny sygnał, dobrze o nas świadczący. Komunikat – jakim jest nieświeży oddech – mówi rekruterowi: „ona ma problemy zdrowotne”, „on zupełnie o siebie nie dba”, „on nie dba o to, aby rozmówca czuł się komfortowo”, „ona jest leniwa, nie chciało jej się nawet umyć zębów” itp. W przypadku, gdy otrzymaliśmy już pracę, nasza dolegliwość może odstraszać potencjalnych klientów.
 

O swój oddech przede wszystkim powinny dbać osoby wykonujące zawody, w których mają bezpośredni kontakt z klientem. Takie profesje, jak lekarz, handlowiec, sprzedawca, urzędnik, stewardessa – powinny dbać o to najbardziej. Zastanów się, czy kupiłbyś drogi samochód bądź ekskluzywny apartament od osoby, z której ust (oprócz pochwalnych hymnów na rzecz produktu) wydobywa się nieprzyjemny zapach? Zazwyczaj takie osoby dyskwalifikowane są z miejsca.

Przypomnij sobie rozmowę z osobą, która borykała się z tym brzydko pachnącym problemem. Jakie było wtedy Twoje zachowanie? Starałeś się nie okazać nic po sobie jednak nie dało się ukryć odwracania głowy i chęci jak najszybszego zakończenia rozmowy. Dla osób borykających się z problemem nieświeżego oddechu jest to bardzo stresujące i obniża ich pewność siebie. Często bywa wręcz powodem do nerwic i depresji. W zawodach, w których liczy się otwartość, pewność siebie i dobra komunikacja taka przypadłość jest nie do przeskoczenia.

Odetchnij z ulgą

Co zrobić, aby podczas rozmowy nasz oddech był nienaganny? Najważniejsze i najbardziej oczywiste to po prostu umyć zęby oraz przepłukać jamę ustną specjalnym płynem pozostawiającym na długo posmak mięty. Płyn nie może zawierać alkoholu, ponieważ efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Palacze muszą powstrzymać się na jakiś czas powstrzymać się od zapalenia papierosa.

Niepalący szef z pewnością nie będzie tolerancyjny wobec naszego papierosowego oddechu. Jeśli wiemy, że możemy nie wytrzymać i prędzej czy później sięgniemy po paczkę papierosów, to zaopatrzmy się w gumy nikotynowe.

Powinno się unikać również nabiału. Na kilka godzin przed rozmową jak ognia wystrzegajmy się produktów takich jak czosnek, cebula, aromatyczne przyprawy, kawa czy alkohol. Zawsze warto mieć w kieszeni gumy do żucia, ale obowiązkowo te bez cukru. Najważniejsze jednak to mieć przy sobie butelkę czystej wody. Podczas rozmowy odmówmy wypicia kawy, a poprośmy o wodę. To kserostomia, czyli suchość jamy ustnej, jest główną przyczyną powstawania nieświeżego oddechu.

 

opr. pw
 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Oddech Shreka, czyli halitoza".


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wypalenie zawodowe
Lekarzu dentysto, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne! Lekarz

Od problemów związanych z refundacją po wymagających pacjentów – lekarze stomatolodzy w swojej codziennej pracy mają do czynienia z bardzo wieloma stresorami. Kiedy tym stresorom towarzyszy perfekcjonizm lekarza i priorytetowe traktowanie przez niego...

Brytyjczycy u dentysty - Dentonet.pl
UK: pochodzenie etniczne a kariera w stomatologii Lekarz

Higienistka stomatologiczna Laura Hinds, a zarazem reprezentantka mniejszości etnicznych w Wielkiej Brytanii przygląda się w portalu Dentistry.co.uk kwestii pochodzenia etnicznego osób pracujących w stomatologii oraz temu, jak umiejętności dentysty b...