Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jesteś na zwolnieniu lekarskim – my płacimy Ci pensję

Brak komentarzy | Publikacja:
Jesteś na zwolnieniu lekarskim – my płacimy Ci pensję

Jesteś na zwolnieniu lekarskim – my płacimy Ci pensję

Prowadzisz swój własny gabinet dentystyczny i codziennie przyjmujesz pacjentów. Wyobraź sobie, że ulegasz wypadkowi podczas uprawiania sportu i łamiesz sobie rękę lub nogę. Dłuższa przerwa w pracy, to ogromna strata finansowa dla Ciebie i Twojej rodziny. Poniżej prezentujemy sytuację, w której lekarz dentysta nie mógł wykonywać pracy zawodowej z powodu błahego wypadku podczas jazdy rowerem. W jednej chwili zmieniła się jego sytuacja zawodowa i prywatna – utrata zarobków spowodowała, że nie mógł on utrzymać dotychczasowego poziomu życia.

Uważasz, że Ciebie to nie dotyczy? Przyjrzyj się poniżej opisanej sytuacji.

Lekarz dentysta posiadał własny gabinet dentystyczny, w którym codziennie przyjmował pacjentów – prywatnie oraz w ramach kontraktu z NFZ. Jako osoba czynnie uprawiająca sport, pan doktor często wybierał się na wyprawy rowerowe. Podczas jednej z takich przejażdżek uległ wypadkowi, w konsekwencji, którego złamał rękę. Uraz ten doprowadził do unieruchomienia ręki i kilkutygodniowej rehabilitacji oraz spowodował przerwę w wykonywaniu zawodu trwającą łącznie 56 dni. W tym czasie pan doktor nie mógł przyjmować pacjentów, a w gabinecie musiał zorganizować zastępstwo, aby realizować umowę z NFZ.

Prowadząc własną praktykę stomatologiczną lekarz odprowadzał składki na ZUS od minimalnej podstawy wymiaru składek. W związku z długotrwałą niezdolnością do pracy nie dostał on zasiłku chorobowego w wysokości umożliwiającej mu pokrycie przynajmniej bieżących kosztów prowadzonej działalności.  Leasing samochodu, koszty wynajmu gabinetu stomatologicznego oraz bieżące opłaty jak rata kredytu, czynsz, rachunek telefoniczny i opłata za prąd, zostały więc pokryte z długo gromadzonych oszczędności.

Na szczęście, kilka miesięcy wcześniej, przy odnawianiu polisy odpowiedzialności cywilnej, lekarz dowiedział się od swojego agenta, że na rynku dostępne jest ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy. Zapewnia ono wypłatę świadczenia finansowego w przypadku dłuższej niezdolności do pracy wskutek choroby, czy wypadku. Taki zastrzyk finansowy umożliwia zachowanie przychodów na poziomie pozwalającym na pokrycie stałych kosztów utrzymania i prowadzenia działalności.

Pan doktor otrzymał z tego ubezpieczenia środki pieniężne w łącznej wysokości 16 800 PLN. Okazały się one pomocne w tej szczególnie niekomfortowej sytuacji i pozwoliły przetrwać najtrudniejsze chwile.

INTER Kontrakt – co to jest?

Ubezpieczenie zapewnia wypłatę ustalonej kwoty pieniężnej w przypadku czasowej niezdolności do pracy lekarza dentysty. Wysokość wypłaconego świadczenia nie jest uzależniona od wysokości ponoszonych kosztów i nie jest bezpośrednio związana z utratą przychodu. Gwarantuje jednak Ubezpieczonemu dodatkowe środki, które mogą być przekazane m.in. na pokrycie kosztów wykonywanej działalności zawodowej lub kosztów zastępstwa.

„Pensja” podczas choroby

Za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy, przy zwolnieniu trwającym min. 15 lub 30 dni (w zależności od przyczyny zwolnienia lekarskiego) lekarzowi dentyście wypłacana jest kwota świadczenia określona w umowie ubezpieczenia. Zgodnie z zasadą, że im dłużej chorujesz, tym bardziej potrzebujesz pieniędzy, ubezpieczenie nie obejmuje kilkudniowych niedyspozycji. Koncentruje się na dłuższych chorobach, przy czym świadczenie jest wypłacane także za pierwsze dni czasowej niezdolności do pracy.

Zakres ubezpieczenia

Należy zawsze zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. W tym przypadku lekarz dentysta ma do wyboru dwa warianty ubezpieczenia o różnej wysokości przysługującego świadczenia. W zależności od wybranej opcji za 30 dni niezdolności do pracy lekarz otrzyma kwotę 4 500 PLN lub 9 000 PLN.

Opisana historia pokazuje, jak łatwo możemy stracić równowagę finansową budowaną przez wiele lat. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej umożliwia uzyskanie wysokich przychodów, ale wymaga od nas przewidywania i zabezpieczania się przed sytuacjami losowymi. Tylko my sami możemy zapewnić sobie i naszym rodzinom stabilność finansową. Warto o tym pamiętać rozmawiając ze swoim agentem ubezpieczeniowym. Z pewnością doradzi INTER Kontrakt…

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

depresja
Zbyt dużo pracujesz? Jesteś bardziej narażona na depresję! Asysta

Jak poinformowano na łamach "Journal of Epidemiology & Community Health", kobiety pracujące powyżej 55 godzin tygodniowo są bardziej narażone na występowanie depresji. Co ciekawe, zależność ta nie występuje w przypadku mężczyzn.Badanie na grupie ...

próchnica wśród dzieci - Dentonet.pl
Jesteś Batmanem czy mordercą? Dentysta w oczach dziecka Lekarz

Dzieci w gabinecie stomatologicznym to wyjątkowi pacjenci – bywają zarówno wdzięczni, jak i niezwykle wymagający. Część dentystów unika przyjmowania maluchów, bo ma określone zdanie o tej grupie pacjentów. Ale swoje opinie o leczących ich stomatologa...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji