Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jogurty probiotyczne zdrowe i dobre na zęby

Brak komentarzy | Publikacja:
Jogurty probiotyczne zdrowe i dobre na zęby

Jogurty probiotyczne zdrowe i dobre na zęby

Naukowcy japońscy w artykule opublikowanym w "Journal of Periodontology” twierdzą , że regularne jedzenie jogurtu probiotycznego i innych mlecznych produktów fermentowanych probiotycznych zmniejsza ryzyko chorób dziąseł. Dzieje się tak za sprawą bakterii probiotycznych produkujących substancje, które hamują wzrost bakterii – również z grupy paciorkowców.
Fakt, że próchnicę powodują paciorkowce Streptococcus mutans może sugerować, że regularne przyjmowanie probiotyków (również np. w postaci kapsułek probiotyku Inlactic) ogranicza rozwój próchnicy zębów.
 

Probiotyk na próchnicę

Probiotykami są żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają pozytywny efekt zdrowotny. Bakterie probiotyczne przez hamowanie rozwoju patogennych bakterii zmniejszają ilość produkowanych przez nie szkodliwych toksyn. Do drobnoustrojów o działaniu probiotycznym należą przede wszystkim bakterie produkujące kwas mlekowy z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.
 

Wpływ niektórych probiotyków na liczebność Streptococcus mutans może sugerować korzystne oddziaływanie wybranych drobnoustrojów probiotycznych na rozwój próchnicy.
 

W jednym z badań, w grupie, która otrzymywała Lactobacillus GG przez siedem miesięcy, stwierdzono mniejsze ryzyko wystąpienia próchnicy niż w grupie kontrolnej. W innym badaniu zauważono, że stosowanie niektórych probiotyków znamiennie zmniejsza liczbę kolonii Streptococcus mutans w jamie ustnej.
 

Tylko sprawdzone szczepy

Źródłem probiotyków są preparaty w postaci np. suplementów diety oraz probiotyczne mleczne produkty fermentowane. Mimo że te ostatnie smakują dzieciom, to z dużą rozwagą należy podchodzić do wyboru produktu zawierającego probiotyk. Zwykle informacje zawarte na opakowaniu jogurtu mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie każda bakteria, która nazywa się Lactobacillus jest probiotykiem.
 

To ogólna nazwa i wskazuje na przynależność do pewnej grupy bakterii, które mogą mieć, lub też nie, właściwości probiotyczne. Dlatego lepiej będzie sięgnąć po preparat, które mają naukowo udokumentowaną skuteczność probiotyczną szczepu – np. Inlactic, który zawiera wyjątkową kompozycją 5 szczepów bakterii kwasu mlekowego.

na podstawie biomedical.pl i doz.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji