Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Kanada: od początku czerwca do dentysty na nowych zasadach

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kanada: od początku czerwca do dentysty na nowych zasadach

Kanada: od początku czerwca do dentysty na nowych zasadach

Od pierwszych dni czerwca większość gabinetów stomatologicznych w kanadyjskiej prowincji Ontario ponownie przyjmuje wszystkich pacjentów. W związku z tym Royal College of Dental Surgeons of Ontario (RCDSO) wprowadziło nowe zasady i protokoły, których muszą przestrzegać dentyści praktykujący w tym regionie.

W wywiadzie udzielonym CTV News dr Micaela Fitzgerald z kliniki Fitzgerald Dentistry w Ottawie powiedziała: – Gabinety dentystyczne zawsze zapewniały wysoki poziom kontroli infekcji. Obecnie jeszcze bardziej go podnieśliśmy, wprowadziliśmy wiele dodatkowych obostrzeń, aby każda osoba przebywająca w gabinecie mogła czuć się bezpiecznie.

W Kanadzie, podobnie jak w wielu innych państwach świata, z powodu pandemii COVID-19 leczenie stomatologiczne zostało – z wyjątkiem pilnych interwencji – zawieszone na kilka tygodni. Jednak w ostatnich dniach, zgodnie z decyzją władz, dentystom z Ontario pozwolono przyjmować wszystkich pacjentów.

Zanim jednak pacjent będzie mógł zasiąść w fotelu, zostanie poproszony o udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących ewentualnej infekcji COVID-19. Ponadto, na dzień przed planowanym leczeniem dentysta kontaktuje się telefonicznie z każdym pacjentem, aby upewnić się, jaki jest stan jego zdrowia, a także określić zasady przebiegu wizyty. W wielu gabinetach funkcjonowanie poczekalni zostało zawieszone lub zorganizowane na nowych zasadach, odpowiadających obecnej sytuacji. Pacjenci proszeni są również o noszenie maski podczas wizyty w klinice.

– Pracujemy wolniej Mamy mniej pacjentów niż wcześniej, prowadzimy także selekcję pacjentów. A ci pacjenci, którzy mieli duże obawy, kiedy gabinet był zamknięty, obecnie przychodzą do nas jako pierwsi – kontynuuje dr Micaela Fitzgerald.

– Jeśli mamy wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, osoba taka jest leczona w odseparowanym gabinecie przez lekarza i asystę w pełnym wyposażeniu ochronnym. Ponadto sala zabiegowa, w której taki pacjent był leczony, nie jest używana przez kolejne 3 godziny – dodaje.

W Kanadzie, liczącej – podobnie jak Polska – około 37,5 mln mieszkańców, zdiagnozowano dotychczas 98 tys. przypadków COVID-19, najwięcej we francuskojęzycznym Quebecu (53 tys.) oraz w najludniejszej prowincji – Ontario (32 tys.). W całym Kraju Klonowego Liścia z powodu koronawirusa zmarło ponad 7,9 tys. pacjentów.

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

T.H., źródło: ottawa.ctvnews.ca

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

obostrzenia - Dentonet.pl
Obostrzenia w Polsce wracają Lekarz

Od soboty w powiatach z największym wzrostem zakażeń wrócą niektóre obostrzenia. – Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i święto...

opłata epidemiologiczna - Dentonet.pl
Pobieranie "opłat covidowych" - brak przeszkód prawnych Lekarz

Na stronie internetowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku pojawił się komunikat przygotowany przez adw. Damiana Koniecznego, w którym wskazano, że nie ma przeszkód prawnych do pobierania od pacjentów tzw. opłat covidowych przy udzielaniu świadczeń ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Covid-19 - Dentonet.pl
Druga fala epidemii – są zalecenia rady ekspertów przy RPP Lekarz

W połowie czerwca br. odbyło się kolejne posiedzenie rady ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta poświęcone ochronie zdrowia pacjentów w czasie epidemii COVID-19. Podczas spotkania dyskutowano o obecnej sytuacji dotyczącej koronawirusa oraz o zagroże...

testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia o testach na COVID-19 dla lekarzy stażystów Lekarz

Ministerstwo zdrowia w specjalnym komunikacie poinformowało, że nie ma podstaw prawnych do wymagania przez jednostkę prowadzącą staż kierunkowy od lekarza/lekarza dentysty kierowanego do niej w celu odbycia stażu samodzielnego wykonania testu w kieru...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres